Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветелина Великова: Не типът ваксина, а трайността на имунния отговор е от значение

Информационната РНК не преминава в нашата ДНК, увери имунологът

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Необходима е по-голяма разяснителна кампания – да се обясни какъв е механизмът на ваксините, включително тези, които ще дойдат в България. Ако хората са достатъчно информирани, няма да изпитват притеснения как действа ваксината, как се изгражда имунен отговор, дали е подходяща за едно или друго състояние. Това мнение изрази пред БНР имунологът д-р Цветелина Великова от УМБАЛ „Лозенец” в София.

Специалистите трябва да изчетат публикувания набор от научна информация и да я представят на широката аудитория, подчерта д-р Великова.

Имунитетът, който създава ваксината, е важно да бъде изследван и да бъде проследяван, тъй като това ще определи колко пъти ще бъде поставена една ваксина на даден човек, поясни тя.

„Ако имунитетът е с трайност шест месеца, това означава, че два пъти в годината ще бъде поставена съответната ваксина или ще имаме т.нар. сезонни ваксини, каквито са при грип. Тъй като в момента пандемията е в своя разгар, не можем да преценим дали ще може тя да бъде приключена догодина или ще трябва по-дълго време във връзка с това, че няма достатъчен брой ваксини, които чисто практически не могат да бъдат произведени, доставени“, коментира имунологът в предаването „Преди всички“.

Типът ваксина не е от толкова голямо значение, колкото трайността на имунния отговор, подчерта д-р Великова. 

Механизмът на ваксините е различен, но имунният отговор трябва да бъде еднакъв при всички хора, за да може да имаме еднаква ефективност. Тук разчитаме не само на хуморалния имунитет, който включва антитела, тук разчитаме и на задействане на имунните клетки, които да създадат един по-дълготраен имунитет“, поясни тя.

Д-р Цветелина Великова препоръчва смяна на ваксина, когато не е постигнат имунен отговор при дадена ваксина.

Относно т.нар. имунизационни паспорти, които биха давали достъп до определени места и услуги в бъдеще имунологът заяви, че „това създава много етични проблеми“.

Ваксинацията трябва да бъде пожелателна, въпреки че всички знаем, че тя ще сложи край на пандемията. Според мен такива ограничения донякъде биха имали обратен ефект.“

Ако хората са по-запознати и информирани, няма да има нужда от такива репресии, допълни д-р Великова. Според нея ако се въведат имунизационни паспорти, съществува заплахата за поява на фалшиви такива.

По повод разпространяваното твърдение, че ваксините, съдържащи матрична или информационна РНК, се внедряват в нашата генетична информация и може да има предаване към децата, специалистът отбеляза, че това противоречи на всички биологични закони.

Информационната РНК не преминава в нашата ДНК, не се свързва с нея. Тя просто „инструктира“ какъв протеин да произведем, срещу който имунната система може да създаде имунен отговор и след това се разгражда“, обясни д-р Цветелина Великова. 

В момента повечето ваксини, регистрирани в ЕС, са покрили изискванията за ефективност при минимални странични ефекти, каза още тя.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца.  "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..

публикувано на 02.05.25 в 15:33

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..

публикувано на 02.05.25 в 14:50

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..

публикувано на 01.05.25 в 08:57