Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прането на дрехи замърсява с пластмаси Северния ледовит океан

Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Домакинствата в Европа и Северна Америка замърсяват океаните с пластмаса просто като перат дрехи в пералня, обявиха учени, след като се оказа, че по-голямата част от микроскопичните пластмасови частици във водите на Северния ледовит океан са от полиестерни влакна, предаде АФП.

Пластмасови частици са проникнали в най-отдалечените и привидно девствени региони на планетата.

Такива миничастици са открити в риби в най-дълбокия район на океана – Марианската падина, по повърхността на арктическия лед и върху снега по планините Пиренеи между Франция и Испания.

Но въпросът откъде идват оставаше отворен.

Ново проучване на природозащитната организация „Оушън уайз“ и канадското министерство на риболова и океаните откри, че изкуствените влакна представляват 92% от замърсяването с пластмасови миничастици на морската вода в Арктика.

О тях 73 на сто са полиестерни, наподобяващи размерите и химическия състав на изкуствения текстил, особено на използвания в дрехи.

„Този стряскащ извод означава, че сега имаме силно доказателство, че домакинствата в Европа и Северна Америка пряко замърсяват Северния ледовит океан с влакна от прането (чрез изходната вода)“, каза Питър Рос от „Оушън уайз“ и Университета на Британска Колумбия, който е водещ автор в изследването.

По думите му точният механизъм на замърсяването е неясен, но изглежда океанските течения играят голяма роля за придвижването на влакната на север, като атмосферните системи може също да имат принос.

От пералнята до океана

Изследователите събрали проби от морска вода близко до повърхността по протежение на участък от 19 000 километра, простиращ се от Тромсьо в Норвегия до Северния полюс, през Канадската Арктика и морето Бофорт, където анализирали и проби, извадени от 1000 метра дълбочина.

„Открихме микропластмаса във всички проби освен една, което показва широкото разпространение на това ново замърсяване в този отдалечен регион“, каза Рос.

Изследователите използвали микроскоп и инфрачервен анализ, за да идентифицират и измерят микрочастиците, които те определят като късчета по-малки от 5 милиметра.

Тъй като в източната част на Северния ледовит океан били открити почти три пъти повече микропластмасови частици отколкото в западната, учените предположили, че тези нови полиестерни влакна може да са били придвижени на изток от Атлантическия океан.

„Оушън уайз“ направила тест с перални машини и резултатът показал, че една дреха може да отдели милиони влакна при нормално пране.

Организацията предупреди, че пречиствателните станции често не улавят пластмасовите влакна и изчисли, че домакинствата в САЩ и Канада могат общо да освободят около 878 тона микропластмаси годишно.

През 2019 г. проучване стигна до извода, че голямо количество микропластмасови частици и влакна се придвижват към Арктика от ветровете и след това падат на земята със снежинките.

През последните две десетилетия човечеството е произвело повече пластмаса отколкото през останалата история, а индустрията се очаква да има растеж от 4 на сто годишно до 2025 г., сочи доклад на консултантската компания „Гранд вю рисърч“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34