Темата Covid-19 продължава да доминира. Поредна седмица с високи нива на зараза в някои страни, затягане на мерки, разхлабване на мерки, масово тестване, карантини. Приближава се обаче изглежда светлината в края на тъмния вирусен тунел - ваксината срещу коронавирус. Много залагат на нея, че ще промени картината, но не липсват и критици, и скептици. Брекзит отново във фокуса на новинарските емисии, Румъния се готви за парламентарен вот в неделя, а в Намибия победител в регионалните избори предизвика мрачни препратки към миналото, единствено с името си.
С различна интензивност Covid-19 продължaва да е част от дневния ред на Европа и останалата част от света. От оптимистичен спад на новозаразените, през затягане на мерки и черни рекорди.
Това са някои от по-важните международни събития от изминалите седем дни.
Най-често тази седмица обаче се говореше за ваксини. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел изрази надежда, че решението за ваксините в Европейския съюз ще бъде взето следващата седмица.
В началото на седмицата Европейската агенция по лекарствата обяви, че ще вземе решение „най-късно“ на 29 декември дали да допусне ваксината на компаниите "Бионтех" и "Пфайзър".
Редица страни на Стария континент вече обявиха как ще процедират с ваксинирането.
Във Франция ваксинацията ще започне в началото на годината с определени малки групи от хора, обяви президентът Еманюел Макрон. Той допълни, че масовата фаза ще бъде в периода април-юни догодина.
Началото на следващата година в Европейския съюз, но от началото на следващата седмица във Великобритания. А в Москва вече започна масовата ваксинация с руската ваксина „Спутник V“ . Ваксинацията е доброволна и безплатна.
Още от събитията в седмицата може да чуете в звуковия файл.
Европейската комисия настоява за незабавно прилагане на мерки за ликвидиране на констатираното огнище на чума във Велинград. Това става ясно от становище на Дирекция "Управление на кризи в храните, животните и растенията" към Генералната дирекция "Здравеопазване и безопасност на храните" до изпълнителния директор на Българската агенция по..
В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях. В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..
От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в Комисията по обществен ред и сигурност в СОС между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..
"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците. Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за нововъведенията на "предприемачите..
Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори. Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..