Преди дни правителството одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Наказателния кодекс. С приетите промени се криминализират производството и разпространението на неразрешени и фалшиви продукти за растителна защита. Предвидено е наказание до 4 години лишаване от свобода и глоба от 2 до 4 хил. лв. за пренасяне на неразрешени пестициди през границата на страната, когато извършеното не представлява маловажен случай и е в нарушение на установения ред.
За миналата година у нас са задържани над 25 тона нелегални продукти. Голяма част от неразрешените за употреба в България пестициди се внасят от Турция.
„Препаратите никак не са фалшиви. При това са от три до пет пъти по-евтини от тези, които ни се предлагат на българския пазар.“
„Министерството е земеделието и Агенцията по храните твърдят, че това са опасни препарати и канцерогенни. Да приемем, че това е така, но възникват два въпроса. Ако това е така, защо всеки ден от Турция се внасят стотици тонове плодове и зеленчуци от Турция, които са третирани със същите тези опасни препарати? Значи трябва да бъде спрян този внос, но не спира. Вторият ми въпрос е, ако в плодовете и зеленчуците - внос от Турция, няма остатъчни количества опасни пестициди, защо не се осъществява легален внос на тези препарати? Българският производител вместо да харчи по 300-400-500 лева на декар, да харчи примерно по 60-70-80 лева на декар“, коментира Кумчев в предаването „Преди всички“.
Препаратите за растителна защита не са продукт, който може да се произвежда в гаражи и нелегално, категоричен е Красимир Кумчев. Активните вещества и на оригиналните продукти, и на турските, са едни и същи, допълва той. Кумчев смята, че турската държава има собствено производство за нуждите на земеделието, на „цени, които ние можем да мечтаем“.
Красимир Кумчев допуска наличието на лобизъм в две посоки – на вносителите на препарати за растителна защита у нас, както и за вносителите на плодове и зеленчуци от Турция.
„И всъщност мачкането на българския земеделски производител е по всякаква линия. Един път ще ви продаваме скъпо препаратите, един път ще внасяме евтино къде обмитени, къде необмитени плодове и зеленчуци от Турция. В крайна сметка важното е, че има кой да плаща – първо ние, производителите, а след това целокупният български народ в качеството си на потребител. Естествено е, че тази няколко пъти по-голяма цена на препаратите за растителна защита, които се продават в България, ние си я калкулираме в себестойността на продукцията.“
Всяка година отчитаме спад, с всяка година производството на български плодове и зеленчуци намалява, обобщава Красимир Кумчев.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..