Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории за търсене на по-добър живот

Снимка: Христо Русев

Фотожурналистът Христо Русев започва професионалната си кариера от местен вестник в Свиленград, има признание за неговите фотографии  в "Ню Йорк таймс", "Гардиън", CNN, BBC. В момента работи за американска фотоагенция.

Христо Русев сподели за БНР, че при срещите с бежанците се е сблъскал с трагични истории, но и с истории с щастлив край.

"Всички ги обединяваше това, че бяха в търсене на по-добър живот, далеч от война, да могат да живеят спокойно, да се развиват децата им, да учат английски".

Снимал е в лагерите в село Пъстрогор, в град Харманли, в Любимец. Снимал е в Одрин през 2016 година. Миналата година също, когато беше кризата на турско-гръцката граница.

"В началото предпочитаха да живеят в България, да минават през България, за да стигнат до по-добре развити страни".

Снимка: Христо Русев

Фотографията не може да излъже, коментира Христо Русев.

"Най-честата емоция е надеждата за по-добър живот, защото всички деца, които съм снимал, те рисуваха по стените на лагерите рисунки, играеха си помежду си. Те някак си бяха щастливи от всичко, което се случваше на непознато място, напълно нова култура за тях, далеч от своите родители, някои бяха и с тях".

Успехът според Христо Русев не се изразява в това колко награди има и колко успешни снимки има.

"Най-големият успех е когато успея да помогна на някой чрез моите снимки, да стигне проблемът му до повече хора, да въздейства по някакъв начин, да видя усмивката му".

Иван Цанков заедно със съпругата си прави медия за българите в чужбина.

"Ние създадохме преди години една организация, която се казва Гражданска асоциация на българите в Аржентина. Ася е председател, аз съм секретар на тази организация и първото, с което започнахме беше един сайт, с него пробвахме интереса на българската общественост тук. Сайтът е на испански и представя информация за всичко свързано с България - култура, празници, традиции, история до национална кухня".

Иван Цанков е сред създателите на интернет радио "Моята България" в Аржентина с помощта на Българското национално радио. Създадена е и интернет телевизия с помощта на Българската национална телевизия.

Диана Фотева                     Снимка: Личен архив

Диана Фотева декорира къщи и дворци от 16 години в Обединените арабски емирства. Тя декорира тавани, фрески, стени, изработва орнаментални композиции в Дубай. Eдин от най-емблематичните ѝ проекти е реализиран за частната ферма на покойния шейх Зайед бин Султан Ал Нахаян, основателя на федерацията на ОАЕ, наследена от неговият син шейх Тахнун в пустинята на Абу Даби. Там Диана е усетила най-силно богатството на местния бит и култура.

"Голямата заслуга бих отдала на моята солидна и поливалентна професионална подготовка, която основателно ме отличава пред много други на местна почва, на второ място е способността да преценяваш ситуацията и непрекъснато да се адаптираш и нагласяш спрямо нея. Това е място, което се развива със замайващи темпове".

Александър Димитров                          Снимка: Личен архив

Как българите в Сърбия поддържат българската идентичност.

"Наистина това са едни особени условия и призвания, които имат част от хората, които се занимават с опазването на българската реч, култура и самочувствие на тези краища, които не са далеч то България“, каза председателят на Българското сдружение „Глас“ Александър Димитров.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16