„Българите в Гърция са много категории, но ако говорим за по-голямата част, които са икономически емигранти в Гърция, всички живеят достатъчно дълги години в гръцката държава, придобили са гръцки манталитет, съобразяват се с гръцките изисквания и спазват всичко, което е наложило гръцкото правителство, относно излизането навън с изпращането на съобщения, съобразяват се с епидемиологичната обстановка, но проблемът се поражда от това, че много от тях пребивават в страната само като туристи, без разрешителни за пребиваване, което на практика ги лишава от тази работа, тъй като не могат да пътуват, не могат да упражняват работата, която досега са упражнявали и настъпи голяма безработица в икономическата диаспора в Гърция, и това е един голям проблем за тях", каза в предаването "Нощен хоризонт" Бойка Атанасова.
За разлика от много други националности гърците изненадаха Европа със своята воля относно спазването на мерките.
"Трябва да ви кажа, че с налагането на последната карантина се виждат и първите резултати, тъй като според всекидневната статистика, която се изнася, броят на заболелите започва драстично да намалява, както и броя на починалите, което е светлина на фона на тъмния тунел, което дава доста кураж, надежда и сила на гърците".
От 1999 г. Бойка Атанасова издава вестник „Български новини” в Атина, който отдавна се е превърнал в стожер на българската общност и мощната българска емигрантска вълна, заляла Гърция през годините на прехода.
"Всичко се случи много случайно, а може би и на място, когато пристигнах в Гърция като акредитиран кореспондент, и когато се сблъсках с българската диаспора, установих, че тези хора, тогава пребиваваха незаконно в Гърция, бяха като някакви животинчета, които ги гонеха, екстрадираха, малтретираха, нещо, което събуди в мен нотка на съжаление, на гняв, нарани моето достойнство, моята гордост, че моите сънародници минават през този труден път. И тогава идеята да направя една медия, която да се превърне в мост между България и Гърция и който да помага на сънародниците ни тук, да научават новините от родината си, и да им даваме образователни съвети и юридически да отстояват правата си в страната, в която живеят, как да узаконят престоя си, беше нещо, което ме тласна в тази посока", допълни Бойка Атанасова.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..