Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никулден е!

Снимка: Ани Петрова

Православната църква почита днес паметта на Свети Николай Мирликийски Чудотворец. Архиерейска литургия за Никулден ще отслужи Белоградчишкият епископ Поликарп, който е викарий на патриарх Неофит. Празничната служба е от 9:30 ч. в храма „Св. Николай Чудотворец“, в столичния квартал „Връбница“.

Още от малък Свети Николай бил научен на добри дела и твърда вяра в Бога. Помагал на нуждаещите се и ги избавял от беди.

Празникът се пада по време на Рождественския пост, но в чест на светеца Църквата разрешава на този ден да се яде риба. А според народното поверие свети Николай сторил чудо, запушвайки с шаран дупката на пробит кораб и спасил моряците от сигурна смърт.

Според вярванията при приготвянето на рибата люспите не бива да падат на земята и не се настъпват. Вечерта зъбите се почистват с рибна кост, за да бъдат здрави през годината. 

Денят се чества и като официален празник на град Бургас. Светецът е почитан като закрилник на моряците, рибарите и банкерите.

Никулден е и професионалният празник на банкерите. След повече от 40 години, БНБ и Асоциацията на търговските банки възобновяват отбелязването му през 1992 година.

Тази година празникът няма да бъде отбелязан с церемония заради пандемията от Covid-19, която беляза цялата 2020 година. Присъединяването на българския лев към валутния механизъм ERM II и към банковия съюз, както и добрите показатели на системата преди кризата, дават оптимизъм на професионалната общност, която припомня и легендите за своя покровител.

Много легенди се свързват с личността на Свети Никола, считан основно за покровител на рибарите и мореплавателите. Приживе - за разлика от повечето светци, той бил заможен, а в много предания бихме срещнем и определението „лихвар, който помагал на бедните”. Най-популярната легенда обаче е как Свети Никола е спасил честта на трите дъщери на търговец, загубил богатството си. В онези времена една девойка не можела да се омъжи, ако няма зестра, но обеднелият баща не можел да осигури такава.

В някои от версиите на легендата се говори, че дори трите млади жени ги грозяла опасността да бъдат превърнати в блудници. Според легендата, когато клетият баща бил готов да продаде някоя от дъщерите си за блудница, Свети Никола подхвърлял през прозореца кесия с жълтици и така спасявал девойката от позор. Това се случило и с трите дъщери на търговеца. Според други, кесията била пускана през комина, а не през прозореца, с което пък може да се свърже и мита за Свети Никола - първообраза на Дядо Коледа.

Ловчанският митрополит Гавриил призова християните да се помолят на свети Николай Чудотворец да  избави света от пандемията и всички трудности.

„Свети Николай е велик светец, правел много за хората. Голямо милосърдие имал. Помагал  е много на бедни, на нещастни, утешавал е скърбящи. Вършел е приживе много чудеса и сега, вече толкова века след неговата блажена кончина стават чудеса. Така че  това е един прекрасен повод да се помолим на свети Николай да ни помогне, да укрепи нашата вяра, да ни дарува любов и да ни избави от болести, епидемии и всякакви скърби и  трудности. Молитвата на свети Николай е много силна“, заяви митрополит Гавриил. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паскал Донахю

Еврогрупата потвърди обменния курс лев-евро при влизане на България в еврозоната

"Международната роля на еврото е отражение на силата на икономиката на еврозоната, а еврозоната все още се разраства. Миналия месец обявих добри новини за зелената светлина за приемане на еврото от България, а днес продължихме процеса за превръщането му в реалност, потвърждавайки обменния курс на лева спрямо еврото , който утре ще бъде..

публикувано на 07.07.25 в 22:20

България цени високо приноса на Катар за освобождаването на екипажа на "Galaxy Leader"

Президентът Румен Радев увери днес в София министърът на външните работи на Катар, че България цени високо усилията на тази държава, за да ескалация на конфликта в Близкия изток и приноса за освобождаването през януари на екипажа на кораба "Galaxy Leader". 14 месеца прекараха моряците в плен на йеменските хути. Сред заложниците бяха капитанът..

публикувано на 07.07.25 в 22:10

Овладян е пожарът, който пламна край ямболското село Асеново

Овладян е пожарът, който пламна край ямболското село Асеново, съобщават от полицията. Няма пострадали хора и къщи. В късния следобед е възникнал пожар в покрайнините на село Асеново, Ямболско Спасена е нива с неожъната пшеница на площ от 40 дка. Два екипа на пожарната и земеделски производители с тежка техника гасиха огъня. 

публикувано на 07.07.25 в 21:42
Снимката е илюстративна

Пожар при дупнишкото село Палатово обхвана големи площи иглолистна гора

Голяма територия от държавна и частна гора при дупнишкото село Палатово е обхваната от пожар, който в района около 15.30 ч. днес. Със стихията се борят екипи на кюстендилската пожарна и горски служители от Кюстендил, Невестино, Дупница, а също и от Благоевградска област. Вече е изкарана и техника - булдозер от ТЕЦ "Бобов дол", за да направи..

публикувано на 07.07.25 в 21:35
Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския стабилизационен механизъм

Пиер Граменя: Ще предложим на България да стане наблюдател на Европейския стабилизационен механизъм

"Ще предложим на България да стане наблюдател на Европейския стабилизационен механизъм след утрешното решение на Съвета да се присъедини към еврозоната", каза Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския стабилизационен механизъм след края на заседанието на Еврогрупата: "След утрешното решение ще можем да поканим България да стане..

публикувано на 07.07.25 в 20:45

Тръмп налага мита от 25% на Япония и Южна Корея в сила от 1-ви август

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че "всички японски продукти", внесени в САЩ, ще бъдат облагани с мито от 25%, считано от 1-ви август. Освен това, от същата дата ще бъде наложено 25% мито и върху южнокорейските стоки, предаде Ройтерс. Тръмп публикува писмата с митата, които е изпратил до японския премиер Шигеру Ишиба и до..

публикувано на 07.07.25 в 20:31

Интензивни проверки за спазване на противопожарните изисквания в Ловешко

Заради летните горещини и предпоставките за възникване на пожари от Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Ловеч и Държавните горски стопанства в региона са започнали интензивни проверки за спазване на противопожарни изисквания и са осигурени съвместни патрули на потенциално опасните места. Директорът на..

публикувано на 07.07.25 в 20:20