„Две са условията, за да се случи това. Първо, фармацевтичните компании трябва да изпълнят своите договори. Второто условие е страните членки да имат капацитета да ваксинират все повече и по-бързо, доброволно, тези хора, които искат да бъдат ваксинирани“, коментира пред БНР евродепутатът Андрей Ковачев, заместник-председател на групата на Европейската народна партия в Европейския парламент.
Производителите на ваксини в момента изпитват затруднения, особено „Пфайзер“/“Байонтех“, които са уведомили за проблем с доставките за няколко седмици. Очаква се да заработи производствена линия на компанията в Германия, до Марбург, поясни Ковачев в предаването „Преди всички“. „Обещават, че ще бъде наваксано забавянето много скоро.“
Европейската комисия настоява поне 1% от PCR тестовете да се подлагат на детайлни изследвания за мутации на коронавируса, посочи още Андрей Ковачев.
„До края на февруари ще имаме окончателно яснота, или по-точно ще се потвърди първоначалната теза, хипотеза, че хората, които са ваксинирани, които имат имунитет от заболяването, не представляват заплаха за околните и те не предават вируса“, допълни евродепутатът, позовавайки се на срещи с представители на фармацевтичните компании производители на ваксини.
Запитан няма ли сертификатът за ваксинация срещу Covid-19 да бъде форма на дискриминация спрямо нежелаещите да се ваксинират, Андрей Ковачев подчерта:
„Категорично не. Няма да има никакви ограничения. В момента няма забрана за пътуване.“
Ковачев отбеляза, че когато над 70% от населението има имунитет и разполага със сертификат за ваксиниране, то съответното имунизирано лице няма да има нужда да прави тест за Covid-19 и няма да бъде подлагано на карантина.
„Но това не означава дискриминация спрямо другите. Те също могат свободно да пътуват. Няма да има ограничения за тях. Единственото е, че те трябва сами да решат дали да направят PCR тест или антигенен тест и ще останат под карантина, ако тази страна изисква карантина“, изтъкна Андрей Ковачев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Инвестиции за децата, свързаност и грижа за града, това са приоритетите в проектобюджета на София за тази година, чието обсъждане с обществеността започна в Аулата на Софийския университет. До 25 април проектът ще бъде внесен за разглеждане в Столичния общински съвет. В края на месец май се очаква да бъде гласуван в зала, информира зам.-кметът с ресор..
Жители на столичния квартал Княжево затвориха вече за час пътното платно към Владая на кръстовището на Околовръстния път и бул. "Цар Борис Трети". Те протестират заради системното нарушение на Закона за движение по пътищата в този участък. Исканията на протестиращите са ежедневен и постоянен контрол на скоростта по бул. "Цар Борис Трети" в..
Окръжният съд в Ловеч отново не уважи молбата за предсрочно освобождаване от затвора на излежаващата шестгодишна ефективна присъда за корупция Десислава Иванчева - бивш кмет на столичния район "Младост". Съдът в Ловеч прекрати производството по молбата на Иванчева за предсрочно освобождаване Съдът в Ловеч отново разглежда искането за..
Партия "Продължаваме Промяната" изразява загриженост във връзка с решението на кмета Васил Терзиев да назначи Богдана Панайотова за главен архитект на София. В съобщение до медиите от партията посочват, че досегашната професионална история на Панайотова не им дава достатъчно основания за доверие. От партията ще поканят Терзиев на заседание..
Правителството внесе в Народното събрание промени в Наказателния кодекс, с които се завишават минималните и максималните санкции за хората, които измъчват животни, и за фирми, които печелят от подобен бизнес. Промените са в отговор на случая с 26-годишната Габриела и 35-годишния Красимир от Перник, обвинени в издевателства над животни с цел имотна..
Избиването на невинни хора в името на идея няма рационално обяснение . Това каза пред БНР историкът проф. Веселин Янчев, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", изследовател на атентата в църквата "Света Неделя" в София на 16-и април 1925 г. "Атентатът в църквата "Света Неделя" е една трагична последица от цялостната политика на БКП,..
"Много е важно решенията в енергетиката да се взимат на базата на дългосрочни проучвания, обективни данни и анализ на различни сценарии и перспективи". Това обясни пред БНР Мартин Владимиров, експерт в Центъра за изследване на демокрацията, след като страната ни се отказа от продажбата на реакторите на АЕЦ "Белене". Зафиров: Реакторите на..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..