Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работи ли ТЕЛК системата в електронна среда

Снимка: БГНЕС

Близо 47 хиляди души от област Ловеч, или повече от една трета от населението на областта, са с ТЕЛК решения, сочат данните на регионалната картотека на медицинската експертиза.

От средата на октомври бе въведена информационна система за контрол върху медицинската експертиза, която дава възможност на личните лекари да издават електронни направления за ТЕЛК. 

Личният лекар пуска направлението заедно с цялата медицинска документация от досието на пациента за съответния период, която постъпва в картотеката на медицинската експертиза, пояснява пред БНР д-р Йордан Димитров от Регионалната здравна инспекция в Ловеч.

„Ние пускаме служебно заявление за каквото е написал личният лекар и цялото това нещо по електронен път отива към съответния ТЕЛК по постоянен адрес на лицето. Те могат да се произнесат още на другия ден.“

Има проблем обаче с подписите на личните лекари. „Тази система търси идентификация като физическо лице по ЕГН, а подписите на джипитата в 99% са на фирма“, посочва д-р Димитров. 

Затова на ход отново е хартията.

„Пускат го на хартия, за да не бавим хората. Идват при нас на хартиен носител, ние всичко сканираме, вкарваме в програмата.“

Срокът на валидност на ТЕЛК решенията бе удължен с три месеца след изтичане на епидемиологичната обстановка. Дадена бе и възможност за подаване на документи по пощата или чрез куриер. 

„Повечето от тях за съжаление все още идват. Има една част – 10-20%, които си ги пращат по куриер и по пощата, но преобладава лично подаване на документи", разказва още д-р Йордан Димитров.

При специалисти за документи се налага да ходят най-вече срочните пациенти, на които изтича предишно ТЕЛК решение, допълва д-р Димитров.

Относно удължаването на валидността на решенията за тримесечен срок след изтичането на извънредната епидемиологичната обстановка, той коментира:

„Тази нормативна мярка по-скоро важи за тези институции, които плащат, не за ТЕЛК-а. Това важи за НОИ, които плащат пенсиите, за социалните, които плащат социалните помощи. Никой няма да ви спре нищо по това ТЕЛК-ово решение“. 

Още детайли по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32