Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христофор Караджов: Надявам се това да не е краят на американската демокрация

Снимка: БТА

Надявам се, че това е краят на тръмпизма, но не и краят на американската демокрация. Това мнение изрази пред БНР Христофор Караджов, преподавател в Калифорнийския университет, след снощните размирици пред сградата на Конгреса във Вашингтон, които блокираха процедурата по валидиране на резултата от президентските избори през ноември. Демонстранти нахлуха в Капитолия, след като преодоляха охраната на сградата, а конгресмените бяха евакуирани. 

Нито едно от възраженията срещу провеждането на президентския вот в определени щати, на които някои от републиканците разчитаха, а президентът Доналд Тръмп постоянно говори, нямат шанс да минат през американския Конгрес, но срамното петно остава, коментира Караджов. „Най-тъжното е, че имаме и жертва.“

Колаж: ЕПА/БГНЕС

Това е демокрацията, която обича да дава за пример своите постижения на другите държави. Как може да ги даваш за пример сега, когато в деня, в който изборите трябва да бъдат сертифицирани във върховния законодателен орган, имаш граждани с оръжие в Капитолия, в парламента?

Силата на Тръмп е в това, че има около 75 милиона души, които го подкрепиха на тези избори, подчерта преподавателят.

75 милиона души са си 75 милиона души – това е второто най-голямо количество гласове, дадени за американски президент в историята. Това са реално хора, които са имали причини да подкрепят Тръмп.“

Снимка: БТА

Тръмп до голяма степен е изоставен от много от републиканските си съюзници, защото действията му преминаха всякакви граници, смята Христофор Караджов. Според него много от републиканците са се стреснали, че с подобни действия се дава картбланш на демократите, ако загубят изборите след 4 години, и те да излязат по улиците.

В какво се превръщат Съединените щати тогава? Това е един много опасен процес. За съжаление Републиканската партия до голяма степен се превърна в заложник на Тръмп през тези 4 години, точно защото той се харесва на немалък брой хора, успява да мобилизира подкрепа и политиците отговарят на стимули като електоралната подкрепа. Те не могат да се „самоубиват“, когато излязат срещу голяма част от електората.“

Не само Джо Байдън беше потресен от тези събития. Бившият президент Джордж Буш излезе с много остра реч. Водещи републиканци излязоха със становища, допълни Христофор Караджов. В Сената до момента имаха превес републиканците, сега това се променя след балотажа в Джорджия, посочи той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Четири жертви на щурма на Капитолия, Конгресът потвърди победата на Байдън

Часове след нападение над Капитолия Конгресът официално потвърди победата на демократа на Джо Байдън на президентските избори.  Веднага след това настоящият държавен глава Доналд Тръмп обяви, че ще има нормален преход на властта на 20 януари , когато..

обновено на 07.01.21 в 12:01

Журналистът Симеон Гаспаров: Тръмп се простреля много лошо в крака

Америка сложи такова петно върху себе си, че това не може да бъде изчистено години напред . Мнението е на сънародника ни Симеон Гаспаров от Чикаго. Пред БНР журналистът изтъкна, че „тази страна вече не може да бъде световна сила, при положение, че..

публикувано на 07.01.21 в 09:49
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юлиана Бончева: Продължението на BETL е PowerPal

Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal..

публикувано на 11.12.24 в 14:39

Проф. Иван Лалов: Необходими са не по-малко от 1000 учители по физика

Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното..

публикувано на 10.12.24 в 11:47

Фолкер Тюрк: ЕС е ключов съюзник на правозащитниците по света

Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния..

публикувано на 10.12.24 в 06:47
Николай Михайлов

Николай Михайлов: Корупцията е условието на българския политически живот

"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи,  защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се..

публикувано на 07.12.24 в 14:13

В Ямболско прегледаха над 1600 овце и кози: Няма чума и шарка

Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума.  Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около..

публикувано на 06.12.24 в 14:51
проф. Борис Богов

Проф. Борис Богов: 9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване

9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем..

публикувано на 06.12.24 в 11:30