Тлеещото недоволство в обществото би могло да се изрази и в по-странни, екзотични и радикални алтернативи на парламентарните избори. Това мнение изрази пред БНР политологът Христо Панчугов, преподавател в Нов български университет.
„Това, което се случи лятото, не е изчезнало. То не можа да намери своето политическо представителство. За съжаление. За пореден път всички, ангажирани с протестите, се оказаха в ситуация, в която да не могат да се позиционират като политическа алтернатива, която да се ползва с доверие. Недоверието не е изчезнало. Въпросите, които бяха задавани лятото, не са получили своя отговор и българските граждани не се чувстват удовлетворени“, коментира политологът.
Без ясен план и с промени в последния момент може да се стигне до хаос и неприемане на изборните резултати от българските граждани, смята Панчугов. „Разбирам изкушението всеки да си прави частната политическа сметка кога ще му е удобно да проведе изборите. /…/ Най-важното е всъщност дата, около която ЦИК и ангажираните с това институции да могат да създадат план“.
Политологът подчерта, че е необходимо време за създаване на доверие в българското общество по отношение на процедурата на парламентарните избори.
„Каквито и извънредни мерки да бъдат въведени по отношение на изборите и свързани с пандемията, българското общество трябва да има време да ги приеме“.
Имайки предвид нивата на доверие на българските граждани в българските пощи, въвеждането на гласуване по пощите е гаранция за политическо фиаско, изтъкна Христо Панчугов.
Според него институциите в момента са в пълен нокаут и всяка потенциална малка криза може да предизвика последици, които сега дори не можем да си представим, каза още Панчугов.
Панчугов направи анализ на приключващия парламентарен сезон.
„Изключително тъжното в тази сесия на парламента е, че можем да намерим най-„ярката“ част от неговата работа в това да се изкара мандата, което за съжаление води след себе си много негативни последици. Това да се изкара мандата направи парламента, а и правителството заложник на няколко много специфични, много частни и откровено популистки интереси.“
От края на лятото до момента в работата на парламента Панчугов вижда преди всичко „политически шантаж и намиране на политическата сделка“.
Не бива да забравяме, че това е парламентът, който разпусна комисията за качество в законодателството, а това определя цялостно работата на това народно събрание, посочи Панчугов.
„Качеството, политическата логика, политическата визия, каквато и да е последователност в политиката се оказа по-скоро пречка за работата на този парламент, отколкото негова характеристика.“
Вероятно това ще се окаже парламентът с най-много върнати, отпаднали, променени законопроекти, допълни преподавателят. „Ще наблюдаваме повече от същото до края на този парламент“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Всички общински съветници се застъпиха за решението, че трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще..
Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..
Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..