Поредните извънредни избори предстоят на 14 февруари в Косово, на които реформаторите националисти, начело с бившия местен Че Гевара - Албин Курти, правят нов опит да сътворят история - да осъществят смяна на поколенията в политиката и да пратят в опозиция всички "стари муцуни" от първите следвоенни години и от утвърждаването на независимостта на бившата сръбска провинция.
Движението "Самоопределение" на Курти беше на власт по-малко от два месеца миналата година, но беше бламирано от коалиционния си партньор и се върна в опозиция. Сега обаче е на ръба дори да спечели абсолютно мнозинство, а преднината му пред традиционните партии е значителна.
Политическият анализатор Миодраг Миличевич, изпълнителен директор на неправителствената организация "Актив" в Косовска Митровица с дългогодишен опит в департамента за изборите на мисията в Косово на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, коментира в предаването "Събота 150".
Нова година, нови избори в Косово. Така е при вас напоследък, господин Миличевич. Всъщност до този вот се очакваше да се стигне от няколко месеца. Какъв е залогът и какви са очакванията?
"Тези нови избори, които са насрочени за 14 февруари, са преди всичко показател, че нещата в Косово явно не се развиват в желаната посока. Това са вече четвъртите избори за последните две години, което е доста ясен признак за нестабилност на институциите, но и на политическата система - заради междуособиците между албанските формации, включително за диалога с Белград.
Вътрешната поляризация в самите партии е огромна, както и разочарованието на избирателите от тях. Има очаквания този момент да се окаже преломен за Косово заради възможността нови политически сили да вземат властта най-накрая. Тук преди всичко става въпрос за движението "Самоопределение".
За първи път властите в Прищина не разчитат на експертната помощ на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа за организирането на парламентарни избори. Какви са гаранциите за интегритета им?
"По някаква неизвестна за мен причина Централната избирателна комисия реши сама да се захване с организацията на парламентарните избори. Трябва да призная, че тя вече има някакъв опит - с последните частични местни избори в Подуево и в Северна Митровица. На тях малко или много нещата се развиха без големи проблеми. Но сега вече се забелязват трудности, които съм сигурен, че ЦИК не е предвидила.
Косово, малко повече от 21 години след войната, продължава да не може да осигури стабилна и пряка връзка с онази част от своите граждани, които са със статут на бежанци и живеят в Централна Сърбия. А сега дори за първи път беше взето решение на изборите да се приемат само косовски документи за самоличност. И остава неизвестно дали бежанците ще могат да гласуват с документите си на разселени лица".
На сътрудничеството между "Самоопределение" и бившата председателка на парламента от Демократичната лига Вьоса Османи се гледа като на стратегически много силен ход. Те бяха двамата най-популярни политици сред косовските албанци на изборите през октомври 2019-а. Достатъчно ли ще е това обаче, за да могат да съставят самостоятелно правителство?
"На Косово наистина вече от доста време му трябват свежи кадри - нови политически лица, некорумпирани, необременени от военно минало и некомпрометирани пред обществото за каквото и да било. През тази призма можем да гледаме на успеха на "Самоопределение" и Албин Курти и Вьоса Османи преди той за кратко да бъде във властта в началото на миналата година.
Към този момент е почти сигурно, съдейки по социологическите допитвания, че двамата не могат да си осигурят абсолютно мнозинство, което би им позволило да формират самостоятелно правителство. Рейтингът на "Самоопределение" е малко над 40 на сто. И ако това се претвори в изборен резултат, ще бъдат принудени да търсят коалиционни партньори.
Под въпрос е дали Курти може да разчита, че ще има адекватни събеседници за такива преговори. Събеседници, които биха се съгласили с големите му изисквания към потенциалните коалиционни партньори. Ключът, като имаме предвид колко турбулентни са отношенията между албанските партии през последните 7 години, ще е Курти да смекчи малко условията си.
От друга страна важен играч с големи претенции към бъдещи коалиционни партньори е и Рамуш Харадинай. Той от самото начало не крие, че иска да стане президент на Косово. Това би била цената за неговата подкрепа за каквато и да било коалиция. Друг е въпросът, разбира се, дали би могъл да събере необходимите две трети от гласовете в парламента, за да стане държавен глава.
Със сигурност, ако моментната ситуация се запази след вота, следизборният период в Косово отново ще бъде политически турбулентен и изпълнен с пазарлъци между партиите".
Възможна ли е коалиция на бившия премиер Албин Курти и бившия премиер Рамуш Харадинай? Ако имат нещо общо двамата, то е, че са заявявали готовност за свикване на референдум за обединение с Албания?
