Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще празнуват студентите

В столичния квартал „Студентски град” голяма част от студентите отсъстват от общежитията.
Снимка: БГНЕС

Студентите ще празнуват 8 декември по три модела – едната група ще се насочи към къщите за гости, където могат да се събират до 15 души според ограничителните мерки, другата ще отбележи празника в общежитията в още по-малки групи, третото предпочитание ще е към родните места и семейството. Това обясни пред БНР Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети. 

Общежитията са празни, студентите ги няма, разказа Парушев в предаването „Преди всички“. „Тези, които бяха тук, заминаха към курортите, към планините.“

Много голяма част от студентите няма да празнуват, защото имат опасения, отбеляза Даниел Парушев. „Студентската общност трябва да бъде отговорна и да си дадем сметка, че след десет дни всички ще се приберем по родните места и ще бъдем с нашите родители“, допълни той.

Дали наистина студентите са се отправили към планините и курортите? 

В Смолянска област големите хотели са затворени. В Пампорово има резервации само във вилното селище, където в една вила се настаняват по няколко души и има възможност за поръчване на храна от ресторанта на селището.

Малките семейни хотели с до 15 легла запазват добра ангажираност. Празникът там ще протече във формат малки групи и малки партита.

Председателят на Съюза на хотелиерите и ресторантьорите в Чепеларе Съби Маданков определя положението с резервациите в курорта като трагично.  

Близо 700 са местата за настаняване в Триград, но студенти за празника няма. Отменят се резервации и за Нова година.

Чрез излъчване на живо във Фейсбук от 18.30 ч. тази вечер от Националния студентски дом откриват първия у нас музей на студентското движение. Той ще включва информация и артефакти, свързани с каузи на студентите от 1903-1904 година насам, поясни Христиан Даскалов, директор на Националния студентски дом.

Възстановява се и стара инициатива от 60-те и 70-те години – да се издават клубни карти за безплатни посещения на събития в Студентския дом. Първите такива карти ще бъдат издадени за студентите доброволци, които помагат на медиците в болниците и в училищата.

Още за студентския празник чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Университетската болница „Д-р Георги Странски“ в Плевен

Студенти „празнуват“ като доброволци в клиники в Плевен

Над 50 студенти в Плевен ще посрещнат студентския празник по необичаен за тях начин. Възпитаниците на Медицинския университет са доброволци в различни клиники на Университетската болница „Д-р Георги Странски“, както и в лабораторията за PCR тестове...

публикувано на 08.12.20 в 08:55

Студентите искат присъствено или хибридно обучение през втория семестър

От националното представителство на студентските съвети настояват в позиция, изпратена до медиите, вторият семестър на учебната година да започне присъствено или в хибридна форма. В писмото с няколко искания се откроява това за провеждане..

публикувано на 08.12.20 в 09:20
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мила Минева

Мила Минева: Малко партии говорят съдържателно, още по-малко - за бъдещето

Много малко от партиите говорят съдържателно, а още по-малко от тях говорят за бъдещето . В момента, в който започнем да се занимаваме с проблемите, които хората имат, които искат да чуят, адресирани от политиците, тогава може би ще имаме и..

публикувано на 04.10.24 в 09:24
Джейхан Ибрямов

Адвокат за случая "Ибрямов": Възникват съмнения за политическа репресия

"Всяка злоупотреба е опасна. Особено опасна е злоупотребата с наказателното право , защото това е най-тежката форма на държавна репресия. Особено опасен е политическият популизъм в опит да се отговори на обществените очаквания за размерите на..

публикувано на 04.10.24 в 09:16
(18 август 1983 г.) Хеликоптер МИ-8 дневно налива около 100 тона бетон на най-високите носещи греди на виадукта

50 години от първата копка на АМ "Хемус"

На 4 октомври 1974 г. започва строителството на АМ „Хемус“. Първа копка прави председателят на Държавния съвет и първи секретар на ЦК на БКП Тодор Живков край село Яна (Софийско). Това е и ден първи изобщо от началото на изграждането на автомагистрални..

публикувано на 04.10.24 в 08:53
Снимката е илюстративна

Интензивен трафик на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция

Интензивен е трафикът на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция, показват данните към 6:00 часа тази сутрин на Главната дирекция "Гранична полиция" на МВР. Това съобщи БТА. На границата с Румъния движението е натоварено на ГКПП ''Кардам'' и..

публикувано на 04.10.24 в 08:34

Доц. Боян Хаджиев: Израел няма интерес от ескалация и пряк конфликт с Иран

"За съжаление, светът не е свят на хората, той е свят на геополитиката, на политическия реализъм. Първата жертва е истината. Втората жертва е цивилното население ". Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в..

публикувано на 04.10.24 в 08:10

С почти 1000 т повече розово масло е произведено у нас спрямо миналата година

10 335 т розов цвят са произведени у нас тази година, което е с почти 1000 т повече спрямо миналогодишната реколта - отчитат от Консултативният съвет по маслодайна роза. В България има регистрирани близо 3 000 розопроизводители, 53 са..

публикувано на 04.10.24 в 08:09
Весела Банова

Весела Банова: Вече няма деца, на които животът да минава в институция

Развитието на социалните услуги за деца и семейства е едно от постиженията ни в последните десетилетия. Тези социални услуги са многобройни към ден днешен, достъпни за всички родители в страната. Този коментар направи в интервю за БНР..

публикувано на 04.10.24 в 08:00