Повод за тази кампания са наложени мерки за закрила от социалните служби в чужбина по отношение на деца на български граждани, живеещи там. Имаше очаквания държавата ни и съдилищата ни да се намесят и да решат случаите в полза на българските граждани.
„Целта на кампанията ни е да насочим вниманието на семействата, които вече са в чужбина и на тези, които тепърва ще пътуват зад граница. Когато семейството вече е имало досег със системата на другата държава, се обръщат чак тогава към българските институции и питат – „Защо? Нашето дете е български гражданин", каза в „Преди всички“ Милена Първанова.
Ние искаме преди това да им обясним, че отивайки в чужда държава, те приемат техните правила и компетентности, тяхното законодателство, което осигурява закрилата на това дете на тяхната територия.“ В това е категорична Милена Първанова.
Тя поясни, че по отношение на закрилата на детето и съблюдаването на неговото благосъстояние в повечето държави правилата и законите са идентични. Но въпросът за закрилата на децата винаги е изключително важен и към него се подхожда винаги изключително отговорно.
"Обикновено нашите граждани идват твърде късно при нас, за да питат какво може да се направи след възникнал вече проблем. Затова искаме на насочим вниманието на хората, че трябва да подхождат много сериозно при едно отправено предупреждение или сигнал, че детето се наблюдава от социалните служби, защото това един процес, който може да се развие доста дълго във времето и може да се стигне до извеждане на детето от дома.
Тоест тези сигнали не трябва да се пренебрегват и да се подминават като нещо несъществено. Много е важна информираността на родителите и у нас, и в чужбина, че децата имат права и родителите имат задължения по отношение на децата и тази информираност трябва непрекъснато да се развива", пояси още експертът.
Някои от посолствата вече публикуват на интернет страниците си актуална информация по темата за закрила на децата и правилата за това, както и контакти, които биха били полезни за родителите. Тази информация ще се актуализира непрекъснато.
"Родителите обикновено се интересуват за училището на детето, за професионалната му реализация, но по-рядко се запитват какво не бива да правят в съответната държава. Затова е много важно отношението на родителя, дори ако му се налага за определен период от време да ползва защита, важна е активната роля на родителя, да даде достоверна информация по конкретния случай, особено ако се стигне до отнемане на детето. Няма специално отношение към българските родители в чужбина, правилата са еднакви за закрила на децата на от всички държави. Няма особено или преднамерени действия към българските деца." Това обобщи още експертът.
Още по темата в звуковия файл.
Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..
Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..
С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..
Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..
Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят. Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..
Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..