Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на коледната музика

Снимка: pixabay.com

Музиката прави Коледата ни още по-специална и празнична, а чистите детски гласове са най-трогателни и въздействащи. Хорът на софийските момчета се събира точно на 25 декември всяка година... и въпреки че заради мерките този път събитието беше онлайн, традицията не беше прекъсната. А може би най-известната българска песен за Рождество е авторска - на Добри Христов.

Текстът е на Елин Пелин и завършва с думите:

Коледари песни пеят: "Божи син роди се днес".
И по целий свят се носи тая мила блага вест.

Някои от най-любимите и популярни коледни песни ни връщат чак в Средновековието.

„В сладко ликуване“ е коледен химн, ноти за който са открити в сборник от 1582 г. с текст на смесица от латински и старонемски. И като всички други коледни песни, всеки аранжор, всеки текстописец и преводач е оставил по нещо от себе си, и така - осъвременени и трогателни, те привличат вниманието и стават любими на християните, почитащи Рождество. И няма празник, в който да липсват шедьоврите на барока и класиката „Елате, всички вярващи“, „Ангелите-вестители пеят“ или „Алелуя” от Месия на Хендел.

Ораторията „Месия” на Хендел е абсолютният фаворит на публиката по света в празничните дни за Рождество Христово - почти всяка година тя или оглавява класациите, или е сред първи три най-изпълнявани класически произведения.

Но тази грандиозна творба, възпяваща очакването и радостта от появата на Месията, има сериозна конкуренция - една малка, почти погрешка създадена песен, известна ни като „Тиха нощ, свята нощ“. Тя дълго време е смятана за народна. А всъщност си има автор и неговото име е Франц Грубер. Съчинена е на Бъдни вечер през 1818 г. по молба на свещеника в църквата „Свети Никола” в Оберндорф. Изпълнена е още същата нощ със съпровод на китара, защото органът в храма е развален. Година по-късно я харесва един майстор на органи и я разпространява в Тирол. Така започва пътят й към сърцата на много поколения. И до днес продължава да бъде може би най-обичаната коледна песен, изпълнявана на много езици, в различни стилове. Много близо до атмосферата в църквата през далечната 1818 г. е най-новия запис от коледния албум на тенора Йонас Кауфман със съпровод на арфа.

Представяте ли си каква е Коледа през лятото? Екзотична коледна меса е създал през 1963 г. аржентинецът Ариел Рамирес. Неговата „Миса Криола” е съвсем истинска, дори текстовете са одобрени от специална католическа комисия. Но истината е, че традиционните части Кирие, Кредо, Глория, Санктус и Бенедиктус са изградени върху аржентински, боливийски и перуански танци.

И все пак, когато дойде Рождество, зазвъняват звънчета и на всички ни се иска да е бяло, да е снежно и да се метнем на шейните заедно с децата.

Джеймс Пиерпонт пише песничката Jingle Bells през есента на 1857 г. И повече от 160 години няма по-популярна мелодия за този празник. А тя дори не е композирана за Коледа, а за Деня на благодарността!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..

публикувано на 17.02.25 в 08:59

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47