Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само регистрирани пчелари и земеделци със сертификат в платформата Beekeeper

Снимка: БГНЕС

Липсата на своевременното уведомяване на собствениците на пчелини за предстоящо третиране с продукти за растителна защита е сред причините за по-голямата смъртност на пчелите - това е потвърдил анализ за последните две-три години, каза пред БНР инж. Николай Роснев, заместник-директор на Българската агенция по безопасност на храните.

Само официално регистрирани пчелари и земеделци със сертификат ще могат да влизат в електронната система на известяване за предстоящо третиране на зеделески площи с препарати за растителна защита, обясни Николай Роснев в предаването „Преди всички“.

„Системата вече работи. До вчера към 17 часа има регистрирани над 1200 потребители. Около 700 са фермери, другите са пчелари“, обясни Роснев.

До 31 януари трябва да бъдат регистрирани земеделските производители, употребяващи продукти за растителна защита, както и пчеларите, които желаят да бъдат уведомявани. Срокът е кратък, но това не означава, че системата ще затвори, уточни заместник-директорът на БАБХ.

До 28 февруари уведомяването за предстоящи пръскания на насажденията ще протича по старата схема, стана ясно от думите на Николай Роснев.

Считано от 1 март, всичките растително-защитни мероприятия трябва да минават през платформата.“

Процесът на регистрация платформата Beekeeper е с няколко стъпки. В системата могат да се регистрират само онези пчелари, които разполагат с актуален регистрационен номер по Закона за ветеринарно-медицинската дейност, поясни Роснев. 

Снимка: БГНЕС

„Само регистрирани пчелари могат да влизат в системата, тоест могат да се регистрират. А от страна на земеделските стопани – тези, които имат издаден сертификат по чл. 83 от закона, че са преминали най-малко обучение за безопасна работа с продукти за растителна защита. Да не останат с впечатлението, че всеки един може да влезе в системата и да се регистрира.“

Всеки установен случай на пръскане без сертификат се санкционира, като санкцията е 2 500 лева, посочи още Николай Роснев. „И съответно предписание за изкарване на курс и изваждане на такъв сертификат.“

Снимка: БГНЕС

От 15 март ще бъдат осигурени инспектори, които ще бъдат на линия в празнични и почивни дни, така че да може да се реагира своевременно на сигнали за нарушения, съобщи още Роснев.

Има дежурен телефон за сигнали, който от март ще е свързан със 112, така че всички сигнали ще идват в Агенцията и директно ще се прехвърлят към областните служби за проверка и предприемане на мерки, подчерта Николай Роснев.

Вече имаме акредитирана лаборатория за изследване на пчели, допълни заместник-директорът на БАБХ.

„Това е Централната лаборатория за химични анализи. От месец ноември тя вече е акредитирана. 400 лева е пробата за пчели, анализ на пчели. 360 лева е пробата за анализ на растения за остатъци от пестициди. С новата наредба разходите за растителните проби се поемат от Агенцията по храните.“

Детайли по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 13:59
Проф. Иван Младенов, философ и семиотик

Проф. Иван Младенов: Чарлз Пърс е съизмерим на философи като Кант, Хегел

" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи  Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..

публикувано на 21.07.25 в 12:37
Проф. Михаил Станчев

Проф. Михаил Станчев: Войната в Украйна ще свърши, но няма да е тази година

"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..

публикувано на 21.07.25 в 10:18

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03