В европейската интернет платформа OperaVision, в която имаме възможност да гледаме избрани спектакли на 29 оперни театри и фестивали, започна нова поредица „Млади артисти“. В нея се представят оперни спектакли с участието на млади певци, лауреати на международни конкурси, много от които вероятно се изявяват за първи път на сцена.
Първият предложен спектакъл е на операта „Вертер“ от Масне - видеозапис от Театро Сочиале ди Комо с участието на лауреати на 71-я международен певчески конкурс на Италианската оперна и концертна асоциация или както съкратено навсякъде се обявява АСЛИКО. Първият конкурс се е състоял през 1949 година в Комо със съдействието на сенатора Джовани Трекани. За популярността на този конкурс говори фактът, че още следващата година участват 326 певци от 29 страни, а през 1951 г. лауреат е Карло Бергонци -една от легендите на италианското оперно изкуство. В последвалите години награди от конкурса получават Мирела Френи, Катя Ричарели, Рената Ското, Даниела Деси, Симоне Алаимо, Амброджо Маестри и още много други звезди на операта, някои и до днес на сцената. От 2017 година съществува и Академията Аслико, където се обучават младежите, показали обещаващи гласови и музикални качества. През 2020 година техни преподаватели са били изтъкнати певци като Соня Ганаси, Иво Винко, Силвия Далла Берета, Роберто ди Кандиа. Дори и по времето на локдауна занятията не са прекратени - участниците са учили италиански език и дикция дистанционно. На последния конкурс, 71-и по ред, в журито са участвали ръководители на най-престижните италиански оперни театри - Миланската Скала, Римската опера, Театър Сан Карло Неапол, фестивалите в Павиа, Мартина Франка, фондацията Джузепе Верди Пиза, а от чужбина - от Виенската държавна опера и фестивала в Брегенц. От наградените млади артисти от 71-ото издание на конкурса в спектакъла на „Вертер“, който се предлага от OperaVision, участват мецосопранът Карина Демурова от Русия и сопранът Мария Рита Комбатели от Италия. Останалите певци също са много млади и са участвали в конкурсите в предишните години.
Спектакълът на „Вертер“ се е състоял на 13-и декември 2020 г. под диригентството на Франческо Паскуалети и с участието на детския хор “Вочи бианке“ на оперния театър в Комо и оркестър „И помериджи музикали“. Спектакълът е на много добро ниво и музикално, и артистично. Режисьорът Стефано Вициоли не е търсил евтини сензации, действието се развива логично и естествено. Сцената е оформена по един и същи начин -представлява една стая, като дъното наподобява „голяма книжно платно, смачкано от нервна ръка посред думи, които са композирани и разкъсани, напоени с мастило, от което капят сълзи и кръв“. Това са думи на художника Емануеле Синиси. Гледката на тези черно-бели сенки на екрана и на откъсите от писмата на Вертер е силно въздействаща. Въздействащи са и младите певци, които участват - впечатляващи гласове, много добре поставени, артистични, чаровни. Удоволствие е да ги гледаш и слушаш, преди всичко изпълнителят на ролята на Вертер - испанският тенор Гилен Мунгуиа! Успях да науча за него, че е 28-годишен ,внук на знаменития испански певец Карлос Мунгуиа. Има изключително красив по тембър лиричен теноров глас, представителен на сцената - висок, привлекателен, а и артистичен.
Пандемията не позволи на артистите да разгърнат напълно темперамента си. Спектакълът бе съобразен с изискванията на карантината - певците, особено в последното действие, стояха на разстояние един от друг. Дори и когато Вертер умираше, Шарлота беше далеч, седнала на стол, давайки илюзията, че си спомня за това, което е станало, трагедията, която е изживяла. Партията на Шарлота изпълнява Карина Демурова - руски мецосопран с красив, лиричен глас, много музикална и естествена на сцената. Млада и елегантна, тя е истинска Шарлота - такава, каквато си я е представял вероятно и Масне. Демурова е 26-годишна и си е създала вече реноме - лауреатка е на Певческия конкурс в Рим, Оперния конкурс в Москва, Конкурса в Тенерифе, пяла един сезон в операта на Цюрих. И другата лауреатка на 71-я конкурс на Аслико направи добро впечатление. Мариа Рита Комбатели е 24-годишна - млада, красива като Софи, със свеж глас и очарователно присъствие на сцената. Тя вече е започнала кариерата си и пее в много от оперните теарти на Италия. И останалите участници направиха впечатление преди всичко с красивите и звучни гласове и естествено сценично поведение. Много ярък баритонов глас притежава Алберто Комес, запомнящ се в ролята на Съдията. Трябва да спомена и певците в по-малки роли, но с не по-малки гласове: Гидо Даццани като Алберт, Никола ди Филипо, Филипо Ротондо.
Приятно е да слушаш тези млади гласове! Мога само да кажа, че това е един много сполучлив спектакъл и една истинска надежда за оперното бъдеще! Записът ще бъде наличен за гледане до 13 юни.
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..