Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Глътка въздух за професионалните гимназии с връщането към присъствено обучение

Професии не могат да се усвоят успешно с гледане, казват училищни директори от Велико Търново и Златарица

Снимка: БТА

Учениците от 7-и, 8-и и 12-и клас днес се завръщат в класните стаи. Професионалните гимназии вече имат частичен опит в организацията след онлайн обучението, защото през януари възстановиха присъствените занятия по практика. Проблемите са много, защото професии не могат да се усвояват успешно с гледане. Децата трябва да пипнат, да сгрешат и да се научат как да избягват грешките, казват директорите на четири професионални гимназии в различни направления във Велико Търново и в Златарица. 

Може ли да станеш фризьор, шивач, готвач, автомеханик или електротехник в условията на дистанционно обучение - трудно е, е отговорът, който дават директорите на професионалните гимназии, които по-рано възстановиха присъствените учебни занятия в частта на производствените и учебните практики. 

В Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство „Асен Златарски“ в Златарица трудностите са от всякакво естество, включително и с придвижването на децата, които пътуват от селата за практика и трябва да се върнат по домовете си за онлайн часовете по другите дисциплини, трудно е и на учителите, признава директорката на училището Мария Петкова:

„Превозваме ги учениците, пускаме нашата кола, която да ги докара, изчаква да приключат занятията, после ги прибира по населените места. За нас не е много удачно. Също и за преподавателите, които някои часове при тях са теоретични, които трябва да водят с другите класове онлайн, другите - практически, и общо взето не е много лесно, но няма друг начин. Смятам, че за най-ефективно получаване на знания трябва присъственото обучение. Категорична съм, че присъственото обучение дава това, което трябва, особено за професионалните гимназии, защото от една страна много трудно се набавят материали по професионална подготовка. Много по-трудно е да обясниш на ученика онлайн как стоят нещата“.

Снимка: Радио Видин

Още по-тежко е в Професионалната гимназия по туризъм „Д-р Васил Берон“ във Велико Търново, където се усвояват професии на готвачи и на екскурзоводи. Училището продължава да е в ремонт, учениците пътуват до друго училище в краен квартал. И докато за учениците в туризма и екскурзоводството навън може да се проведат практически занятия, това няма как да се случи при кулинарите, заради неработещите заведения, където се провеждат производствените практики. Наложи се децата да готвят по домовете си, коментира директорката Татяна Данчева:

„Голяма част от заведенията, с които работим, в момента също не работят и много трудно осигуряват места за практическо обучение. Вече не се налага от вкъщи да готвят онлайн децата. Осъзнавам, че това далеч не е професионалното обучение, което трябва да им осигурим на тях, но в тези условия това беше единственото възможно. Асоциацията на професионалните готвачи в наша помощ започнаха да изготвят и да качват филмчета, професионално направени. Децата могат да видят. Всъщност смисълът на обучението е това - да сгрешат, да се поправят, да се научат как да не грешат. Надявам се, че от февруари месец и после март месец като отворят и заведенията, нещата ще тръгнат по традиционния начин“.

Постепенно практическите занятия възстанови и Професионалната гимназия по моден дизайн във Велико Търново, където учат бъдещите шивачи, фризьори и козметици. Няма болни ученици и учители, уточнява директорката Боряна Мочева: 

„Спазват се всички противоепидемични мерки, учениците работят с маски, на отстояние са, имат обособени самостоятелни работни места. Учениците са малко на брой в група, така че това не пречи на образователния процес. Не сме мислили по въпроса за удължаване на учебното време, ще проследим как ще се развиват учениците и техните постижения на място, под прякото ръководство на преподавателите и специалистите. Наистина качеството на образование е коренно различно“.

