Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поетът Александър Петров: Стремя се да правя фотографии с думите, които пиша

Авторът планира да издаде в сборник „пълно събрано съчинение“

Александър Петров
Снимка: БНР

„Човек се мести - веднъж е на пътя на надеждата, веднъж е на кръстопътя на умората. Но животът продължава... Надеждата е инстинкт, едно от най-характерните неща, които ни отличават от животните“. Това сподели пред БНР поетът и автор на текстове за песни Александър Петров

По думите му не трябва да забравяме, че и хубавите, и лошите неща са кратки, затова е добре „да стоим на земята“

„И винаги съм се мъчил да остана в реалността... Доброто все пак е повече на този свят. Трябва да го отглеждаме, да го забелязваме, да го поощряваме“. 

За Александър Петров животът се крепи върху три опорни точки – професия, семейство и хоби.

Когато преживявам нещо тежко, намирам голям лъч надежда в професията си. Това е единственият градивен и позитивен начин да се изкараш от тежък момент. Да се разсееш. Винаги съм се хващал да правя нещо, не да се самосъжалявам. Смисълът е да работиш, да продължаваш напред. Това увлича и помага много“. 

В предаването „Нощен Хоризонт“ поетът допълни: 

„От всеки удар от съдбата човечеството е излизало по-зряло. Иска ми се и сегашната ситуация да ни направи малко по-мъдри и не толкова безразлични... Нещата в живота са в крехко равновесие, което в момента е нарушено по един драстичен начин. Днешната ситуация изтиква трудности на преден план – много хора губят работата си, хората не могат да планират. За съжаление това пречи на човечността. Хората са загрижени за собственото си оцеляване, че не знаят как и накъде да продължат... Винаги зад стената има още нещо, но в това крехко равновесие, нещата не са успокояващи, а тревожни. Тук важното е да задържим тревогите си, нервите си и да внимаваме какво казваме, как постъпваме, за да не нараним околните“. 

„Любовта, без която не можем“ е една от първите песни, написани от Александър Петров: 

„Тя е една моментална фотография на любовта, която всеки преживява по един или по друг начин. Винаги съм се стремял да правя фотографии с думите, които пиша, не изхождайки от лично състояние. Да събера в рамките на едно стихотворение толкова, че всеки да намери частица от себе си... Аз съм се научил да имам наблюдения за детайлите в живота“. 

Поетът сподели още, че през последната половин година е имал доста работа: 

„Използвам изолацията, за да си подредя архива. Издирвам стари звукозаписи, редактирам, дигитализирам... Направих хубави песни със Стенли, с Данчо Караджов, с Мариана Попова, с Игор Марковски“.

На книжния пазар е второ издание на стихосбирката на Александър Петров „Рок поезия - Бъди какъвто си“, но с нова корица. 

„Изданието е шедьовър на полиграфичното изкуство. Сега компенсирам липсата на малката книга на пазара с второто ѝ издание... След време имам планове да издам „пълно събрано съчинение“... Думите са преди музиката“

Интервюто с Александър Петров можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26
Ирен Кривошиева

Ирен Кривошиева: Мястото на паметник на Стефан Данаилов е в градинката пред Народния театър "Иван Вазов"

"След кончината на Стефан Данаилов, който е баща на моя син, имах едни личен момент, в който исках да направя нещо, но извън този личен момент, идеята ми да има паметник на Стефан е свързана с това, че в неговата фигура ние можем да намерим палитра от изкуство, политика, десетки роли в киното и в театъра , той беше част от Народното събрание,..

публикувано на 18.06.24 в 10:38

Нетипичните личности в следващия Европейски парламент

Вниманието след изборите за Европейски парламент беше насочено основно към новото разпределение на силите и до каква степен се очаква завой „надясно“. Но част от новите представители в законодателния орган на Европейския съюз с различни политически окраски заслужават специално внимание заради антисистемните си виждания, прямите си изказвания и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Промени не могат да станат, ако хората не гласуват, това е демокрацията

Промени не могат да станат, ако хората не гласуват . Това е демокрацията, която имаме в България.  Това каза в предаването "Хоризонт за вас" Антонина Дуриданова, която живее в САЩ, но всяка година се завръща в България. "Съветвам всички да гласуват. Да изберат платформата, която е най-добра за икономиката на страната", добави тя. Антония..

публикувано на 07.06.24 в 15:11

Светла Буюклийска разказва със звуците на своята цигулка

Тя се казва Светла Буюклийска и е цигуларка. 40 години работи в различни оркестри в Европа. Израства на улица "Търговска" във Враца, където е и музикалната школа, в която израства като музикант. "Имах огромното щастие да уча при преподавателя Борис Манчев, който беше концерт майстор на Врачанския оркестър. Той е ученик на най-известната българска..

обновено на 02.06.24 в 08:32