Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сензор на дишането следи дистанционно пациенти с Covid-19

В първия епизод на поредицата "Разкодирано" наш софтуерен инженер зад граница разказва за медицинското изобретение

Румен Христов
Снимка: Личен Архив

Една баба в България и внук на хиляди километри зад океана имат особена връзка. Чрез устройството, което магистърът по компютърни науки от Масачузетския Технологичен Институт- САЩ Румен Христов е създал, той следи здравословното състояние на баба си България.
Христов е носител на грамотата „Джон Атанасов – проект с голям обществен принос“. С информатика се занимава от пети клас.

„И за моя радост се представях добре на национално и международно ниво. И тези състезания ми отвориха пътя към Масачузетския технологичен институт - в Бостън, САЩ. Може би и е най-доброто място за компютърни науки в целия свят“, каза в „Преди всички“ Румен Христов.  

В Масачузетския технологичен институт започва да работи по проекта си „Емералд“ - сензор за наблюдение на здравето на хората, който следи за дишане, пулс, сън и движение. Без да се налага хората да носят сензори по своите тела. 

 Идеята на „Емералд“ е да промени начина,  по който медицинските изследователи и пациентите подхождат към здравеопазването у дома.

„Ние сме изработили сензор, който е като картина, слагаш го на стената. Във всяко вдишване и издишване „Емералд“ може да проследи движението на гърдите на хората и да извлече вдишванията и издишванията. И от това анализираме съня.

Нещата бяха като изследователски проект първите две години. Официално преди две години, две години и половина се отделихме напълно от университета и започнахме да се фокусираме само към комерсиализиране и към работенето с бизнес партньори. Така че имаме хардуерни специалисти, специалисти по компютърни системи“, казва младият инженер.

Румен Христов поясни, че в годините на разработка лекари, болници и фармацевтични компании са проявявали интерес към безжичния сензор. А пандемията се оказва подходящо за развитието му:

„Covid-19 атакува дихателната система и много хора имат проблеми с дишането. И в тази ситуация нашето устройство може да бъде много полезно. Ние вече сме сложили устройство в дома на 10-20 пациенти с Covid-19 . И можем безконтактно да следим дишането на тези хора.“

В България устройството на Румен Христов е при баба му. 

"Аз го инсталирах миналата Коледа и това ми разрешава да наблюдавам здравето ѝ от хиляди километра разстояние. Мога да видя дали е прекарала целия ден в леглото, защото няма сила да стане. Дали е излизала навън. Мога да видя тези всичките неща от разстояние“.

За развитието в САЩ Христов посочва, че има много финансиране на стартъпи, много по-лесно е да започнеш такъв иновационен бизнес.

„Моята работа сега е върху един изключително иновационен продукт. И реално, за да се разработи проектът „Емералд“, екипът ни е съставен от специалисти на най-високо ниво в света. Хора от целия свят - 6-7 държави.

България се развива изключително много в момента. Има добри условия, но в Америка са по-добри условията. В България има изключително много фирми, които започват нови, стартиращи бизнеси. Има нови фирми, които са купувани от големи американски гиганти. Български фирми, които дават работа на стотици хора в София.

Има един американски стартъп, създаден от българи, който работи в България. Едни от най-добрите програмисти, които познавам в София, работят там. И заплатата, която трябва да плащат, е много по-ниска, в сравнено със заплатите във Сан Франциско и съответно една компания, която има офис в Сан Франциско и инженери в София, получава много добра сделка. Затова една от мечтата ми е да отворим инженерен офис в София, което ще ми дава повече причини да се прибирам в България.  

Нищо в света не е невъзможно да се достигне. Аз бях момче от гимназията в Шумен. С успехите ми в състезанията успях да стигна до най-добрия университет по компютърни науки в света. Ако се бориш достатъчно, нищо не е недостижимо“.

Още от първия епизод от поредицата „Разкодирано“ слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18
Бена и Богомил с едно от момичетата

Незрящо семейство отглежда двете си деца в бивше работническо общежитие

Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин.  Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище.  Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..

публикувано на 19.04.25 в 12:27
Мийя Лимберг и кученцето Бела

Щастливата развръзка за Белла и Били - две кученца по време на войната в Газа

За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки.  Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..

публикувано на 19.04.25 в 09:18
Снимката е илюстративна

32-те думи на Надие Карагьозова от Кубрат, с които учи децата на добродетели

32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности.  Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем" .  "Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост , затова трябва да сме..

публикувано на 19.04.25 в 09:00
Бианка Илич

Бианка Илич: Вярата ми помогна да осъзная истинските си суперсили

Тя е актриса, завършва НАТФИЗ. Името ѝ е Боряна Цветкова, позната е като Бианка Илич , но става популярна като нестандартната репортерка Супер Бианка . Повече от 10 години живее и работи в Ню Йорк, където завършва знаменитата школа на Лий Страсбърг, поставя спектакли, пише сценарии и режисира, участва в няколко филма и театрални постановки.  "..

публикувано на 18.04.25 в 16:28