Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мнозинството евродепутати определиха визитата на Борел в Москва като "провал" и "унижение"

Изслушване на Жозеп Борел от Европейския парламент след неговата визита в Москва
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Евродепутатите определиха в огромната си част визитата на върховния представител по външната политика Жозеп Борел в Москва миналата седмица като "провал" и "унижение".

Те настояха за единство в политиката към Русия, налагане на санкции на президента Владимир Путин и обкръжението му, както и за спирането на проекта "Северен поток 2". Някои поискаха и оставката на Борел.

"Визитата ви бе повод да бъде унижен ЕС", заяви евродепутатката от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Кати Пири.

Колежката й от партията на европейските консерватори и реформисти Ана Фотига заяви, че с посещението си Борел е влязъл в капана на Путин, с което е укрепил режима преди изборите.

Съпартиецът й от Швеция Шарли Веймеш, от чиято страна бе един от изгонените дипломати от Русия, поиска в прав текст оставката на върховния представител:

"Тези, които се надяваха, че ЕС има гръб, явно са таили надежди напразно. Върховни представителю Борел, вие трябва да си подадете оставката. Нуждаем се от някой, който може да играе в големи турнири", заяви Веймеш.

Точно обратната позиция изрази добре познатата у нас с критиките си срещу българското правителство евродепутатка от левицата Клеър Дейли, която подчерта двойния стандарт по отношение на Алексей Навални и Джулиан Асандж:

"Тук не става дума за човешки права, а за геополитически дневен ред срещу Русия, подклаждан от военно-промишлен комплекс, който се нуждае от враг, за да оправдае милионите си. Разбира се, че бяхте прав да отидете в Русия, трябва да сме ангажирани с диалог, а не с война", посочи г-жа Дейли.

"За последните 2 години в Русия имаше 19 визити на делегации на министерско и по-високо ниво на страни-членки. Защо аз да не отида?", попита в заключение самият Борел.

Той заяви, че ще се възползва от правото на инициатива, с което разполага върховният представител, за да направи конкретни предложения за действия по отношение на Русия, включително и възможно налагане на нови санкции.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15%

Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% за всички стоки. Това обявиха американският президент Доналд Тръмп и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след среща с в Шотландия. Разговорът е продължил един час, а след него и двамата лидери определиха споразумението като "изгодно".  "Европейският съюз се..

публикувано на 28.07.25 в 00:50

ЕС и САЩ се договориха за митата

Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% за всички стоки. Това обяви американският президент Доналд Тръмп след среща с председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в курорта Търнбъри в Шотландия.  До спешните разговори се стигна, след като Тръмп определи 30 процентни мита от 1 август за всички стоки от ЕС. И..

публикувано на 27.07.25 в 21:13

Пожарът в Пирин превзе над 6000 декара, но не застрашава населените места

Пожарът в Пирин продължава да се разраства в североизточна посока към Кресна, но опасност за населените места и домовете на хората към момента няма. Локализиран е другият пожар, който избухна следобед на територията на община Симитли. Няколко вили и земеделски сгради в крайната махала на града "Дрънкалица" изгоряха. : Над 5000 декара горска..

публикувано на 27.07.25 в 21:07

Националният съвет на БСП прие отчетите за дейността на ръководените от левицата министерства

Националният съвет на БСП прие отчетите за дейността на ръководените от левицата министерства, както и за дейността на народните представители от коалицията.    32 законопроекта, 120 въпроса към изпълнителната власт, 86 предложения между първо и второ четене на закони, 68 от които са били приети - така изглежда в числа отчета на депутатите от..

публикувано на 27.07.25 в 21:00

Пожар в РСМ близо до границата с България

Екип кюстендилски пожарникари е изпратен на границата със Северна Македония заради пожар при съседите, който е в близост до нашата територия, съобщиха от Областната дирекция на полицията. Пожарът е установен от частната наблюдателна кула в с. Еремия, която е на самата граница.  Информацията на пожара в Северна Македония беше, че е много близо до..

публикувано на 27.07.25 в 19:58
обеля метро

Заради пожар е спряно е движението на 2 автобуса, обслужващи метростанция "Обеля"

Поради възникнал пожар временно е спряно автобусното движение в участъка на бул. "Панчо Владигеров" и ул. "Обелско шосе", двупосочно на линии 31 и 81. Автобусите ще се отклоняват по обходни маршрути. Към момента Метростанция "Обеля" се обслужва само от автобусна линия 81. Освен това, поради пожар по ул. София, между Банкя и квартал..

публикувано на 27.07.25 в 19:50
Румен Радев

Президентът за липсата на нова техника за гасене по въздуха: Безхаберие и снишаване

"Утре нашите ВВС ще разполагат само с 1, максимум 2 "Кугар"- а и един "Ми-17". Докато дойдат тези всичките, нашите села, много от тях, изгоряха.  Искам да напомня, че миналата година, точно по това време, парламентът прие решение, с което задължи Министерския съвет да закупи специализирана техника за пожарогасене по въздуха. Оттогава досега -..

публикувано на 27.07.25 в 19:42