Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първата прожекция на филма „Лека нощ, Лили“ ще е на феситвала 18th IN THE PALACE International Short Film Festival

Петър Вълчев и Виолета Гиндева
Снимка: Личен архив

Първата прожекция на филма „Лека нощ, Лили“ ще бъде излъчена на международния форум за късометражно кино 18th IN THE PALACE International Short Film Festival, който ще се проведе от 27 февруари до 6 март.

Актрисата Виолета Гиндева изпълнява роля в този филм. Тя почина през април 2019 година.

Режисьорът Петър Вълчев избрал Виолета Гиндева за участие във филма след препоръка от майка си:

„Заради майка ми Виолета  Гиндева беше поканена в този филм, в последствие се посъветвах със София Бобчева, която е една от младите талантливи звезди на народния театър, попитах я да ми препоръча мъж актьор – тя веднага ми препоръча Павел Иванов, който играе ролята на партньор на Виолета във филма“, каза в предаването „Графити по въздуха“ Петър Вълчев.

Режисьорът подчерта, че това е много личен филм, защото е написан, след като е починала баба му.

„За мен тогава беше голям шок, защо се случи много ненадейно“.

Нивелин Вълчев е продуцент и монтажист на филма:

Решихме, че е по-добре да не използваме компютърни ефекти, каквото можем да го направим и да бъде заснето, защото има по-истинско въздействие върху зрителя, мисля, че това се получи доста добре“, подчерта той.

Филмът е заснет за  пет дни. Нивелин Вълчев сподели, че е изключително щастлив, че е имал възможността да се докосне до актрисата Виолета Гиндева.

„И в НАТФИЗ сме учили по история на българското кино за хора като нея и това да имаш възможността да работиш с такъв човек е изключително доверие към нас. Моите впечатления са прекрасни от работата ми с нея“.

„Филмът не е за определен кръг хора, филмът може да докосне всеки един човек“, изтъкна продуцентът Вълчев.

Актьорът Павел Иванов е последният екранен партньор на Виолета Гиндева:

Тя беше доста категоричен изпълнител и артист, с огромен опит зад гърба си през годините, което я беше превърнало в толкова категоричен изпълнител. Подхождаше винаги жанрово вярно и с особен поглед над цялата задача, на всеки текст, на всяка една мисия на изкуството, което предприемаше да прави сега. Беше винаги конкретна и по-динамична отколкото някой може да очаква за човек в напреднала възраст“.

Интервютата можете да чуете в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35