През декември отбелязваме 140 години от рождението на чешкия музикант Иван Цибулка, дошъл в нашата страна на 20-годишна възраст и останал тук до края на живота си, отдал знания и сили за развитието на българското професионално музикално изкуство. Няма събитие в нашия музикален живот от първата половина на ХХ век, в което да не фигурира името на Иван Цибулка - той свири в Гвардейския оркестър и е един от основателите и преподавателите в първото частно музикално училище, после на държавното училище, прерастнало в Музикална академия, даже е неин ректор в годините 1933/34. Цибулка участва в създаването на първия оперен театър у нас - „Оперната дружба“. По-късно свири в оркестъра на Софийската опера. Той е и създател на Българската народна филхармония, чийто председател е дълги години.
Иван Цибулка е личност с големи заслуги към нашата музика. У нас той идва като виолончелист, завършил Лайпцигската консерватория като ученик на Юлиус Кленгел. За негова изненада той открива, че виолончелото е абсолютно непознат инструмент в България - нито има откъде да се купи, нито има някаква литература за този инструмент. И той започва активна пропаганда на инструмента - изнася концерти из цялата страна. Той е първи изпълнител в България на виолончеловите концерти на Дворжак, Сен-Санс, Хайдн. Когато започва преподавателската си дейност, има само един ученик, но постепенно успява да продолее предразсъдъците и да подготви много музиканти - на практика той е създателят на българската виолончелова школа. Негови ученици са Кирил Вапорджиев, Ангел Борисов, Константин Кугийски и др. Самият Цибулка е много добър виолончелист. Той развива и международна кариера - гостувал е в Германия, Чехия, а през 1918 г. е бил солист на Лайпцигския Гевандхауз оркестър с диригент Артур Никиш.
Цибулка създава един от първите български струнни квартети заедно със сънародниците си Швертнер, Ханел и Клингер, съществувал 2 години. Той е участвал в много камерни състави заедно с най-големите български музиканти от онова време - Андрей Стоянов, Саша Попов, Менахем Бенсусан. В спомените си Цибулка описва една колкото смешна, толкова и тъжна случка от работата на кварета:
"Това стана в столовата на Военния клуб, където нашият струнен квартет даваше камерен концерт. Салонът беше препълнен с отбрана публика. Тъкмо бяхме започнали прочутото "Анданте кантабиле" на Чайковски, в салона долетяха звуци от погребален марш - свиреше военна музика /доколкото си спомням, това беше погребалната процесия на бившия министър Стоилов/. Слушащата ни с голямо внимание до този момент публика, един по един се измъкна от салона, тръгна с процесията и ние останахме сами в залата. Нито един слушател нямаше около нас. Разбира се, не ни оставаше нищо друго, освен да си приберем инструментите и да си отидем. Това и направихме. Този случай достатъчно красноречиво говори за интереса към музиката по онова време“.
Заслугите на Иван Цибулка са оценени от българската държава и той е удостоен със златен орден за наука и изкуство. Умира на 8 септември 1943 г.
Чуйте в звуковия файл изпълнение на един от видните ученици на Иван Цибулка - виолончелиста Кирил Вапорджиев.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..