Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова инфекциозна болница в Мадрид поема всички пациенти с Covid-19

Премиерът на автономната област Мадрид Исабел Диас Аюсо посещава новата болница по време на откриването - Мадрид, 1 декември 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Мадрид днес бе открита нова инфекциозна болница, в която ще постъпват пациенти с Covid-19. Тя носи името „Изабел Сендал” и има за цел да поеме всички позитивни за коронавирус от останалите лечебни заведения и по този начин да облекчи дейността им.

Болницата бе построена за рекордно кратко време, след като решение за нея бе взето по време на първата вълна от коронавирус.

Тогава властите изградиха полева болница в изложбения център заради огромния брой заразени, за които нямаше свободни места в останалите здравни заведения.

Сега на площ от 80 хиляди квадратни метра има възможност да бъдат приети 1 000 пациенти. Изградена е и супер модерна система за избягване на заразяването.

Още преди откриването на лечебното заведение обаче имаше критики към управляващите, че са вложили над 100 милиона евро в него при предвидени 49 милиона. Обект на политически критики е и наемането на персонал, за който се твърди, че не е достатъчен за такъв огромен леглови капацитет.

Мадрид е най-пострадалата от пандемията област в Испания, която от своя страна е сред най-засегнатите в света държави с над 1,6 милиона заразени и над 45 хиляди починали.

След април по време на първата вълна, вторият по смъртност месец е ноември от втората вълна. Въпреки това честотата на 100 000 души продължава да пада и вече е 272 случая.

Парамедици на протест по време на церемонията по откриването на новата болница в Мадрид. На първа линия се чете надпис  „Болница на политиците“ -1 декември 2020 г.
Парамедици на протест по време на церемонията по откриването на новата болница в Мадрид. На първа линия се чете надпис „Болница на политиците“ -1 декември 2020 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветя и запалени свещи пред училището

Две години от масовата стрелба в белградско училище, отнела 10 живота

Днес е втората годишнина от масовата стрелба в белградското училище "Владислав Рибникар", когато ученик уби десет души. Сърбия почете паметта на застреляните преди година 9 ученици в Белград На днешния ден преди две години тринадесетгодишно момче откри стрелба в белградското основно училище „Владислав Рибникар“. Загинаха девет деца и..

публикувано на 03.05.25 в 20:47

ОПЕК+ ще ускори увеличаването на производството през юни с 411 000 барела на ден

Организацията на страните-износителки на петрол, известна като ОПЕК+, се споразумя да ускори увеличаването на производството за втори пореден месец през юни с 411 000 барела на ден, съобщиха от групата пред агенция Франс прес. След кратка онлайн среща от групата обявиха, че въпреки спадащите цени и очакванията за по-слабо търсене, основите на..

публикувано на 03.05.25 в 20:40
Кристиан Шмит

Кристиан Шмит: Властите в Република Сръбска застрашават мира в Босна и Херцеговина

Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит е написал в доклад до Съвета за сигурност на ООН, че властите в босненската Република Сръбска застрашават мира в страната и Дейтънското споразумение с действията си. Той предупреди, че действията им са заплаха за стабилността на целия регион. В редовния..

публикувано на 03.05.25 в 20:36

Детето от Ботевград е било докарано в "Пирогов" в състояние, несъвместимо с живота

Лекарите от "Пирогов" са се опитали безуспешно да реанимират детето от Ботевград, което е било докарано в състояние, несъвместимо с живота, обясни пред "Хоризонт" директорът на спешната болница д-р Валентин Димитров.  Около обед пред болницата възникна напрежение между роднините на починалото дете и лекарите, което доктор Димитров определи като..

публикувано на 03.05.25 в 20:03

САЩ готвят нови санкции срещу "Газпром" и компании в енергийния и банковия сектор на Русия?

САЩ готвят нови санкции срещу "Газпром" и големи руски банки.  Мерките целят да засилят натиска върху Москва и да подкрепят усилията на президента Тръмп за прекратяване на войната в Украйна, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информирани американски служители. Според представител от администрацията на Тръмп, чието име не се посочва, санкции..

публикувано на 03.05.25 в 19:30

Пловдивските лекари: И ние настояваме за пълно разследване, но заплахите не водят до справедливост

Районната колегия на Български лекарски съюз в Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и искрени съболезнования към семейството на починалото преди месец 6-годишно дете след стоматологична манипулация в частна клиника. В същото време от съсловната организация изразяват тревога от зачестилите случаи на публичен натиск и стигматизация на..

публикувано на 03.05.25 в 19:07

Хиляди гости в Павликени за 12-ия Празник на яйцето

Хиляди гости посреща Павликени на 12-ото издание на Празника на яйцето.  В различните занимателни игри и при приготвянето на традиционните ястия на 20-е населени места в общината ще бъдат счупени около четири хиляди яйца. Празникът завършва довчера с концерт на "Керана и Космонавтите". Едно яйце – много възможности. Това доказват за..

публикувано на 03.05.25 в 18:59