Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Дамян Дамянов: Безнаказаността на бракониерите е най-големият проблем

Снимка: БТА

След като горски инспектор преби бракониер и след десетки случаи на бити горски търсим отговор на въпроса кой има интерес от неконтролираните конфликти между горски и бракониери и защо държавата абдикира от проблема:

Проблемите са трупани от две десетилетия, това е балон, който ще гръмне“, това каза пред "Хоризонт" Владимир Димитров, бивш горски служител:

Има незаконна сеч, защото има социални проблеми – това са бедни хора, които няма с какво да се прехранват и отопляват – това са хора, принудени да крадат, безработни. Друг проблем е образованието – това са необразовани хора….От другата страна е, че системата не ги наказва – те няма с какво да платят, а актовете падат в съда. Имам усещането, че държавата умишлено ги оставя тези хора да оцеляват в гората, но гората в един момент ще свърши. Горските служители също трудно и без подкрепа се опитват да се справят – и те не знаят какво да предприемат. Не че са доволни от тази ситуация, но без работа не може, от друга страна има и отлив от качествени кадри, който може -  напуска системата“. 


„Нещата в общи линии са верни, но не съм съгласен, че държавата ги е оставила социално слаби хора в гората, както и че горските са оставени сами да се оправят с бракониерстването и кражбата на дърва“, коментари темата в „Преди всички“ инж. Дамян Дамянов, директор на Югозападното държавно горско предприятие.

„Проблемите действително са сериозни и най-сериозният от тях е чувството за безнаказаност. Това трябва да бъде изчистено в нашата практика – държавата трябва да намери начин да накаже тези, които нарушават законите – когато има нарушение, нарушителят да си плати – макар и за малки количества, това е важно и като превенция и за опазване на гората“.

327 са системните нарушители според информация на Агенцията по горите и за тях не е имало последствия.

Освен това трябва да сме наясно, че тези хора - бракониерите, не ги режат дървата, за да се топлят, а за да ги продадат на хора с по-висок статус, така че не е точно така ситуацията – трябва активно да се работи в промяна на мисленето, че гората трябва да се пази. Работим и с всички правораздаващи органи, макар че ни е трудно“, поясни още инж. Дамянов.

Дамянов обаче коментира, че не подкрепя физическата саморазправа с нарушителите, защото дейността им е обществено полезна.

За миналата година са иззети над 20 превозни средства на бракониери - те отиват на съд, но съдът ги възстановява:

"Това трябва се прекрати! Мисля, че нещата ще влязат в нормален ред, защото все повече обществото започва да разбира, че гората трябва да се опазва". Това каза още експертът, признавайки, че институциите често си затварят очите за проблемите...  

В края на миналата година окончателно бяха одобрени промени в Закона за административните нарушения и наказания, които предвиждат като наказание полагане на обществено полезен труд на бракониери, но промените ще влязат в сила след една година.

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03