Поредните извънредни избори предстоят на 14 февруари в Косово, на които реформаторите националисти, начело с бившия местен Че Гевара - Албин Курти, правят нов опит да сътворят история - да осъществят смяна на поколенията в политиката и да пратят в опозиция всички "стари муцуни" от първите следвоенни години и от утвърждаването на независимостта на бившата сръбска провинция.
Движението "Самоопределение" на Курти беше на власт по-малко от два месеца миналата година, но беше бламирано от коалиционния си партньор и се върна в опозиция. Сега обаче е на ръба дори да спечели абсолютно мнозинство, а преднината му пред традиционните партии е значителна.
Политическият анализатор Миодраг Миличевич, изпълнителен директор на неправителствената организация "Актив" в Косовска Митровица с дългогодишен опит в департамента за изборите на мисията в Косово на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, коментира в предаването "Събота 150".
Нова година, нови избори в Косово. Така е при вас напоследък, господин Миличевич. Всъщност до този вот се очакваше да се стигне от няколко месеца. Какъв е залогът и какви са очакванията?
"Тези нови избори, които са насрочени за 14 февруари, са преди всичко показател, че нещата в Косово явно не се развиват в желаната посока. Това са вече четвъртите избори за последните две години, което е доста ясен признак за нестабилност на институциите, но и на политическата система - заради междуособиците между албанските формации, включително за диалога с Белград.
Вътрешната поляризация в самите партии е огромна, както и разочарованието на избирателите от тях. Има очаквания този момент да се окаже преломен за Косово заради възможността нови политически сили да вземат властта най-накрая. Тук преди всичко става въпрос за движението "Самоопределение".
За първи път властите в Прищина не разчитат на експертната помощ на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа за организирането на парламентарни избори. Какви са гаранциите за интегритета им?
"По някаква неизвестна за мен причина Централната избирателна комисия реши сама да се захване с организацията на парламентарните избори. Трябва да призная, че тя вече има някакъв опит - с последните частични местни избори в Подуево и в Северна Митровица. На тях малко или много нещата се развиха без големи проблеми. Но сега вече се забелязват трудности, които съм сигурен, че ЦИК не е предвидила.
Косово, малко повече от 21 години след войната, продължава да не може да осигури стабилна и пряка връзка с онази част от своите граждани, които са със статут на бежанци и живеят в Централна Сърбия. А сега дори за първи път беше взето решение на изборите да се приемат само косовски документи за самоличност. И остава неизвестно дали бежанците ще могат да гласуват с документите си на разселени лица".
На сътрудничеството между "Самоопределение" и бившата председателка на парламента от Демократичната лига Вьоса Османи се гледа като на стратегически много силен ход. Те бяха двамата най-популярни политици сред косовските албанци на изборите през октомври 2019-а. Достатъчно ли ще е това обаче, за да могат да съставят самостоятелно правителство?
"На Косово наистина вече от доста време му трябват свежи кадри - нови политически лица, некорумпирани, необременени от военно минало и некомпрометирани пред обществото за каквото и да било. През тази призма можем да гледаме на успеха на "Самоопределение" и Албин Курти и Вьоса Османи преди той за кратко да бъде във властта в началото на миналата година.
Към този момент е почти сигурно, съдейки по социологическите допитвания, че двамата не могат да си осигурят абсолютно мнозинство, което би им позволило да формират самостоятелно правителство. Рейтингът на "Самоопределение" е малко над 40 на сто. И ако това се претвори в изборен резултат, ще бъдат принудени да търсят коалиционни партньори.
Под въпрос е дали Курти може да разчита, че ще има адекватни събеседници за такива преговори. Събеседници, които биха се съгласили с големите му изисквания към потенциалните коалиционни партньори. Ключът, като имаме предвид колко турбулентни са отношенията между албанските партии през последните 7 години, ще е Курти да смекчи малко условията си.
От друга страна важен играч с големи претенции към бъдещи коалиционни партньори е и Рамуш Харадинай. Той от самото начало не крие, че иска да стане президент на Косово. Това би била цената за неговата подкрепа за каквато и да било коалиция. Друг е въпросът, разбира се, дали би могъл да събере необходимите две трети от гласовете в парламента, за да стане държавен глава.
Със сигурност, ако моментната ситуация се запази след вота, следизборният период в Косово отново ще бъде политически турбулентен и изпълнен с пазарлъци между партиите".
Възможна ли е коалиция на бившия премиер Албин Курти и бившия премиер Рамуш Харадинай? Ако имат нещо общо двамата, то е, че са заявявали готовност за свикване на референдум за обединение с Албания?