Снимка: БГНЕС

Осмокласниците и дванадесетокласниците в Професионалната гимназия по електроника „Александър Попов“ във Велико Търново се връщат в клас. Училището е в мащабен ремонт, но ще се учи на първия и на третия етаж, за да има възможно най-голяма дистанция. Ремонтите и противоепидемичните мерки не попречиха на учебната практика, пояснява директорката Нели Николова:

Едната практика е в изнесено предприятие - в автосервиз, където учениците на практика усвояват всички умения и компетенции, нужни за работата. Втората практика е в помещение, което е в сградата на гимназията. Всъщност по време на онлайн обучението, което продължи до вчера, те усъвършенстваха всичко на теория. Сега е моментът да видим резултатите от това обучение от разстояние и да видим всъщност какво те са научили, защото практиките се предаваха и онлайн. Сега дойде моментът на истината, когато ги връщаме в реалната среда и ще разберем какъв е резултатът от онлайн обучението им“.

Според училищните директори на професионалните гимназии в региона идеята за по-ранно започване на учебната година е добра. Те смятат, че засега няма да им се наложи да отнемат от лятната ваканция на учениците за наваксване на образователни пропуски




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Борисов: Диалогът между работодатели и синдикати е възстановен

С публикация в социалните мрежи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че диалогът между работодатели и синдикати е възстановен. Още утре в Министерството на финансите започват срещи, на които ще бъдат изгладени всички детайли. Това е било решено на среща, провела се по-рано днес в централата на ГЕРБ, в която са участвали министърът на финансите..

публикувано на 27.11.25 в 13:42
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

Преслава Фентъм – Флетчър: Не може да има политическо съучастие в насилието над жени

" Не може да имаме такова политическо съучастие в насилието над жени" . Това мнение изказа пред БНР Преслава Фентъм-Флетчър от коалицията "Заедно срещу насилието" във връзка с реплика на вътрешния министър Даниел Митов по повод едно тройно убийство, което той нарече "битова драма": "Не можем да минимализираме такива случаи...

публикувано на 27.11.25 в 09:50
Мирослав Зафиров

Мирослав Зафиров: ООН се намира в тежка криза

"В момента в плоскостта Газа и това, което се случва през последните две години, ние се намираме в контекста на обсъждане на финалните щрихи на така наречения "План Тръмп", 20-те точки на Тръмп ". Това заяви пред БНР  Мирослав Зафиров , който дълго време е бил дипломат и старши политически съветник в мисията на ООН за Близкия Изток:..

публикувано на 26.11.25 в 12:28

Георги Лилянов: Витоша е оплетена във възел

Визията на кмета за Витоша е тя да бъде достъпна и да може да я ползваме всички софиянци и гости на столицата като един страхотен парк, едно невероятно богатство, за което трябва да бъдем много горди, че имаме. Това заяви пред БНР Георги Лилянов от екипа на "Визия за Витоша" – инициативата на столичния кмет Васил Терзиев за превръщането на..

публикувано на 25.11.25 в 11:51
Калоян Калинин

Калоян Калинин: Искаме да насочим хората да говорят открито по темата за насилието

Фондация "Поглед" организира информационна кампания по темата за насилието над жени и други уязвими групи хора (деца, ЛГБТИ хора, роми, мигранти, хора с увреждания). 1 от всеки 5 жени в България е ставала жертва на насилие "Кампанията ни започна още от 1 ноември" . Това коментира пред БНР Калоян Калинин , основател на фондация "Поглед" -..

публикувано на 25.11.25 в 10:27
отец Неделчо

Да отворим душите си: Набират се средства за лечение на отец Неделчо

Тревненци отправят молитви за своя свещеник Неделчо Марков , диагностициран с тежко заболяване. Преди дни тревожната новина бързо обиколи жителите на Трявна, а помощта дава надежда на семейството на свещеника, че ще успее да се справи с финансово непосилното за тях лечение в Турция. Поп Неделчо събира хората в Трявна и за хубаво, и за..

публикувано на 23.11.25 в 05:20
Коне от конна полиция в България.

След обявен търг за бракувани коне на МВР: Остри реакции и искания за промяна на системата

Информация за търг за продажба на бракувани служебни коне на полицията доведе до остри реакции в социалните мрежи, както и до петиция за промяна на отношението към животните, които работят в полза на обществото. От сдружение КАЖИ ("Кампании и активизъм за животните в индустрията), което инициира петицията, настояват за спиране на търга,..

публикувано на 22.11.25 в 18:40