Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домът на хумора в Габрово показва портрети на любими на поколения българи артисти

Портрет на Велко Кънев, 1987 г. Автор: Джемал Емурлов
Снимка: Дом на хумора Габрово

Любимите лица на хумора и сатирата събира в една зала Домът на хумора в Габрово. Изложбата е от колекцията портрети, автопортрети и шаржове от фондовете на музея. Публиката ще разсмиват образите на писатели, актьори, художници и габровски зевзеци, развеселявали поколения българи.

Във време на изолация и дистанция, имаме нужда да се засмеем. Затова и екипът на Дома на хумора кани публиката на изложба, в която от портретите гледат любимци на поколения българи.

Подредени са 95 творби – живописни платна, пластики и шаржове, създадени от средата на миналия век до наши дни. 

В много държави има такава институция – национална портретна галерия, в която можеш да видиш портрети на интелектуалци, на владетели, на значими обществени фигури. Ние решихме, че ще си направим една малка портретна галерия въз основа на това, което имаме“, разказва директорът Маргарита Доровска.

Дядо Миньо Попа, 1983 г. Автор: Никола Николов

Публиката ще си припомни единствения реален персонаж на габровските шеги – дядо Миньо Попа от Боженци - търговец, предприемач и зевзек, който бил особено пестелив човек, но никога скъперник. Яденето му било толкова постно, че и муха не го кацала, но с дарените от него жълтици била завършена читалищната сграда в Габрово.

До лика на този възрожденец са лицата на Чудомир и Алеко Константинов, на Тодор Колев и Велко Кънев. В залата са подредени шаржове на Радой Ралин, Дечко Узунов, Стоянка Мутафова и Татяна Лолова, излезли изпод ръката на Борис Димовски. Разпознаваеми са Григор Вачков, Светлин Русев и Йордан Радичков, шаржирани от Доньо Донев.  

Радой Ралин, 1985 г. Автор: Борис ДимовскиМного от образите, пред които зрителите ще се спрат, са на личности, познати от гостуванията им в Габрово, някои от тях и от техни участия във фестивалите на хумора и сатирата.

За някои ще бъде носталгична и то по хубав начин“, допълва Маргарита Доровска за изложбата. „През спомен за хора с принос към нашата културна реалност. Някои от образите изобщо няма да бъдат разпознаваеми пък за по-младото поколение.“

Сред личностите от културния живот има и политици от миналото – портрети на Тодор Живков и на Людмила Живкова. „Желю Желев със сигурност е разпознаваем български общественик.“

Изложбата представя платна, пластики и шаржове на 41 автори. Сред тях са Стоян Венев, Владимир Димитров-Майстора, Георги Чапкънов, Тодор Цонев, Любен Зидаров.

Портретите са подредени на разстояние метър и половина един от друг, за да е безопасно за зрителите.

Изложбата ще бъде открита тази вечер в 6 часа и ще остане на разположение на публиката до 31 август.

Чуйте и звуковия файл.
Снимки: Дом на хумора Габрово

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06