"В края на предизборната кампания сме и е нормално да се изостря реториката. Обещава се какво ли не на избирателите. Невъзможното дори. Ако Курти се откаже от това партията му да държи президентския пост и Вьоса Османи се задоволи пак с председателството на парламента, тогава ще може да бъде постигнат политически компромис, който би означавал Харадинай президент".
Какво място имат преговорите Прищина-Белград в предизборната кампания?
"Всички партии се обявяват или за пълна реципрочност в отношенията със Сърбия, или за предефиниране на преговорната позиция на Прищина с приемане на платформа на базата на национален консенсус, какъвто всъщност в Косово няма.
Така че не се говори за нищо конкретно и нищо извън вече добре познатото, включително категоричното настояване за взаимно признаване със Сърбия, което, както обещават албанските партии, ще освободи Косово от бремето на споровете с Белград и то ще може да се концентрира върху икономическото развитие например.
Малко се говори за преговорния процес в предизборната кампания. Предполагам, защото партиите са преценили, че това е опасна мина за всички тях. И че биха загубили част от електората си, ако обявят някое по-смело предложение за отношенията с Белград".
Безпроблемна ли ще е доминацията и този път на партията "Сръбска листа" сред косовските сръбски избиратели?
"Без съмнение. Не само заради подкрепата на Белград, но и заради всичко, което се случи тук след 2013 година. В сръбската общност, особено след убийството на Оливер Иванович преди 3 години, който, бих казал, беше един от най-откритите ни политици, се стигна до загуба на интерес на много сърби към политиката.
Така, разбира се, се отвори възможност за абсолютна доминация на "Сръбска листа". А сега не виждам как набързо създадените специално за тези избори алтернативи - две граждански инициативи, биха могли да са някаква заплаха за "Сръбска листа".
Наистина тъжно е, че нямаме реален политически избор - някоя трайна алтернатива, която дори не е необходимо непременно да бъде против водената от Белград политика. В името на плурализма е необходимо поне един различен глас да играе ролята на контролен механизъм от страна на сръбската общност не само в парламента, а въобще.
Но резултатът от тези избори по отношение на сърбите е ясен отдавна. "Сръбска листа" без големи затруднения ще спечели всичките 10 запазени за сърбите места в парламента и ще продължи своята доминация, а с това и доминацията на политиката на Белград по отношение на Косово".
Интервюто на Деян Йотов с Миодраг Миличевич в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
В декларация от трибуната на Народното събрание от "Възраждане" отправиха остри критики към действията на държавата по време на пожарите в костинбродските села Безден, Богьовци и Опицвет. Депутатът Ангел Славчев цитира свидетелски разкази на засегнати жители и обвини властта в бездействие и липса на инвестиции в пожарна техника: "Вместо да..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния представител Делян Пеевски как се гледат мерките за неотклонение в Старозагорския съдебен район за телесни повреди, разказа в интервю пред БНР адв. Емилия Недева, правозащитник. "И това е от..
Въоръжени сблъсъци избухнаха днес между Тайланд и Камбоджа в оспорван участък от общата им граница, заявиха и двете страни, като се обвиниха една друга, че първи са нападнали след седмици на напрежение и дипломатически схватки, предаде Ройтерс. Дотук се стигна, след като Тайланд изтегли посланика си от Камбоджа късно вчера и заяви, че ще изгони..
В Шумен тази сутрин е отстранена аварията по новия довеждащ водопровод, която остави града без вода. Очаква се след 9 часа днес да потекат чешмите в ниската зона на Шумен, а в късния следобед да бъде възстановено и нормалното водоподаване в целия град. Пълненето на системата е започнало в ранните сутрешни часове, обясни инж. Андон Стефанов от..
Китайският президент Си Цзинпин се срещна в Пекин с председателя на Европейския съвет Антониу Коща и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Очакванията за срещата, отбелязваща 50 години дипломатически отношения, са ниски след седмици на ескалиране на напрежението и спорове за нейния формат. Разговорите вероятно ще бъдат..
Средната брутна годишна заплата в Испания е достигнала през 2024 г. над 27 500 евро или около 2290 евро месечно. Това е увеличение с близо 4% спрямо 2023 и най-високото ниво от 2008 година насам. Данните на Испанския статистически институт показват, че сумата от 27 558 евро представлява над 73% от общите разходи за труд на работодателите...
10 пожарникари са загинали, а други 14 са пострадали при гасене на горски пожари в северозападната турската провинция Ескишехир. Турският министър на земеделието и горите пояснява, че вятърът внезапно е променил посоката си и 24 пожарникари са се оказали в огнен капан. Пострадалите са били откарани в болница, но 10 от тях са загинали...
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..