За хиляди животновъдни стопанства европейските програми и проекти са химера, твърди председателят на Националната асоциация на овцевъдите Симеон Караколев. По думите му хиляди животновъдни стопанства нямат никакви инвестиции и никаква, дори елементарна, механизация.
„Водим реална борба, защото на практика 80% от бюджета ще отиде за зърнопроизводство – докъде повече? Колко повече отиват в този сектор? Трябва да се каже – държавата подкрепя основно зърнопроизводството, всички овцевъди и животновъди, въобще плодове и зеленчуци да станат зърнопроизводители и да се знае – ще си внасяме месо, ще си внасяме плодове и зеленчуци, ще внасяме млечни продукти и ще гледаме само зърно“, коментира Симеон Караколев пред БНР.
Средства се дават за иновации, а много от животновъдните стопанства нямат дори доилна зала, доят на ръка, изтъкна Караколев. Ситуацията с достъпа на животновъдите до евросредства той определи като „животновъдите остават да лапат мухи“.
Търсени са били балансирани варианти за критериите по програмата, „за да има за всички“, но това не се е получило, обясни от своя страна председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов. „Не може зърнопроизводителите да са виновни за несгодите на всички други браншове“, изтъкна той.
„В критериите, погледнати от наша страна, в голямата си част ние сме изключени. Така са заложени като параметри, не знам кой ще бъде оценен и ще спечели проект по тези критерии. Има неща безумно заложени“, заяви Костадинов в предаването „Преди всички“.
В предния програмен период от 600 подадени проекта 580 са на чувствителните сектори, уточни той.
За кого тогава са направени настоящите критерии?
„Сигурно обслужват някой. Щом няма да отидат при тях, щом няма да отидат и при нас, къде ще отидат? ще отидат в посока, където са насочени такива проекти. Положението е такова: разиграване на един сценарий на точките – какво искаш да вземеш и какви точки събираш. Защото не ги ли събереш, не можеш да участваш, не можеш да бъдеш класиран.“
Двете мнения чуйте в звуковия файл.
Всички общински съветници се застъпиха за решението, че трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще..
Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..
Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..