Споразумението за търговските отношения между ЕС и Обединеното кралство след Брекзит вече е факт. На пресконференции в Брюксел и в Лондон председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и британският премиер Борис Джонсън обявиха, че е извървян дългият и труден път за постигане на балансирано споразумение.
В Брюксел Урсула фон дер Лайен обяви:
"Беше дълъг и криволичещ път, но имаме добра сделка. Тя е справедлива и балансирана и е правилното и отговорно нещо за двете страни."
Мишел Барние пък изтъкна:
"Часовникът вече не тиктака. Днешният ден е ден на облекчение, примесен с известна тъга, сравнявайки това, което беше преди с това, което ни чака занапред."
Барние се прочу по време на преговорите точно с фразата, че „времето неумолимо тече“ с наближаването на преходния период, който изтича на 31 декември. А Урсула фон дер Лайен се опита да начертае бъдещето:
"Време е да обърнем страницата и да погледнем към бедещето. Великобритания вече е трета страна. Но тя остава доверен партньор, дългогодишен съюзник, споделяме общи ценности и цели. ЕС и Великобритания ще останат рамо до рамо, за да осъществят нашите общи глобални цели. На английските ни приятели искам да кажа: разделянето с вас е такава сладка скръб.“
Борис Джонсън приветства постигнатата сделка
В Лондон Борис Джонсън прозвуча малко по-политически като изтъкна, че с тази сделка са изпълнени всички обещания към електората, дадени в кампанията в референдума за Брекзит и на последните общи избори. "Това е сделка, която защитава работните места в тази страна, която позволява стоки и компоненти да бъдат продавани на европейските пазари без мита. Сделка, която позволява на нашите компании да правят дори повече бизнес с европейските ни приятели“.„Ние поехме обратно контрола върху нашите закони и нашата съдба“, заяви той на пресконференцията си. Джонсън отбеляза, че в този момент основен приоритет за страната му остава справянето с пандемията от коронавируса
Като вземем предвид факта, че все още не са известни подробности от документа от 2 000 страници и все още не можем да бъдем съдници, коя страна в какво е правила компромиси и е по-малко губеща или по-малко печелеща, политическият кореспондент на Би Би Си Крис Мейсън изрази мнение, че независимо кой какво мисли за Борис Джонсън това е момент на личен триумф. Мейсън припомни, че когато Джонсън стана премиер той нямаше нито мнозинство, нито мандат за визията му, а недоволна страна и гневен параламент. Така че каквато и да е сделката той има основание да се гордее с нея.
На съвсем друго мнение е първият министър на Шотландия Никола Стърджън, която заяви, че си струва да се припомни, че Брекзит се случва против желанието на шотландския народ. Стърджън посочи, че каквато и да е сделка няма да даде повече, отколкото Брекзит отнема на хората и наистина е време Шотландия да планира бъдещето си като независима европейска нация.
Дейвид Камерън, който свика референдума за Брекзит написа в Туитър, че „е добре да приключи една трудна година с някакви положителни новини“ и изпрати поздрави на британския преговарящ екип.
Предшественичката на Борис Джонсън - Тереза Мей – също приветства сделката с надежда да се запознае подробно с нея в близките дни.
Бизнесът като цяло реагира положително на сделката, но предупреди, че има още много работа за вършене. От Конфедерацията на британската индустиря казаха, че фирмите сега се нуждаят от спешно потвърждение за „гратисни периоди“, които ще улеснят по-плавното преминаване към новите правила на търговия.
Великобритания очаква премиерът Борис Джонсън да обяви, че е постигната търговска сделка с ЕС - 1645 дни след референдума за Брекзит. Забави се пресконференцията на премиера (обявена за около 11 ч. днес българско време), като час по-рано бе..
Български войници няма да бъдат изпращани да се сражават в Украйна, увери премиерът Росен Желязков. Той припомни, че евентуално изпращане на български войски в чужбина може да стане само с решение на Народното събрание, а такова няма. Вчера..
Въвеждането на таван на цените или надценките на хранителните продукти би било голяма грешка, заяви пред БНР бившият министър на земеделието и храните Кирил Вътев. Той взе участие във форум, организиран от Българската аграрна камара. Вътев обаче настоя..
"Ако загубим младите хора, губим всичко, защото разпространението и употребата на наркотици от младите хора не просто застрашава тяхното бъдеще и здраве, това е въпрос, който застрашава бъдещето ни като нация". Това заяви президентът след..
Много отдавна трябваше да има законодателен способ за ясна проследимост на храните от фермата до трапезата. Това заяви пред БНР Тодор Джиков, производител на земеделска продукция, бивш зам.- министър на земеделието и храните. "Бойкотът свърши..
Лидерите на партиите от Европейската народна партия подкрепят суверенитета на Украйна и смятат, че той трябва да бъде зачитан при какъвто и да било мирен ред. Това се казва в декларация, разпространена след провела се днес видеоконференция..
Лекари, счетоводители, журналисти и повечето професии, които изискват висока квалификация, ще бъдат най-силно засегнати от масовото въвеждане на изкуствения интелект. Това стана ясно на организирана от КНСБ национална конференция на тема "За..
Дипломатът от кариерата в Държавния департамент на САЩ Сюзън Фалатко пристигна в София на 18 февруари, за да поеме функцията на временно управляващ посолството на Съединените щати в София, съобщават от дипломатическата мисия. Сюзън Фалатко е член на..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..