Изложба на снимки по повод 110-годишнина от установяването на дипломатически отношения между Испания и България, открояващи паметни политически, обществени, културни, икономически и спортни събития, бе представена в градинката "Кристал" в София.
"Дипломацията се е променила много и това се отрази на двустранните отношения между държавите, има радикални промени. Отношенията са много сърдечни и тази изложба отразява това, но искахме да се фокусираме върху това как в двустранните отношения най-важното са хората, т.е. човешкият фактор и затова тази изложба я нарекохме "Срещи" - срещи между българи и испанци", каза в интервю за предаването "Нощен хоризонт" Н.Пр. Алехандро Поланко, посланик на Кралство Испания в България.
Имаме доста снимки, които са посветени на културната тема, изложби на Пикасо, изложби на фламенко, изложби, свързани с писатели като Варгас Льоса - това е важна част от общата ни история, изтъкна Н.Пр. Алехандро Поланко.
"Испанският в България е ценен и обичан и вероятно е едно от най-големите богатства. Ако Испания има международен имидж, това се дължи на факта, че испанският се говори на много места по света", подчерта той.
Пандемията от Covid-19 ни научи, че човек трябва да бъде внимателен, подчерта посланикът.
"Много е важно да се взимат предпазни мерки, важно е да имаш доверие в хората, които притежават техническите и научни познания....В Испания имахме една първа вълна от Covid-19, много силна, много неприятна, с изключително много починали, много разбити семейства и това ни показа, че нещата трябва да се взимат на сериозно и трябва да се взимат мерки, опитвайки се да не се отразяват върху икономическия ни живот, да не се отразяват на развитието ни, да не застават на пътя на личните ни отношения, но от друга страна има приоритети и приоритетите ни са да излезем всички от тази ситуация здрави".
Според Н.Пр. Алехандро Поланко болниците в Испания успяха да издържат на напрежението без да се пропукат.
"Много е важно в нашия случай управлението на регионално ниво, т.е. къде са огнищата, как да бъдат управлявани тези огнища и да се прилагат мерките към тези огнища, за да няма разпространение".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл."Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Има задържани за вчерашното нападение над служител на търговски център в София. Става въпрос за две непълнолетни момчета и едно малолетно. Това е..