Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диана Димитрова от Елин Пелин: Доброто е във всеки от нас

Диана Димитрова
Снимка: личен архив

Диана Димитрова вярва, че доброто съществува във всеки от нас. Чрез своя оптимизъм интерпретира живота по най-благоприятния начин, очаква само хубави неща и е убедена, че всяка ситуация може да се подобри. След години, прекарани отвъд океана Диана Димитрова избира родния си град Елин Пелин. Насочва цялата си енергия и заряд към това да бъде част от промяната, да ангажира обществеността и да предава доброто:

Случват се толкова хубави неща около нас, забравили сме си очилата. Имам чувството, че не можем да ги видим. Разходете се по улицата и се усмихнете на някого, ей така, без причина. Той ще ви се усмихне насреща. Това може да те вдигне, независимо колко лош ден си имал. Трябва да ги правим тези малки неща“, подчерта Диана Димитрова.

Диана Димитрова     снимка: личен архив

Животът в САЩ променя нагласата ѝ към заобикалящата среда. Разбира, че не може да бъде безучастна към обществените проблеми, нито пък равнодушна към неправдата:

„Аз мисля, че безнаказаността ражда чудовища, ако ние не наказваме, дори и с обществено порицание най-малките неща - едно люпене на семки в парка, значи сме съгласни. Това е т.нар. теория на счупените прозорци. В Ню Йорк през 1982 година кметът на града минава покрай една сграда и вижда един счупен прозорец. След няколко седмици те стават повече и повече. И по този начин той казва, че ако не обръщаме внимание на малките престъпления, с течение на времето те ще стават по-големи и по-големи. Това се е получило при нас. Тук сме малко, въртим глава и казваме - мен това не ме засяга. Да, но реално погледнато ни засяга, защото ние сме лицето на това общество и ние сме това общество. Мълчанието не е решение“, каза Диана Димитрова. 

Диана Димитрова             снимка: личен архив

Диана Димитрова е инициатор на различни каузи, а нейната отдаденост не остава незабелязана. Получава покана за работа от Община Елин Пелин. Симбиозата между местната администрация и жената, носеща в себе си необикновен заряд и нестихващ ентусиазъм създава вдъхновяващи резултати. Последният проект - ръчно изрисувана кръстче по кръстче българска шевица по фасадата на учебни заведения в околността:

„Успях да изрисувам няколко училища, няколко детски градини. В момента подготвяме нов проект за читалището в с. Нови хан“, допълни Диана Димитрова.

Диана Димитрова е автор и на една необичайна екоинициатива - създаването на красиви пана, изобразяващи кукерски маски и български шевици, изработени от пластмасови капачки. Пъстрите творби красят градския стадион и новопостроена детска площадка. 

Младата жена участва и в реставрацията на паметните плочи на загиналите за свободата на България войници от Елин Пелин. С това не се изчерпват нейните благотворителни каузи - тя започва и кръводарителски акции. 

Диана Димитрова                        снимка: личен архив

Диана е майка на три деца. Родени са в САЩ, но растат в България: 

„Когато ги видиш колко са щастливи, когато ги видиш, че са край баба и дядо, когато ги видиш, че могат да рецитират Левски и Ботев, когато видиш всичките тези неща, знаеш, че си взел правилното решение. Ти си им дал възможността за избор. Защото те са американци, те могат да си отидат по всяко едно време. Но това, което го има вкъщи го няма никъде другаде. Тук мирише на вкъщи. Това е собственият ни дом и само наша е задачата да им покажем колко е красив той, колко може да бъде красив той. Детството, което го имат тук няма къде да го имат другаде“, подчерта Диана Димитрова. 

Според Диана родителите трябва да възпитават себе си, а не децата - защото подрастващите копират поведението на възрастните. Спасена от лошите мисли и морето от негативизъм, в което ежедневно потъваме, жената, която бродира българската шевица по сградите, намира упование в смислените дела - да украсиш нечие лице с усмивка. 

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40