Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Бойко Кадинов: Виртуалното е само творческа патерица

Архитект Бойко Кадинов
Снимка: Ани Петрова

Архитектурата много често се използва за „опаковъчни цели“. Там има останали слоеве от предишна култура, отделни сгради се пазят. Когато настъпи катастрофата като тази в Хърватия, изведнъж отваряме сетивата си за това, че сме пропуснали, че сме живели now, в последните, може би, 15 и повече години консумативното общество ни научи всичко да се случва веднага и размисълът за утре и за онова преди го няма. Това мнение изрази пред БНР архитектът проф. Бойко Кадинов.

Силно се надявам, че темата за коронавируса ще ни върне към един нов хуманизъм, в който можем да забелязваме другия, а архитектурата ще бъде смислен начин да продължим напред, коментира той в предаването „Преди всички“. 

Затова се говори толкова много за „зелена сделка“. Ние продължаваме да я възприемаме като стиропор по фасадите, на който ще лепим мрежи. В същото време Европа се занимава със зелен водород, с това как през 2050 г. сградите да консумират само произведена от тях енергия.“

Има ли нови посоки в архитектурата, провокирани от пандемията?

През пролетта, заедно с дърпането на резетата и преминаването в своеобразни екологични ниши хората сякаш започнаха да говорят за повече солидарност, за емпатия, смята арх. Кадинов. „Много ми се иска това чувство, което след това беше загубено някъде по Черноморското крайбрежие, леещи бетон и отдаващи се на банални туристически страсти, тази къса памет да не ни настига.“

Дори супер архитектите през тази година зарязаха окачените фасадни витрини и започнаха да садят дървета, да правят дървени конструкции, подчерта проф. Бойко Кадинов. По думите му започва преосмисляне на съвременните сгради, защото никой не иска да стои в офис, чийто прозорец не се отваря, а онова, което доскоро е било компютърна програма като зелени покриви и зелени стени, сега се превръща в „реална реалност“.

Онова, което сме изхвърлили през прозореца, трябва да преосмислим през творчеството и новата енергия, отбеляза архитектът, визирайки завръщането на дървото в архитектурата и проектите на японския архитект Кенго Кума, в които се комбинира дърво със стъкло.

Виртуалното се превръща в тема пенкилер, с него ще успеем във всичко. Не, то е патерицата, чрез която в творчеството ще можем да кажем важните неща. Основното и най-важното остава философията, мисълта на човека да премине през съвременните технологии, отново в негова полза“, посочи Бойко Кадинов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23