„Симаргал“ в исторически аспект означава божество, славянско божество. Славяните са вярвали, че това божество охранява техните посеви, или с други думи - въоръженото добро. В романа се използва метафорично, тъй като в повествованието се явява и човек, историк, който е работил по тази тема. След това неговият приятел намира доклада, прочита го, а пък вече приятелят му намира за съжаление смъртта си по един трагичен начин“, сподели Иван в предаването „Нощен хоризонт“.
Част от тиража на „Феникс“ и „Симаргал“ са придружени от аудиоверсия, в която текста чете актрисата Гергана Стоянова. Говорещият синтезатор на хората, лишени от зрение, и при компютрите, и при телефоните е с гласа на Гергана Стоянова.
„Още в първия роман засягам въпроса за евтаназията - това, че тя в малко страни е разрешена. Нашата страна не е сред тях и се замислих, че е хубаво и при нас да има възможност човек, който е нелечимо болен, да вземе решение за собствената си евтаназия.
Писателката доц. Емилия Дворянова е преподавател в НБУ в магистърската програма „Творческо писане“. Тя е преподавател на Иван Янев.
„Писането е път, който започва от мига, в който започнем да пишем до последния си дъх. Почти никой не се е отказал от писане и в този път човек има нужда от общуване, от споделяне, от разговори с другите хора, с други пишещи и това до голяма степен определя пътя ми. Освен това винаги има не просто какво да научим, а какво бихме могли да дадем и на другите“, подчерта доц. Дворянова.
Иван Янев е завършил и магистърска степен по „Специална педагогика” с профил „Педагогика на зрително затруднените” в СУ „Св. Климент Охридски“. През 2019 г. завършва в УНСС магистърска степен по „Публична администрация” с профил „Държавна администрация”. В момента учи магистърска програма по творческо писане в Нов български университет. От 2006 г. работи като експерт в Министерството на образованието и науката. От 2010 г. и досега е председател на федерация „Спорт за хора със зрителни увреждания“. Освен това от 2016 и досега е член на УС на Съюза на слепите в България. Публикувал е множество статии и книги в областта на историята, спорта, публицистиката и художествената литература.
Повече можете да чуете в звуковия файл."Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..