Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории, които не умират – парченца памет в платформата „Есториум“

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кинорежисьорът Атанас Христосков и операторите Мартин Балкански и Драгомир Димчев са създатели на нова платформа – първи дигитален жив архив на всяка човешка история. Тяхната платформа „Есториум“ ще приюти спомена за личната история на всеки желаещ да я сподели. 

Идеята е вдъхновена от проект, разположен назад във времето – в началото на XX век. Проектът тогава се казва „Архивите на човечеството“ и има амбицията да събере фотографии от цял свят, за да остане като памет за човечеството. Сега този архив е дигитализиран и достъпен. 

„Това, което искаме да направим в „Есториум“, е да създадем такъв жив архив, в който да запечатаме човешки истории на хиляди хора. Практически всеки човек, който иска да запази спомена за себе си – с нещо значимо, с важните житейски ценности, които изповядва и нещата, които го водят в живота, ще може да го направи. Близките му хора ще могат да го направят“, обясни пред БНР Атанас Христосков. 

Към момента създателите на платформата предвиждат два типа съдържание – единият вид е професионално създадено съдържание, другият – любителско.

Всеки човек, който иска да запази спомена за себе си, за близките си хора, свои баби и дядовци, първи учител или хора, които са ценни в неговия живот, ще има възможност да качи техните истории. Ще има точно зададени критерии на какви условия трябва да отговарят тези истории“. 

Тези истории са не само визуални, могат да бъдат и аудиозаписи, уточни Христосков. 

Планира се платформата да заработи официално през юни догодина. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Отец Стилиян Табаков

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски"  Ивановските скални църкви са разположени край с. Иваново, на 18 км от град Русе. За разлика от традиционните манастири, състоящи се от 1 – 2 църкви, монашеска и стопанска част, в..

публикувано на 21.10.24 в 15:00
 Ангел Ангелов

Ангел Ангелов за добрата прическа от България до Щатите

В 57-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е фризьорът Ангел Ангелов , който от 11 години живее и работи в Америка. В древен Рим прическата показвала богатството и мястото на хората в обществото . Сложните прически били за богатите, а естествените  и семплите  - за бедните. Казват, че фризьорската професия  води началото..

публикувано на 21.10.24 в 13:00
Елена Петкова

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе. Екипът предоставя социални услуги и е в основата на усилията за деинституционализация на децата в България. Малко известен факт е, че след случая "Могилино", разкрит от британската телевизия ВВС, точно тези хора поеха грижата за децата от този социален дом. Една от най-големите..

публикувано на 20.10.24 в 08:01

Трънливото виноделие на Тодор Костадинов от Боровци

Тодор Костадинов от село Боровци, между Монтана и Берковица, е пазител и изследовател на местни стари сортове лози , както и самоук винар. Посветил се е на винени експерименти, някои от които официалните винопроизводители трудно си позволяват. Костадинов стопанисва 20 декара лозя, в които все още има никому неизвестни сортове. "Тези лозя..

публикувано на 18.10.24 в 07:20

Писателката Марина Константинова и легендите за румънската кралица Мария Единбургска

През 2024 г. се навършват 100 години от изграждането на архитектурно-парков комплекс "Двореца" в Балчик, който възниква като резиденция на румънската кралица Мария /1875-1938/.   Тя го нарича с турското име „Tenha Yuvah”, което в превод означава самотното, или уединеното гнездо. Днес по-разпространен е преводът „Тихото гнездо”. Кралицата посещава града..

публикувано на 17.10.24 в 17:55

Размислите на един квартален автомонтьор

Трябва да се преразгледа цялата организация на движението . По магистралите у нас скорост над 120 км/ч е опасна , съгласен е инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност. Потребителите на транспортната система и тези, които ни я доставят – политиците, живеем в две различни държави , смята той. Промените за конфискуване на..

публикувано на 15.10.24 в 11:21
Емилия Юкер

Емилия Юкер: Ние можем да бъдем само българи, където и да сме по света

В този епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности"  талантливата  и многостранна Емилия Юкер преминала през Америка, завърнала се отново в Европа, спечелила уважението и признанието  и на  Германия, не изневерила на любовта си към  България ни напомни, че където и да сме, ако искаме да бъдем успешни, трябва да се развиваме, но не трябва да..

публикувано на 14.10.24 в 14:46