"В края на предизборната кампания сме и е нормално да се изостря реториката. Обещава се какво ли не на избирателите. Невъзможното дори. Ако Курти се откаже от това партията му да държи президентския пост и Вьоса Османи се задоволи пак с председателството на парламента, тогава ще може да бъде постигнат политически компромис, който би означавал Харадинай президент".
Какво място имат преговорите Прищина-Белград в предизборната кампания?
"Всички партии се обявяват или за пълна реципрочност в отношенията със Сърбия, или за предефиниране на преговорната позиция на Прищина с приемане на платформа на базата на национален консенсус, какъвто всъщност в Косово няма.
Така че не се говори за нищо конкретно и нищо извън вече добре познатото, включително категоричното настояване за взаимно признаване със Сърбия, което, както обещават албанските партии, ще освободи Косово от бремето на споровете с Белград и то ще може да се концентрира върху икономическото развитие например.
Малко се говори за преговорния процес в предизборната кампания. Предполагам, защото партиите са преценили, че това е опасна мина за всички тях. И че биха загубили част от електората си, ако обявят някое по-смело предложение за отношенията с Белград".
Безпроблемна ли ще е доминацията и този път на партията "Сръбска листа" сред косовските сръбски избиратели?
"Без съмнение. Не само заради подкрепата на Белград, но и заради всичко, което се случи тук след 2013 година. В сръбската общност, особено след убийството на Оливер Иванович преди 3 години, който, бих казал, беше един от най-откритите ни политици, се стигна до загуба на интерес на много сърби към политиката.
Така, разбира се, се отвори възможност за абсолютна доминация на "Сръбска листа". А сега не виждам как набързо създадените специално за тези избори алтернативи - две граждански инициативи, биха могли да са някаква заплаха за "Сръбска листа".
Наистина тъжно е, че нямаме реален политически избор - някоя трайна алтернатива, която дори не е необходимо непременно да бъде против водената от Белград политика. В името на плурализма е необходимо поне един различен глас да играе ролята на контролен механизъм от страна на сръбската общност не само в парламента, а въобще.
Но резултатът от тези избори по отношение на сърбите е ясен отдавна. "Сръбска листа" без големи затруднения ще спечели всичките 10 запазени за сърбите места в парламента и ще продължи своята доминация, а с това и доминацията на политиката на Белград по отношение на Косово".
Интервюто на Деян Йотов с Миодраг Миличевич в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
Мигрантите ще трябва да живеят във Великобритания десетилетие и едва след това ще могат да кандидатстват за гражданство съгласно новите планове на правителството за намаляване на зависимостта от чуждестранни работници. Премиерът Киър Стармър съобщи подробности за миграцията на специална пресконференция. Киър Стармър говори за промените преди..
Почти 200 ще достигне броят на корабите от руския сенчест флот, които ще бъдат санкционирани, съобщиха от Съвета на ЕС. Това се съдържа в предложението на Европейската комисия за 17-ия пакет санкции срещу Русия, който е бил обсъден от постоянните представители на страните членки в Брюксел. Почти всички страни подкрепят предложението, твърдят..
В Центъра за Специализация и професионална подготовка на служители на МВР в Пазарджик се състоя церемония по връчването на 34 дрона за наблюдение на държавната граница. Те са част от проект на Граничната полиция. Дроновете са с изключително висок клас технически възможности, което ще повиши качеството на работа на граничните полицаи, каза..
Безплатна почивка за 300 000 семейства е осигурило гръцкото правителството тази година. Днес приключва подаването на молбите за участие в програмата. Право на ваучери за нощувка имат пенсионерите, семействата с ниски доходи и многодетните семейства. В програмата могат да участват и чужди граждани, които живеят и работят в Гърция, както и..
Вицепрезидентът Илияна Йотова беше удостоена с почетното звание "Доктор хонорис кауза“ на Великотърновска университет. Почетните инсигнии на вицепрезидента бяха връчени на тържествена церемония, която е част от честването на патронния празник на университета, носещ името на светите братя Кирил и Методий. Да бъдеш признат за..
Украинската армия от дронове ще бъде най-важната част от бъдещата европейска архитектура за сигурност. Това заяви еврокомисарят по отбраната и космоса Андрюс Кубилюс при откриването на Европейско-украинския отбранителен форум в Брюксел. "Тази армия има уникално цифрово управление", подчерта комисарят. Тя взема на прицел и се насочва към..
"Болката идва по-късно" е най-новата книга на писателката Антония Апостолова . Официалното представяне на романа пред четящата публика е утре от 18 часа в литературен клуб "Перото". " Съвременното човечество има абсолютна непоносимост към болката. Не може да я допусне дори за миг ", каза пред БНР авторката. И добави, че в книгата тя..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..