След няколко часа ще стане ясно дали марсоходът на НАСА "Пърсивиърънс" (Perseverance - "Упорство"), ще осъществи една от най-трудните задачи в космонавтиката - кацане на повърхността на Марс с няколко неизвършвани никога досега маневри.
След седеммесечен воаяж в открития Космос най-драматични ще са така наречените "седем минути ужас", през които марсоходът ще се спусне на повърхността на Марс през горните слоеве на атмосферата:
"Ще доближим планетата само със силата на гравитацията със скорост от 19 000 километра в час. Трудното е да намалим до само няколко мили в час, за да може апаратът да кацне внимателно и по безопасен начин. Това трябва да стане самостоятелно за около 7 минути. "Пърсивиърънс" трябва да се пребори сам докато стигне повърхността", обясни Мат Уолъс от НАСА.
Вероятността за успех на мисията е 50 процента.
Точката на кацане е в кратерът на Джезеро, който в миналото е предсатвлявал езеро с дълбочина 500 метра, от което е потегляла мрежа от реки. Там учените се надяват да открият във вкаменелостите следи от микробен живот отпреди милиарди години.
"Пърсивиърънс" ще вземе проби от скалите на Червената планета. Две бъдещи мисии през следващото десетилетие ще трябва да върнат пробите на Земята. Това ще са първите образци от друга планета, с които ще разполага човечеството:
"Събирането на тези проби е първата стъпка от една от най-трудните мисии, предприемана някога. Тя се опитва да допринесе за отговор на въпроса, който ни съпътства от много векове: сами ли сме във Вселената?", заяви Томас Зурбухен - асоцииран администратор в дирекция "Научна мисия" на НАСА.
"Пърсивиърънс" е оборудван с редица инструменти, включително устройство за преобразуване на въглеродния диоксид в атмосферата на Марс в чист кислород.
"Това ще бъде много полезно за астронавтите в бъдеще, защото така няма да се налага те да носят голямо количество кислород с тях - както за да дишат, така и като гориво, за да напуснат Марс", поясни Кенет Фарли от НАСА.
Миналата седмица в орбитата на Марс навлязоха апарати на Обединените арабски емирства и на Китай, която ще спусне през май или юни марсоход към повърхността.
По време на заседанието на ресорната Комисия по земеделие, храните и горите, министърът на земеделието Георги Тахов каза: "Ситуацията откъм добивите не е това, което на нас ни се иска да бъде, но общо взето съвпада като добива с това, което е от миналата година. Поне с подобна справка разполагам аз, но пак това да е достатъчно. Националната асоциация на..
ФБР публикува снимки на мъж, когото издирва във връзка с вчерашното убийство в щата Юта на влиятелния консервативен активист Чарли Кърк. Кадрите показват видимо млад мъж с бяла кожа, но той е трудно да бъде идентифициран защото е с тъмни очила и шапка с козирка. Затова ФБР обяви награда от 100 000 долара за информация, която би помогнала за разкриване на..
Граждански протест срещу задържането на четиримата младежи, обвинени в побой над ръководителя на Областната дирекция на полицията в Русе, се проведе тази вечер пред Съдебната палата в града. Протест пред сградата на МВР в София иска оставката на Даниел Митов Освобождаването на младежите от ареста, пълен достъп до общинските видеокамери и..
Микола Статкевич - бивш лидер на беларуската опозиция и кандидат за президент, който е сред освободените днес 52-ама политически затворници - е отказал да бъде депортиран в Литва. За това съобщи Франак Виачорка - член на опозицията в изгнание - и публикува снимка на Статкевич на ничията земя между Беларус и Литва. Всички останали вече бивши..
Според вицепремиера и министър на транспорта Гроздан Караджов България ще има една от най-строгите регулации по отношение на безопасността на атракционите. Той бе изслушан от депутатите в ресорната парламентарна комисия. Законопроектът за атракционите е публикуван за обществени консултации Със законопроекта се уреждат за първи път на..
"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и за унищожаване на проникващи във въздушното пространство на Алианса летящи обекти". Това обясни пред БНР Ангел Найденов, бивш министър на отбраната, след като руски дронове навлязоха в полското..
Нов голям пожар на гръцкия полуостров Пелопонес доведе до евакуации на негови жители и на туристи. Пожарникари и полицаи помогнаха на жители и туристи в три села да се евакуират. Властите се страхуват, че огънят може да навлезе в населени места. В района на пожара духа много силен вятър. На терен са 120 пожарникари с 38 водоносни..
"Ще накараме институциите да работят. Всеки заслужава да има процес, който да му осигури истината". Това заяви пред БНР адвокат Методи Лалов,..
От инцидента в Русе няма да има голямо сътресение на правителството . Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на..
"133 млн. лева загуба на Топлофикация "София" за първото тримесечие на годината , баш в разгара на отоплителния сезон, когато би трябвало да е печатница..