Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Първанова от Министерството на правосъдието:

Не пренебрегвайте сигнали, че детето се следи от социалните служби в чужбина

Снимка: eq-bg.org

„Кампанията започна при голям интерес и имаме уверенията на Министерство на външните работи, които я подкрепят от самото начало, че клипът за закрила на децата е качен на сайтовете на всички интернет страници на посолствата ни“, каза пред БНР Милена Първанова, директор на Дирекция „Международна правна закрила на детето и международни осиновявания“ в Министерството на правосъдието за информационна кампания “Останете заедно”.

Повод за тази кампания са наложени мерки за закрила от социалните служби в чужбина по отношение на деца на български граждани, живеещи там. Имаше очаквания държавата ни и съдилищата ни да се намесят и да решат случаите в полза на българските граждани.

„Целта на кампанията ни е да насочим вниманието на семействата, които вече са в чужбина и на тези, които тепърва ще пътуват зад граница. Когато семейството вече е имало досег със системата на другата държава, се обръщат чак тогава към българските институции и питат – „Защо? Нашето дете е български гражданин", каза в „Преди всички“ Милена Първанова.

Ние искаме преди това да им обясним, че отивайки в чужда държава, те приемат техните правила и компетентности, тяхното законодателство, което осигурява закрилата на това дете на тяхната територия.“ В това е категорична Милена Първанова.

Pixabay

Тя поясни, че по отношение на закрилата на детето и съблюдаването на неговото благосъстояние в повечето държави правилата и законите са идентични. Но въпросът за закрилата на децата винаги е изключително важен и към него се подхожда винаги изключително отговорно.

"Обикновено нашите граждани идват твърде късно при нас, за да питат какво може да се направи след възникнал вече проблем. Затова искаме на насочим вниманието на хората, че трябва да подхождат много сериозно при едно отправено предупреждение или сигнал, че детето се наблюдава от социалните служби, защото това един процес, който може да се развие доста дълго във времето и може да се стигне до извеждане на детето от дома.

Тоест тези сигнали не трябва да се пренебрегват и да се подминават като нещо несъществено. Много е важна информираността на родителите и у нас, и в чужбина, че децата имат права и родителите имат задължения по отношение на децата и тази информираност трябва непрекъснато да се развива", пояси още експертът.

Някои от посолствата вече публикуват на интернет страниците си актуална информация по темата за закрила на децата и правилата за това, както и контакти, които биха били полезни за родителите. Тази информация ще се актуализира непрекъснато.  

"Родителите обикновено се интересуват за училището на детето, за професионалната му реализация, но по-рядко се запитват какво не бива да правят в съответната държава. Затова е много важно отношението на родителя, дори ако му се налага за определен период от време да ползва защита, важна е активната роля на родителя, да даде достоверна информация по конкретния случай, особено ако се стигне до отнемане на детето. Няма специално отношение към българските родители в чужбина, правилата са еднакви за закрила на децата на от всички държави. Няма особено или преднамерени действия към българските деца." Това обобщи още експертът. 

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19
Руслан Трад

Руслан Трад: Създаде се фалшиво впечатление, че войната в Сирия е приключила

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР   Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила  на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..

публикувано на 30.11.24 в 13:30