Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо съдът отменя наложени предписания за карантина

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Не са редки случаите, в които съдът отменя наложена карантина. Анализ, изготвен въз основа на около 100-150 случая, сочи, че нормативният хаос, съпътстващ първо извънредното положение, а след това и извънредната епидемиологична обстановка, е причина много от предписанията за карантиниране да падат в съда. 

Основните проблеми на предписанията са или в това, че издаващите ги не са компетентни, което ги прави нищожни, или заради това, че не отговарят на задължителните изисквания за форма на административния акт, както е по закон, обясни пред БНР адвокат Силвия Петкова. 

„В общия случай не са посочени фактически и правни основания. При правните основания най-често срещан проблем е, че просто е сбъркана правната разпоредба“. Това се вписва в тенденция за „доста масова отмяна на административни актове“ през последните няколко години заради непознаване на правната уредба, стана ясно от думите на юриста.

Задължителен атрибут на предписанието за налагане на карантина е да се посочи забраната за излизане на карантинираното лице, уточни адвокат Петкова. Ако лицето е било уведомено устно, ще трябва да се разпитват свидетели, присъствали по време на това указание, а това чисто процедурно не може да се случи заради многото предписания, издавани от инспекторите, допълни Силвия Петкова.

Възникна истински административно-правен хаос, защото административно-наказателната и наказателната отговорност не могат да се прилагат едновременно, коментира адвокат Петкова в предаването „Преди всички“. В нейната практика за нарушаване на карантина има както образувани наказателни дела, така и наложени административни наказания.

Съответно се получава ситуация за едно и също деяние – нарушаване на карантина чрез излизане от дома, на едни лица са наложени глоби, а други са осъдени. По този начин се допусна неравенство на гражданите. Споразуменията, които са одобрени в доста голяма част от случаите, противоречат на закона и морала и трябва да подлежат на възобновяване“. 

В доста голяма част от досъдебните производства са сключени споразумения, други такива производства са прекратени заради липса на субективна страна – това означава наказаното лице да знае, че не трябва да напуска дома си, посочи Петкова.

Редът на търсене на защита на потърпевши от налагането на карантина е по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, уточни юристът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си..

публикувано на 22.06.24 в 15:30