Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС не вижда напредък по проблемите с Турция в Източното Средиземноморие

Изследователският кораб "Оруч Реис" бе използван за сондажи за природен газ в Източното Средиземноморие.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„От октомври установихме, че няма положително развитие на отношенията ни с Турция по повод нейните действия в Източното Средиземноморие“, заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.

„Смятам, че играта на котка и мишка с Турция трябва да спре. През октомври, след интензивна и стратегическа размяна на мнения на най-високо равнище, ние дадохме положителни идеи, тоест, подадохме ѝ ръка. Но равносметката в началото на октомври не е позитивна. Ние установихме, че едностранните действия все още са факт, както и че продължават враждебните послания и реторика“, добави той.

Мишел посочи още, че въпросът ще бъде разгледан на срещата на европейските лидери другата седмица и ако ситуацията не се промени, на масата са всички варианти за действие от страна на ЕС.

В началото на ноември Съветът удължи с още една година наложените санкции срещу Турция. На този етап те са срещу двама турски граждани, на които е забранено да пътуват в ЕС, а активите им в Общността са замразени.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян в края на седмицата за планиран ремонт

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян в края на седмицата за планиран ремонт заради пропуск на топлоносител в трети парогенератор. Спирането на блока е превантивно и няма промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на АЕЦ „Козлодуй”, заяви пред БНР председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски:..

публикувано на 15.07.25 в 16:57
Борис Бонев

От "Спаси София" предлагат промени в 4 закона за спиране презастрояването в столицата

За да се спре презастрояването в столицата, от "Спаси София" предлагат промени в четири закона, а именно Закона за публичните финанси, Закона за местните данъци и такси, Закона за устройство и застрояване на Столичната община и Закона за устройство на територията. Всички средства, които постъпват от таксата разрешително за строеж и техническите..

публикувано на 15.07.25 в 16:50

В Кюстендил откриха център за деца с високорисково поведение

Център за здравно-социална грижа за деца с високорисково поведение беше открит в Кюстендил. Стойността на проекта е малко над 3,5 млн. лв. Финансирането е от Здравното министерство, а изпълнението му е започнало през 2018 г. В центъра ще работят 40 човека и те ще полагат здравна и резидентна грижа за деца и юноши от 8 до 18 години...

публикувано на 15.07.25 в 16:45
Стефан Дечев

Доц. Стефан Дечев: Стамболов е първият държавник, който влиза в учебниците по история

Голямата ценност на Стефан Стамболов е, че през 1886 г. е предотвратил едно потенциално избухване на гражданска война в България, каза историкът доц. Стефан Дечев в интервю пред БНР. Днес се навършват 130 години от убийството на бившия министър председател и председател на НС в първите години от Третата българска държава. Датата ще се..

публикувано на 15.07.25 в 16:30
Георги Тахов, земеделски министър

Министър Тахов: Осигурили сме 100 млн. евро за инвестиции в напоителни системи

Официално беше открит обновеният напоителен канал "Алеко-потока". Дългото 52 километра съоръжение осигурява вода за напояване на над 90 хиляди декара в Пловдивска и Пазарджишка област. Според министъра на земеделието Георги Тахов напояването е приоритет. Реконструкцията на напоителния канал "Алеко Потока" е в синхрон с амбициите ни за..

публикувано на 15.07.25 в 16:22

Съдийската колегия на ВСС: Пленумът на ВАС да предложи временен председател на съда

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще пита Пленума на Върховния административен съд кой да ръководи временно това съдилище след 21 юли. Тогава изтичат шестте месеца, в които изпълняващият функциите председател Георги Чолаков може да заема този пост.  Част от промените в Закона за съдебната власт, които послужиха като основание да бъде..

публикувано на 15.07.25 в 15:58
Общинско жилище в Красно село

Ще останат ли на улицата социално слаби хора, обитаващи общински жилища в София

Столичният общински съвет ще гласува нова наредба за жилищната политика в града на сесията си този четвъртък.  Това доведе до притеснения в настоящите наематели на общински жилища, които се притесняват, че ще останат на улицата с въвеждането на срочност в договорите им за наем.  По инициатива на независимия общински съветник Ваня Григорова..

публикувано на 15.07.25 в 15:40