Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш осъди използването на смъртоносна сила в Мианма, където вчера силите за сигурност откриха огън по протестиращи срещу държавния преврат, предаде Франс прес. "Използването на смъртоносна сила, на заплахи и тормоз срещу мирни протестиращи е неприемливо", заяви още Гутериш в Туитър.
Двама протестиращи бяха убити вчера в централния град Мандалей, а около 30 други бяха ранени. Това е най-тежкият сблъсък от преврата на 1 февруари насам.
Франция също осъди използването на насилие срещу мирни протестиращи, предаде Ройтерс. "Насилието, извършено в Мандалей, е неприемливо", се казва в публикувано вчера изявление на френското външно министерство.
Инцидентът се е случил на протести близо до корабостроителницата в града. Единият убит е бил прострелян в главата, а друг - в гърдите, предаде агенция Киодо. Около 20 други са пострадали.
Според властите в Мианма един полицай е починал от наранявания, получени по време на протест. С това общият брой на загиналите по време на протестите достигна 4, отбелязва Киодо.
Сингапурското външно министерство също порица силите за сигурност на Мианма и ги призова към сдържаност.
“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“. На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна. Полша..
Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..
Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..
Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..
Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..
Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм. Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..