Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Новаков: Еврофинансирането за България през новия програмен период се увеличава

Не допускам Полша и Унгария да блокират европейския бюджет и пари от 1 януари да няма, казва евродепутатът

Андрей Новаков
Снимка: https://andreynovakov.eu

Въпреки сложната обстановка на преговори с Полша и Унгария, ситуацията за България изглежда добре. В новия програмен период страната ни не само ще запази финансирането си, въпреки значителното намаление за някои държави, но и ще го увеличи. Това каза пред БНР евродепутатът Андрей Новаков преди онлайн форума „Бюджетът на ЕС – митове и реалност“.

„Само от фондовете за сближаване на Европейския съюз ще получим около 11.5 милиарда заедно с националното съфинансиране. Това е сума, в която не калкулираме около 2 милиарда за развитие на селските региони, не калкулираме около милиард и 200 милиона за енергиен преход, няма да калкулираме и онези половин милиард евро, които ще получим за справяне с коронакризата. Говорим нетно за около 15 милиарда евро и то без директните плащания към фермерите“, коментира Новаков в предаването „Преди всички“.

Към момента годишно вноската на България е около половин милиард евро към европейския бюджет, а получаваме средно над два, това означава, че получаваме от ЕС почти четири пъти повече, отколкото внасяме, изтъкна той.

Очаква се да има декларация към регламента за върховенство за закона, което ще позволи на Полша и Унгария да подкрепят споразумението за многогодишната финансова рамка, поясни Андрей Новаков.

Не допускам, каквото и да се случи, Полша и Унгария да блокират до такава степен европейския бюджет, че на практика средства от 1 януари да няма. Най-малкото Полша и Унгария са сред най-големите нетни бенефициенти от европейския бюджет - те също имат нужда от тези средства“. 

„Без да правя смели прогнози мисля, че до края на седмицата ще имаме развитие, значително“, посочи Андрей Новаков.

Върховенството на закона трябва да бъде обвързано не само с европейското финансиране, а с всяка сфера на живота в ЕС. То не може да бъде просто изискване, а част от начина на живот, смята евродепутатът. „Не може върховенството на закона да подлежи на условия или на някакви изисквания“. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Василев

Асен Василев: Законопроекти на управляващите водят до обедняване на гражданите

От "Продължаваме промяната" определиха като "скандални" законопроектите, внесени от управляващите. Председателят на партията Асен Василев критикува отлагането на решението за увеличение на доходите на младите лекари и медицинските специалисти за след депутатската ваканция и планирано за 1 януари догодина с между 100 и 200 лв. ръст, както и..

публикувано на 23.07.25 в 13:47

Мъжът блъснал умишлено дете в Русенско остава за постоянно в ареста

Мъжът, опитал да убие с автомобила си 16-годишно момче от русенското село Басарбово, остава за постоянно в ареста след решение на Окръжния съд в Русе. Според прокуратурата става дума за битов скандал, който ескалирал до опит за убийство. Това обяви на брифинг зам.-окръжният прокурор на Русе Мирослав Маринов по повод инцидента, станал в..

публикувано на 23.07.25 в 13:43

Засилено полицейско присъствие и солени глоби за каращите в аварийните ленти на магистралите

"Полицията ще провежда операции срещу хората, които карат по аварийните ленти на магистралите. Санкцията, която е предвидена, е много висока".  Тол камерите следят за шофиране в аварийните ленти на магистралите Това съобщи пред БНР главен инспектор Лъчезар Близнаков от "Пътна полиция". МВР засилва присъствието си по основните пътища у..

публикувано на 23.07.25 в 13:33
Николай Хаджигенов

Николай Хаджигенов: През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически

През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар. "Отровното трио", което беше сред организаторите на протестите през лятото на 2020 г. "На протеста през 2020 г. нито един политик не се качи на трибуната да говори. Всички политици бяха там - от..

публикувано на 23.07.25 в 13:31

За какво може да потърсим помощ в Европейския потребителски център?

Малко след празници и в летните месеци започват да се получават повече жалби, свързани с пътуване с въздушен превоз . Това обясни пред БНР  Соня Спасова, директор на Европейския потребителски център за България, който  предоставя безплатни съвети и помощ. Инструмент за проверка на е-търговци предпазва клиенти "На нашия сайт могат да се..

публикувано на 23.07.25 в 13:25
Изтребител

Турция се приближава до закупуване на 40 изтребителя "Юрофайтър"

Турция и Великобритания са подписали меморандум за разбирателство, който позволява на Анкара да бъде потребител на изтребители "Юрофайтър", отбелязвайки значителен прогрес в преговорите за закупуването на изтребителите, които текат от месеци, предаде Ройтерс. Турция иска да закупи 40 изтребителя "Юрофайтър" на обща стойност около 5,6 млрд...

публикувано на 23.07.25 в 13:06
Мирослав Боршош

ЕС облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани

Облекчава се режимът на издаване на туристически визи за турски граждани у нас. Министърът на туризма Мирослав Боршош уточни, че новият регламент е в сила от средата на юли. Именно от средата на юли Европейският съюз облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани. Очаква се това да улесни пътуванията и да подпомогне..

публикувано на 23.07.25 в 13:05