Лявото националистическо движение "Самоопределение" печели убедително извънредните парламентарни избори в Косово, но малко не му достига, за да може да състави самостоятелно правителство. При преброени 98% от подадените бюлетини "Самоопределение" с председател Албин Курти води с 48% подкрепа.
Далеч по-малко – 17%, е спечелила втората по сила формация - Демократическата партия, чиито лидери Кадри Весели и Хашим Тачи са подсъдими за военни престъпления.
Трета е Демократическата лига на Косово, която беше водещата партия в управлявалата досега коалиция – 13%.
Със 7,4% четвърти е Алиансът за бъдеще на Косово с лидер Рамуш Харадинай.
Тъкмо той се сочи за най-вероятният коалиционен партньор на "Самоопределение", въпреки че е част от досегашния, както го определя Албин Курти, "корумпиран елит":
"Тези избори бяха референдум за правосъдието и срещу безработицата, корупцията и превземането на държавата. Резултатът е нещо безпрецедентно в следвоенно Косово".
Еврокомисията призова Курти да се стреми към всеобхватно споразумение със Сърбия, за да отвори пътя на Косово към бъдещо членство в Евросъюза. За бъдещия нов премиер обаче продължаването на диалога с Белград не е спешна задача:
"За нас няма да е приоритет съставянето на екип за преговори със Сърбия. Всички допитвания показват, че този диалог е на шесто или дори седмо място в обществените приоритети. Така съответно и ние градираме нашите приоритети".
Сърбия запазва силните си позиции в диалога, след като подкрепяната от Белград формация "Сръбска листа" спечели всичките 10 гарантирани за сърби места в 120-членния парламент в Прищина. Общият резултат на партията е 5,6% от всички гласове на изборите, обяви председателят й Горан Ракич:
"В община Северна Митровица "Сръбска листа" получи 99,14% от сръбските гласове. С тази победа ние, сръбският народ от Косово и Метохия честитим на всички сърби Денят на държавността".
По повод днешния национален празник на Сърбия президентът й Александър Вучич нарече победата на "Сръбска листа" важна, защото предстоял тежък период. Сред наградените днес от Вучич с високи държавни отличия бяха кинорежисьорът Емир Костурица и руският патриарх Кирил.

Доналд Тръмп не би се кандидатирал за вицепрезидент на изборите след 3 години. През последните седмици негови привърженици спекулират, че сегашният му заместник Джей Ди Ванс може да бъде издигнат за президент през 2028 година и впоследствие да се оттегли за сметка на втория човек в бюлетината - Тръмп. На борда на "Еър Форс 1" американският..
Българската държава и германският технологичен концерн "Райнметал" ще обявят началото на проекта за изграждане на завод за барут и боеприпаси утре на официална церемония в Министерския съвет. Заводът за производство на барут и 155-милиметрови артилерийски снаряди и модулни зарядни системи ще бъде реализиран чрез съвместно дружество между..
КНСБ ще сезира националните и европейските институции и ще организира протестни действия, ако министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов внесе в парламента подготвения от ведомството му проект за промени в Кодекса на труда. Това обяви вицепрезидентът на синдиката Тодор Капитанов след заседанието на Националния съвет за тристранно..
Отстраненият от длъжност кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, който получи ново обвинение – за политически шпионаж, и му беше наложена още една мярка "задържане под стража" от съда , отговори на обвинението с коментар в профила си във Фейсбук. Нова мярка за неотклонение срещу отстранения кмет на Истанбул Екрем Имамоглу "Нищо не е вярно и..
От 1 декември Столичната община отново въвежда нискоемисионната зона за автомобили в централната градска част. Няма да се допускат коли от първа и втора екогрупа като целта е да се намали замърсяването на въздуха с азотни оксиди и фини прахови частици. На сайта на столичната община всеки може да провери категорията на своя автомобил и дали има..
Да, БСП прави компромиси. БСП ще плати цената за тези компромиси, виждам разочарованието в членове. Когато отмине пушилката ще дойдат истинските проблеми и тогава ще бъде оценена БСП -била ли е социален ляв стълб в управлениет о и по него ще бъде писана оценката на БСП, каза в интервю пред БНР бившият депутат на Столетницата Александър Симов...
Норвежкото военно разузнаване съобщи, че изпитаната минала седмица нова руска далекобойна крилата ракета с ядрено задвижване "Буревестник" е била изстреляна от островите Нова земя в Баренцово море. "Можем да потвърдим, че Русия е извършила пробен пуск на новата си ракета от Нова земя", заяви пред Ройтерс вицеадмирал Нилс Андреас Стенсьонес,..
" Всяко едно решение, което ще видите в следващия бюджет, е взето с консенсус между участниците в управляващата формула . Дебатът ще бъде задълбочен и..
"Държавата трябва да си свърши работата през следващите три седмици и да обясни, че контролът в оперативната дейност на "Лукойл" ще е достатъчно стегнат..
Много е важно собствеността на "Лукойл Нефтохим" да не бъде руска. Това заяви пред БНР Ивайло Мирчев, депутат от ПП-ДБ. " Ще направим всичко..