Въпреки американските санкции руският тръбополагащ кораб „Фортуна“ възобнови строителството на газопровода „Северен поток 2“ в Балтийско море. Това съобщиха руски медии, като се позоваха на консорциума изпълнител на проекта.
Очаква се „Фортуна“ да завърши полагането на тръбите в териториалните води на Дания в края на май. През юни работата по проекта трябва да продължи в териториалните води на Германия.
Остава да бъдат построени 160 км от трасето на газопровода с обща дължина 2460 км. Скоростта на полагане на тръбите е около 400 метра на денонощие.
Изпълнител на проекта е международният консорциум „Норд Стрийм 2“, в който освен руския газов монополист „Газпром“ участват френската компания „Анжи“, австрийската „ОМВ“, британско-холандската „Роял Дъч Шел“ и германските „Винтерсхал“ и „Унипер“.
„Северен поток 2“ осигурява пряк достъп на руско синьо гориво до потребителите в Германия. Годишният капацитет на съоръжението е 55 милиарда кубични метра газ. Чрез построяването му Русия иска да сведе до минимум транзита на газ през Украйна.
Властите в Сърбия арестуваха още петима души във връзка със срутването в Нови Сад, което отне живота на 16 души през ноември миналата година. Общият брой на извършените днес арести достигна 11. Бившият министър на транспорта и инфраструктурата Томислав Момирович вече е задържан, а се готви арест и за наследилия го на поста Горан Весич...
Незаконната миграция е била във фокуса на разговорите на среща на турския президент Реджеп Ердоган, премиера на Италия Джорджа Мелони и премиера на признатото от ООН правителство на Либия - Абдулхамид ал Дбейбах, съобщи Франс прес, позовавайки се на официални лица. От офиса на Ердоган, който бе домакин на разговорите, ги определиха като..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в петък, че е наредил разполагането на две ядрени подводници в региони близо до Русия в отговор на провокативни изказвания на бившия руски президент Дмитрий Медведев, съобщава Ройтерс. "Въз основа на силно провокативните изявления на бившия президент на Русия Дмитрий Медведев, който сега е..
Съдът на Европейския съюз се произнесе по въпроса кои страни са безопасни, след като това поискаха италиански съдии, които се противопоставиха на решението на правителството на Джорджа Мелони за списък с безопасни страни относно имигрантите и центровете за тях създадени от Италия в Албания. За Брюксел "определянето на трети страни като..
Над 780 педиатри и акушер-гинеколози ще прилагат ваксини по новата Национална програма за профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус 2025 - 2030 г. Те вече са сключили договори със здравната каса и ще работят съвместно с общопрактикуващите лекари в цялата страна. Списъкът на специалистите е публикуван на сайта на..
Докерите от пристанището на Генуа заплашиха с 24-часова стачка на 5 август, ако кораб превозващ оръжия за Израел акостира на пристанището. Искането им бе удовлетворено от корабната компания, а техният представител Хосе Нивой чрез социалните мрежи и телевизия РАИ каза: "В подкрепа на палестинския народ ще продължим по същия начин с искане за..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп сподели в петък в своята социална медийна платформа Truth Social мнението си за "ненужната" смърт във войната в Украйна и да подчертае опита си да я прекрати. "Това е война, която никога не е трябвало да се случва – това е войната на Байдън, а не на Тръмп. Тук съм, само за да видя дали мога да я..
Дългото стоене пред екрани на различни устройства причинава сериозни проблеми с очите и виртуален аутизъм при децата. Това обясни пред БНР д оц...
" Частична справедливост , макар че е само за 10 месеца. За реабилитиране ще работя отсега нататък – да си върна позициите като гражданин, който не..
"Очаквам да чуя срокове за закупуването на летателна техника за гасене на пожари, защото това, което Желязков каза, не е точно така". Това каза пред..