Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Велинова: Докосвам сърцата не само с красива мелодия, но и с думи

Джаз изпълнителката от Сиатъл вярва, че изкуството ни помага да оцелеем в трудни моменти

Гергана Велинова

„Моята българска Коледа е една смесена Коледа – не само българска, с родителите на моя мъж, които са от Хърватско, той пък е канадец. Събираме се от различни части на света и празнуваме. Семейно създаваме нова култура, която е смесена – американска, канадска, хърватска и българска.“ Това разказва пред БНР сънародничката ни Гергана Велинова, джаз изпълнителка, която живее в Сиатъл, САЩ.

Велинова определя настоящата година като една от най-тежките, които тя и семейството й са преживявали. „Това, което се опитваме да направим, е да се съсредоточим в това, което имаме да се радваме на това, което не сме загубили – здравето и духа ни.“

Помага ли музиката за преодоляване на изпитанията? „Знам, че каквото и да стане, мога да творя, дори да не бъда на сцената“, казва Гергана Велинова.

Винаги се опитвам да търся песни, които имат красиви стихове. Смятам, че е важно като певец да мога да докосвам сърцата на хората не само с красива мелодия, но и с думи, които да накарат човек да се усмихне или да се замисли за нещо, което е важно“, споделя тя.  

Според Гергана Велинова материалните неща идват и си отиват, но музиката, поезията, всеки вид изкуство е това, което ни помага да оцелеем в трудни моменти и което ще ни извади от тежките моменти, които тепърва предстоят.

Албумът й „December Wishing“ от 2014 г. е записан с музиканти от Сиатъл само за пет часа. Идеята била да запишат музика, както би звучала в приятен джаз клуб, без много повторения, за да го има моментът „на неперфектност, която дава тази красота на музиката, на джаза специално, заради импровизациите“.

Гергана Велинова е участвала във вокална група „Пим-пам“. Има и специална връзка с БНР.

„Националното радио за мен беше втори дом, когато бях малко дете. Моята майка през 70-те години е започнала работа в Радиото и е правила музикалната програма за вторниците. Моята връзка с Радиото е може би още от бебешки години. След това като певица дете в „Пим-пам“ често идвахме и записвахме различни песнички“, спомня си джаз изпълнителката.

Гергана Велинова е работила в Ню Йорк и Ванкувър, Канада. Живее в САЩ и Канада от 27 години, но признава, че връзката й с родината е все така силна.

„Не става по-леко, поне за мен. България страшно ми липсва. Липсва ми тази връзка със семейството, с приятелите, с роднините. Заминах по време, когато в България имаше много промени. /…/ България ми е дала едно детство, което не мога да си представя, че някъде другаде по света бих имала, прекрасно детство. Това са дълбоки връзки, които завинаги ще тая в душата си.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология. Създаден преди 30 години той обезпечава с кръв и кръвни продукти столичната военна болница и въоръжените сили. Да защитава живота и здравето на пациентите, обезпечавайки ги с кръв и кръвни продукти, е голямата мисия на Центъра за трансфузионна хематология още от..

публикувано на 02.06.24 в 07:50

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150-годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит..

публикувано на 02.06.24 в 07:10

Доброволци от Турция помагат на "Млади изследователи за младежко развитие" за екологично земеделие

"Млади изследователи за младежко развитие" се заеха да развиват екологично земеделие край Смолян. Със същите тези младежи сме ви срещали. Те облагородиха пространството над каскадите в новия център на Смолян и го изрисуваха с красиви графити. Поставиха табели с призиви за опазване на града и зелените пространства. Почистиха и украсиха с..

публикувано на 02.06.24 в 07:03

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54
Нощ на звездите

Броени дни преди "Нощ на звездите" - среща с трима от финалистите

Остават броени дни до 13-ото издание на "Нощ на звездите" . Спектакълът ще бъде на 1 юни. Фондация "Енчо Керязов" ще отличи талантливи деца в областта на спорта, образованието, изкуствата и иновациите. Над 1000 са били кандидатурите за тазгодишния конкурс. Предаването "Хоризонт до обед" покани трима финалисти в категория "Образование"...

публикувано на 28.05.24 в 11:00

Кой уби Ботев?

148 години след гибелта на Ботев все още се говори за убийството на гениалния ни поет и революционер. Какви са спекулациите по този въпрос и изобщо защо се повдига, са темите, които представя кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева. Един от основателите на Русенския частен революционен комитет и на тайната комитетска поща, която осигурява..

публикувано на 02.06.24 в 08:00