Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Американското общество няма нужда от повече разединение

Опиянени от победата демократите търсят безпощадно отмъщение веднага, което няма да доведе до нищо добро, смята дипломатът

Милен Керемедчиев
Снимка: БГНЕС

За мен е неправилен ход както да се върви към импийчмънт на президента Доналд Тръмп, така и до използването на 25-та поправка за отстраняването му, защото не от това има нужда в момента американското общество, което е много жестоко разединено…“ Това коментира в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Милен Керемедчиев, бивш заместник-външен министър относно намерението на Камарата на представителите на американския Конгрес да разгледа резолюция с призив към вицепрезидента Майк Пенс да използва 25-ата поправка в конституцията за отстраняването на президента Доналд Тръмп от власт.

„Вижда се последните месеци, че и крайно леви, и крайно десни формации подклаждат напрежение в обществото, което е разделено точно наполовина – но ако някой си мисли, че Доналд Тръмп няма поддръжници, значи дълбоко не познава американската действителност. На тези избори за Тръмп гласуваха с 11 милиона американци повече, отколкото на изборите 2016 година, тоест за него са гласували 76 милиона американци, което се равнява на 46% на сто от американското население“, обобщи Милен Керемедчиев.

„75 милиона от американците вярват на Тръмп слоганът му – „Америка първа“ и на това, което той казва, и ако той твърди, че изборите са откраднати, то 75 милиона души му вярват и затова в момента има много тежка разделителната линия в обществото", посочи дипломатът.

Вицепрезидентът Майк Пенс и председателят на Камарата на  представителите на американския конгрес Нанси Пелоси на окончателното удостоверяване на гласовете на избирателната колегия.

Републиканската партия е на кръстопът, но и демократите също в момента са пред много тежък избор, защото се видя, че крайно левите и екстремни сили набират много бързо скорост, които не са представени от президента Байдън, а се вижда по-скоро, че това дамско трио в момента – Камала Харис, Нанси Пелоси и Александрия Окасио-Кортес – представителката на Конгреса, всъщност са тези, които носят напрежението в американското общество от гледна точка на левите идеи. Камала Харис е изключително рязка за разлика от Байдън, който се опитва да сдобри двете враждуващи части“, поясни още Керемедчиев.

„А първото решение на Конгреса да се въведе джендър неутрални обръщения по времето, когато конгресмените се обръщат един към друг и в официалните писма, точно в сегашната ситуация е крайно неуместно. В момента има много други тежки проблеми, които няма сплотят конгресмените, и голяма част от американските граждани смятат, че това е една голяма идиотщина… Колкото да бъде запушвана устата му, на Тръмп, няма как неговите поддръжници да спрат да вярват в него“, подчерта Милен Керемедчиев.

Според Керемедчиев не може да се стигне до импичмънт на Тръмп, защото в момента Сенатът, който последен има думата, все още е с републиканско мнозинство, а след като Камала Харис встъпи в длъжност като вицепрезидент, едва тогава Сенатът ще има възможност с нейният глас да промени конфигурацията. Това обаче ще стане след официалното встъпване в длъжност на Джо Байдън.

"Няма време за импийчмънт, освен това този изказ нагнетява изключително голямо напрежение допълнително, заради това, че техният президент е насилствено изваден от Белия дом. Единствено Байдън търси помирение, а демократите, опиянени от победата търсят безпощадно отмъщение веднага, което няма да доведе до нищо добро", смята Керемедчиев.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: В момента опасението е дали Сирия ще остане цяла

" В момента опасението е дали Сирия ще влезе в граждански конфликт , защото това е нещо, което е на ръба да се случи, а също и дали Сирия ще остане цяла ". Това каза пред БНР Руслан Трад , анализатор от Вашингтонския атлантически съвет: "Няма кой знае какъв медиен интерес към ставащото в Сирия, въпреки че то е с големи последици и това ще..

публикувано на 19.07.25 в 12:14
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46