Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция и Ирак продължават борбата с терористичните групировки

Турският президент (вдясно) с премиера на Ирак.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турският президент Реджеп Ердоган се срещна в Анкара с иракския премиер Мустафа ал Казими, който бе на еднодневно официално посещение в Турция, предаде Анадолската агенция, цитирана от БТА.

Ние придаваме голямо значение на запазване на политическото единство и териториалната цялост на Ирак. Готови сме също да окажем всякакъв принос в рамките на възстановяването (на Ирак), заяви Ердоган на съвместна на пресконференция с иракския премиер след вчерашната среща.

Той посочи, че двамата са решили да продължат борбата срещу терористичните организации ДАЕШ (арабски акроним на „Ислямска държава“), ПКК (Кюрдската работническа партия) и ФЕТО, които по думите му са „общ враг“.

Кюрдската работническа партия, която води въоръжена борба срещу турската държава от 1984 г., се разглежда като терористична организация от Анкара, ЕС и САЩ. Групировката има бази в планините в Северен Ирак, откъдето планира нападения на турска територия. Турската армия редовно нанася въздушни удари срещу цели на ПКК в Северен Ирак.

Според Анкара организацията на живеещия в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен ФЕТО е отговорна за опита за преврат в Турция от юли 2016 г. Движението на Гюлен се разглежда от турските власти като терористична организация.

Ердоган подчерта, че няма място за сепаратистки тероризъм в бъдещето на Турция, Ирак и Сирия.

Докато не бъде изцяло смазан тероризмът, нашият регион няма да може да постигне спокойствие, заяви Ердоган.

Той изтъкна, че от такава гледна точка Анкара посреща с одобрение операциите на иракските власти срещу ПКК. Турският президент добави, че и Турция, в рамките на правото си на законна защита, оказва подкрепа на Ирак по този въпрос.

Виждаме, че спокойно можем да постигнем нашата цел за търговски стокообмен с Ирак в размер на 20 милиарда долара, каза още Ердоган. Той посочи също, че днес е било подписано споразумение между Турция и Ирак за избягване на двойното данъчно облагане, което показва решимостта за премахване на пречките пред бизнесмените от двете страни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националистът Карол Навроцки поведе на президентските избори в Полша

Кандидатът, подкрепен от най-голямата опозиционна националистическа партия в Полша, Карол Навроцки излезе напред на втория тур на президентските избори, произведен вчера. Според екзитпол на Ипсос за телевизиите Те Фау Ен, Те Фау Пе и "Полсат" Навроцки получава 50,7 процента от гласовете, а неговият съперник Рафал Тшасковски – 49,3 на сто, предаде..

публикувано на 02.06.25 в 03:18

ФБР разследва възможна терористична атака в Колорадо

Няколко души са били ранени при нападение срещу демонстрация в Боулдър, Колорадо с искане за освобождаване на израелските заложници, държани в ивицата Газа. Директорът на ФБР Каш Пател написа в социалната мрежа "Екс", че агенцията разследва терористична атака във връзка с инцидента. Ръководителят на полицията в Боулдър Стив Редфърн обаче настоя, че е..

обновено на 02.06.25 в 02:47
Никозия - буферната зона в централната част на града.

ООН продължава с усилията за разрешаване на Кипърския въпрос

Усилията на ООН за свикване на разширена петстранна среща по Кипърския въпрос през юни навлизат в критичен период с провеждането на нов кръг консултации със страните гаранти. Първата от тях е днес в Анкара. След продължили една седмица контакти в Кипър от днес личният пратеник на генералния секретар на ООН по Кипърския въпрос Мария Анхела..

публикувано на 02.06.25 в 02:20
Британският министър на отбраната Джон Хийли

Джон Хийли: Великобритания е загубила контрол над границите си

Великобритания е "загубила контрол" над границите си през последните пет години, заяви министърът на отбраната Джон Хийли, след като стана ясно, че в събота близо 1200 мигранти са прекосили Ламанша.  По данни на Министерството на вътрешните работи 1 194 души са успели да преминат Ламанша с 18 малки лодки. Това е най-голямата бройка за един ден от..

публикувано на 02.06.25 в 02:14

Кметът на Враца: Поставете знамето на видно място

Във Враца започнаха Ботевите дни - почит към загиналите за свободата на България. На тържествената проверка-заря присъстваха президентът Румен Радев, председателката на Народното събрание Наталия Киселова, вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на Враца Калин Каменов, депутати, общински съветници, вицепремиерът Атанас Зафиров, началникът на отбраната..

публикувано на 01.06.25 в 22:08
Пред Общинския театър няколко часа продължи празничната програма с участието на стотици деца.

Награди получиха 62 деца, участвали в конкурса "Кюстендил - това е моят град"

Обявени бяха победителите в ежегодния детски конкурс "Кюстендил - това е моят град", организиран от Обединения детски комплекс в града и Общината.  Конкурсът е включен в общинската програма с мерки за закрила на деца с изявени дарби. В тазгодишното издание участват около 150 деца в различните направления – "Изобразително изкуство“,..

публикувано на 01.06.25 в 19:21

Русия потвърди щети на ВВС след украински атаки

Министерството на отбраната на Русия призна, че военновъздушните ѝ сили са претърпели щети в резултат на днешните въздушни атаки от Украйна. Украйна е започнала мащабна атака срещу руски военни летища Безпилотни апарати са ударили летища в пет области, някои от тях в Сибир и в полярния Север, съобщават "Ройтерс" и "Комерсант".  Атаките над..

публикувано на 01.06.25 в 19:20