Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за композитора Боян Икономов

На 14 декември се навършиха 120 години от рожението на българския композитор Боян Икономов, създал значително творчество в много жанрове на музикалнотото  творчество, но почти напълно забравен днес. Като че ли такава е съдбата на нашите музиканти - бързо да бъдат изличени от паметта на следващите поколения, независимо от качеството на тяхното творчество.

Боян Икономов е роден в Никопол. Отначало учи цигулка при Тодор Торчанов, а за да се издържа в София, цели две години пее като хорист и изпълнява малки тенорови роли в оперетния театър на Ангел Сладкаров. В същото време следва в Свободния университет. Даже работи като банков чиновник. Със събраните средства заминава да учи в Париж, в прочутата Schola cantorum - композиция при Венсан д'Енди, свири на виола и орган, подготвя се и по контрапункт. След завършването си специализира при Албер Русел и Надя Буланже. В този прериод той се сближава с много от композиторите - модернисти, като Жоливе, Мийо, Онегер, Стравински.

Боян ИкономовЦели 14 години Боян Икономов работи в Париж, прави и първите си композиционни опити - Рапсодия “Хайдук“ за цигулка и пиано, симфоничната поема „Животът, който исках да поема“ по стихове на Елисавета Багряна, балетът „Седемте смъртни прегрешения“ по либрето на Анастас Петров, Струнен квартет, Симфониета в ми минор за струнен оркестър, Трио за обой, кларинет и фагот (първа композиция в този жанр в българската музика). Френско издателскво публикува някои от тези творби. През 1934 г. Икономов следва курсовете на големия диригент Феликс Вайнгартнер и започва изявите си като диригент. Създава в Париж мъжки хор от емигранти, с който изпълнява българска музика, а през 1937 г., по време на Световното изложение, дирижира симфонични концерти в павилиона на Френското радио. Под неговата палка в концерти на Симфоничния оркестър на Френското радио прозвучават две програми с български творби, тогава е премиерата и на първата му симфония. Гостува като диригент в Лион, Лозана, Виена, Рим - отново с творби на български композитори.

След завръщането си през 1937 г. в България работи като музикален ръководител в Радио София. В последвалите години той е ръководител на „Българска кинематография“, началник отдел "Симфонични оркестри" при Министерството на културата и отново в Радиото - като ръководител на музикалните състави. Умира през 1973 г.

Сред голямото му по обем творчество има  4 симфонии, симфонична картина "Шар планина", две симфонични поеми, две симфонични сюити, Концерти за пиано и за цигулка, операта „Индже войвода“, шест струнни квартета, инструментални пиеси, хорова и солова музика, филмова музика и много разработки на народни песни.

В Златния фонд на БНР е запазено изказване за Боян Икономов на видния композитор Димитър Тъпков. Чуйте в звуковия файл и Героичната увертюра "Дравски дни - 1945", изпълнена от Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Марк Кадин през 2019 г. в концерт под мотото "Огън".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От 1-ви декември стартира 10-то юбилейно издание на иницативата "Минута за Коледа"

Скоро получавали ли сте писмо? А писмо от напълно непознат, който няма представа до кого точно ще стигнат думите му?  А вие кога за последно решихте да напишете писмо? Може би ще отговорите с "Не знам" или "Скоро не съм". Можете да се включите в  инициативата "Минута за Коледа" на Студентския съвет при Софийския университет „Св. Климент..

публикувано на 01.12.24 в 16:09

Целуната от ангел

Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..

публикувано на 01.12.24 в 07:31
Александрина Милчева и акад. Пламен Карталов

Българската оперна певица Александрина Милчева беше удостоена с най-високи отличия

Голям празник има тази вечер в Софийската национална опера! Започнаха премиерните спектакли на операта “Адриана Лекуврьор“ от Чилеа – първата нова оперна продукция на Националния ни оперен театър през новия сезон 2024/2025 г., специално посветена на 90-годишнините на две световноизвестни български оперни певици и солистки на театъра –..

публикувано на 29.11.24 в 20:42

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40