Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едва 12% от родителите в Благоевградска област са за антигенни тестове на децата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Едва 12 процента от родителите, чиито деца посещават детските градини и училищата в Благоевградска област, са дали съгласие да им бъдат направени антигенни тестове.

Над 37 хиляди родители са участвали в анкетирането. От тези, чиито деца са в училищна възраст, около 13 процента са дали съгласие за антигенни тестове.

В детските градини, при които идеята за тестване отпадна, отказът е още по-фрапиращ - над 92 процента от родителите не желаят на децата да се взимат проби за наличие на прясна коронавирусна инфекция.

От регионалното управление по образование признаха, че са изненадани от резултатите от проучването на родителските нагласи. Според експертите това намалява ефекта от провежданата в момента кампания по ваксиниране на учителите и непедагогическия персонал, не дава възможност за моментна снимка на заболеваемостта след частичното възстановяване на присъствения учебен процес и не на последно място поставя в риск от заразяване с коронавирус и родителите.

Учениците, за които има родителско съгласие, ще бъдат тествани от медицински лица, като предстои за всяко училище да бъде изготвен график. Резултатите и евентуални последващи действия ще бъдат обсъждани единствено с родителите.
 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Начо Панталеев

9 години затвор за Начо Панталеев, обвинен за смъртта на Ферарио Спасов

9 години затвор получи Начо Пантелеев от Лясковец, който уби футболния треньор Ферарио Спасов при катастрофа през ноември 2023 година. Присъдата е на Апелативния съд във Велико Търново и е изменена, след като първата инстанция определи на подсъдимия наказание от 5 години лишаване на свобода. В Търновския апелативен съд продължава делото..

публикувано на 12.06.25 в 13:20

Съветът на ЕС прие регламент за нови мита на земеделска продукция и торове от Русия и Беларус

Съветът на ЕС прие регламент, с който се налагат нови мита на земеделските продукти и някои торове от Русия и Беларус, които досега не бяха облагани. Увеличението на налозите върху торовете ще става постепенно, с преходен период от три години и ще се наблюдава внимателно, за да има гаранции, че торовата индустрия в ЕС и фермерите ще бъдат..

публикувано на 12.06.25 в 13:16

СЕМ представи резултати от наблюдение на медийното отразяване на инциденти, свързани с деца

Съветът за електронни медии представи резултатите от фокусирано наблюдение на отразяването в медиите на случая с катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна, бандите-локали, травмите с тротинетки и друго аудио-визуално съдържание, свързано със застрашаващи и фатални инциденти с деца. "Хоризонт" е сред обхванатите от мониторинга програми...

публикувано на 12.06.25 в 13:07
Дим в района на катастрофата в Ахмедабад, 12 юни 2025 г.

Самолет на "Еър Индия" се разби минути след излитането си от Ахмедабад

Самолет на "Еър Индия" напът за Лондон с 242 души на борда се разби минути след излитане от западния индийски град Ахмедабад днес, съобщиха от авиокомпанията и от полицията. Самолетът е трябвало да лети до летище "Гетуик", уточни "Еър Индия", а полицията посочи, че се е разбил в граждански район край летището. Според специализирания..

публикувано на 12.06.25 в 13:03
Сграда на Столичната община

СОС реши: Два пъти се повишава разрешителното за строеж в София

Два пъти се повишава разрешителното за строеж в София, реши Столичният общински съвет. Така в бюджета на града ще влизат 30 милиона лева годишно, изчисли Борис Бонев, председателят на групата на "Спаси София", чието предложение подкрепиха в зала ГЕРБ - СДС, БСП, "Възраждане", "Синя София", "Има такъв народ" и независими съветници: "Днес ще има една..

публикувано на 12.06.25 в 12:44

САЩ преразглеждат участието си в пакта АУКУС

САЩ започват преглед на многомилиардната си сделка за подводници с Обединеното кралство и Австралия, заявявайки, че пактът за сигурност трябва да отговаря на стремежа им за "Америка на първо място", съобщиха Би Би Си и "Файненшъл таймс". Ходът идва в момент, когато Австралия и Обединеното кралство са изправени пред натиск от Белия дом да..

публикувано на 12.06.25 в 12:37
Симеон Идакиев

Новата книга на Симеон Идакиев: Пътуване из световните чудеса и мистерии

"Тайните на Мачу Пикчу, Йети и гигантите на Тула" е новата книга на журналиста и пътешественик Симеон Идакиев.  В изданието са събрани 34 пътеписа от най-мистичните места на планетата и неразгаданите тайни на човечеството . Във всяка страница от новата книга читателите могат да открият непознати факти за световни загадки, до които авторът се е..

публикувано на 12.06.25 в 12:23