Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частни фондове възразяват срещу промени в Кодекса за социалното осигуряване

Снимка: Ани Петрова

От Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване категорично възразяват срещу направените от КНСБ предложения за промени в Кодекса за социалното осигуряване между първо и второ четене в парламента.

Частните фондове смятат, че ако те се възприемат, над 3 милиона осигурени за втора пенсия и техните наследници ще бъдат ощетени.

Според фондовете предложението на КНСБ за един вид пенсия от универсален фонд, която е пожизнена, без право на унаследяване и без оглед на нейния размер, която да се отпуска и когато човек придобие право на основна от НОИ, обезсмисля капиталовата схема на натрупване на средства.

Създава се реална опасност работещите да бъдат лишени от парите в собствените партиди, като е и предпоставка, която допълнително ще стимулира прехвърлянето на средства от капиталовите пенсионни схеми към общественото осигуряване.

Фондовете казват, че така пряко ще бъдат ощетени една трета от хората, които няма да имат необходимия за държавна пенсия стаж за пенсиониране.

Предложенията също накърняват правата на наследниците на осигурените в универсалните фондове, които няма да могат да получат спестените от техните близки пари.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Федералният резерв на САЩ понижи основната лихва за първи път тази година

Управлението за федералния резерв на САЩ (УФР, Фед) понижи основния лихвен процент с 0,25 процентни пункта, като постави целевия диапазон за лихвата по федералните фондове между 4,00 и 4,25 на сто. Решението е било прието с 11 гласа "за" и 1 "против", като новоназначеният управител Стивън Майрън е гласувал против, настоявайки за по-силно намаление с 0,5..

публикувано на 17.09.25 в 21:45
Чарлз Трети разговаря с Тръмп в Уиндзор, с което даде началото на втората държавна визита на американския президент във Великобритания .

САЩ и Великобритания подписват технологично споразумение

По време на посещението на американския президент Доналд Тръмп във Великобритания предстои подписването на технологично споразумение между двете страни. Водещи технологични компании вече са със сериозни  заявки за участие в бъдещите проекти. Британският крал и кралица посрещнаха в Уиндзор президента и първата дама на САЩ Доналд Тръмп и..

публикувано на 17.09.25 в 21:27

Докладваните случаи на недостиг на лекарства в ЕС са достигнали най-високото си ниво през 2023 г. и 2024 г.

Докладваните случаи на недостиг на лекарства в ЕС са достигнали най-високото си ниво през 2023 г. и 2024 г., а в периода от януари 2022 г. до октомври 2024 г. страните членки са изпитали критичен недостиг на 136 медикаменти. Това се посочва в оповестен доклад на Европейската сметна палата. Съюзът все още не разполага с добре работеща система за..

публикувано на 17.09.25 в 21:00

МС прие постановление за създаване на център за изкуство "Кристо и Жан-Клод“ в Габрово

Министерският съвет прие постановление за създаване на Регионален център за съвременно изкуство "Кристо и Жан-Клод“ в Габрово. Бившият текстилен техникум в града е мястото, идентифицирано като подходящо и тематично свързано с творчеството на световноизвестния авангардист с габровски корен.  Центърът "Кристо и Жан-Клод“ е регионален..

публикувано на 17.09.25 в 20:20
Тони Тодоров, директор на дирекция

Ниско ниво на Дунав в района на Лом, на места са излезли острови, има и плитчини

Корабоплаването по река Дунав в района на Лом се извършва при ниски води. На места са излезли острови, има и плитчини. Маршрутите на корабите са маркирани с плаващи знаци. Рибари се оплакват от слаб улов. Заради трайното засушаване и липсата на валежи нивото на река Дунав при Лом е ниско. Днес са измерени 89 сантиметра, което е с 11 сантиметра..

публикувано на 17.09.25 в 20:14

25 свободни места за лекари специализанти в МБАЛ "Д-р Братан Шукеров" в Смолян

Обявяване: 25 свободни места за специализанти има в Многопрофилната болница за активно лечение "Д-р Братан Шукеров" АД – град Смолян.  Здравното заведение търси кандидати за специалностите Нервни болести, Ушно-носно-гърлени болести, Ортопедия и травматология, Хирургия, Акушерство и гинекология, Урология, Гастроентерология, Анестезиология и интензивно..

публикувано на 17.09.25 в 19:55
Кметът на София Васил Терзиев

Васил Терзиев: Да бъдем съзидателни, да обичаме София

В 19 часа започна празничният концерт, посветен на празника на София. Стартът беше даден с изпълнение на гвардейския духов оркестър, а в посланието си кметът на София Васил Терзиев призова хората да обичат своя град: "Нека бъдем съзидателни, нека обичаме София, нека я оставим все по-добра на бъдещите поколения. Зависи от нас".

публикувано на 17.09.25 в 19:52