Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туроператорите чакат 4 на сто от оборотите си като помощ от държавата

„Ситуацията е такава, че от една страна туристите искат да пътуват, питат за дестинации и искат да са свободни, от друга страна заповедта, която ни забранява да организираме екскурзии у нас и в чужбина се удължи до края на април“, каза в „Преди всички“ Емил Абазов , туроператор и част от Сдружение "Бъдеще за туризма".

„Има две програми, по които очакваме помощ от държавата, аз съжаление процедурите са много тромави и за съжаление за сега сме получили 1% от оборота за 2019 година, което значи, че една малка агенция или неголяма туристическа фирма е взела от няколкостотин до няколко хиляди лева, което за цяла година е крайно недостатъчно.

Очакваме до 4 на сто от оборотите да вземем, но датите се просрочват непрекъснато, след това не знаем какво ще се случи.

Но ако питате мен – ние предпочитаме да работим. Аз съм в Естония, бях и в Дубай, и макар случаите на заразени хора да нарастват,  мисля че туризмът не е този който разпространява болестта“, коментира още Абазов.

ЕПА/БГНЕС

По думите му програмата 60/40 е помогнала за един период от време, но вече половин година да дават 40-60 на сто е нещо, което вече не можем да си позволим, вече се задъхваме как да запазим персонала си - това поясни Абазов.

„Освен това не знаем как ще се развият нещата занапред – а условията с пътуванията се променят непрекъснато. Хората чакат да осъществят пътуванията си, а хиляди клиенти чакат да си получат предплатените си пътувания, неосъществени заради пандемията. Затова тези 4% ще ги ползваме приоритетно за това.

Аз бих желал сега да се разплатя с клиентите, преди да дойдат тези пари, но това не ни се позволява, а тези пари може и да не достигнат. Но ние сме голяма компания и ще си възстановим парите на клиентите.

Ситуацията е тежка и неприятна и молим за малко търпение, а апелираме към институциите тези средства да дойдат до март и процедурата за тяхното кандидатстване да стартира. Но предишната процедура се забави".

Абазов поясни, че биха могли да се облекчат условията за бранша, например ако държавата заплаща тестовете на своите граждани, или цената на PCR - тестовете се намали, а на летищата да има лаборатории, както е в Естония. По думите му хората влизат в положение на агенциите и не искат да им се връщат пари, а вземат ваучери в очакване пътуванията да се осъществят, макар и по друго време.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51