Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Олег Гочев: Учебният процес силно се затруднява от дистанционната форма на обучение

Олег Гочев
Снимка: Ани Костова

"Учебният процес силно се затруднява от дистанционната форма на обучение", каза за БНР проф. Олег Гочев. Той е роден в София и е професор по живопис и композиция в катедра „Стенопис“ в Националната художествена академия от 2002 г. и доктор по стенопис от 2012 година.

В предаването "Нощен хоризонт" проф. Гочев коментира още затрудненията при дистанционното обучение:

„Постепенно започнахме да усещаме и аз като техен преподавател и те (студентите - бел. на ред.), че силно се затруднява учебният и творческият процес“.

"Дистанционното обучение по някакъв начин спомага преподавателите да работят повече и да откриват нови неща", подчерта преподавателят. Според него студентите няма да бъдат добре подготвени, както, ако обучението беше нормално.

„Ние нямаме задочно обучение, тъй като сме висше учебно заведение по изкуства, при нас всичко трябва да се прави практически, фактически, физически, материално. Тези гигантски дупки, които се отвориха на самоподготовка, човек не е толкова концентриран, амбициран, не е в конкурентна среда“.

По думите на проф. Гочев "да създаваш, да твориш е най-хубавото нещо на света":

Човек се докосва до Бог, това е единственият начин, по който човек се чувства Бог и аз не знам дали има нещо по-велико от това - от нищо да създадеш нещо и това нещо да остане, да има смисъл, да има послание, да бъде красиво, привлекателно“.

Той е единственият български художник, реализирал монументална фасадна творба в града на стенописа - Мексико сити - големият почти 100 квадратни метра стенопис „Мартеница за Мексико“ (2001 г.), осъществил е колективен стенопис „Човекът и науката“ и в Питсбъргския университет в Брадфорд, (Пенсилвания), САЩ (2011 г.). През 2009 г. е издадена неговата книга „Стенописта - проблеми и предизвикателства“ - обемно изследване, посветено на преподаването и изучаването на това хилядолетно изкуство, както и съвременното му състояние в световната култура.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевен ще се превърне в център на театралното предизвикателство

В Плевен от 25 юни до 8 юли за първи път ще се проведат Международни театрални дни, в рамките на които е и новият фестивал „Школа“.  Той е по-различен от всички останали, а Плевен се превръща в център на театралното предизвикателство. Латинка Светозарова разговаря с Димитър Кабаков - директор на Драматично – кукления театър „Иван..

публикувано на 02.06.24 в 06:03

Милион читатели посещават националната библиотека в Йерусалим

Месец юни е обявен за месец на книгата от народа на книгата. Милион читатели от чужбина и от страната има всеки месец националната библиотека в Йерусалим.  Новата й сграда, която прилича на отворена книга, е открита само преди няколко месеца.  По използвани иновационни технологии и дигитализиране, тя надминава тези в Дубай и Александрия...

публикувано на 02.06.24 в 05:42
Румяна Пелова

Румяна Пелова представи "Палава детска книжка"

Прекрасна книжка от стихове и разкази е написала и издала съвсем наскоро Румяна Пелова от Перник. Тя и така се казва "Палава детска книжка". Интересни свежи илюстрации, хубав стих, чудесен  допир до света на детето и неговото светоусещане. В разказите главна героиня е нейната внучка Вероника под името Роня хулиганката. Късмет е да имаш..

публикувано на 02.06.24 в 05:19

Европейска музикална академия празнува 10-годишнина

Фондация „Европейска музикална академия“ празнува своята 10-годишнина с наситен на събития и концерти календар. Изпълнителният директор Теодора Димитрова, която е родом от Варна, споделя: "Фондацията работи в областта на музиката, изкуствата и образованието. Hашите цели са младите хора, в това число и тези с увреждания, да бъдат насърчавани, за да..

публикувано на 01.06.24 в 12:11

Шесто издание на Фестивала на българската книга в Брюксел

На първи и втори юни в Брюксел ще се състои шестото издание на Фестивала на Българската книга. Наши автори гостуват в белгийската столица за среща със своите читатели от българската общност там. Какво да очакваме?  Българската културна асоциация в Белгия съвместно с издателство ICU и с подкрепата на Посолството на Република България в..

публикувано на 31.05.24 в 16:00
Марина Великова

"Отпечатъци от Антарктида" - изложба акварели на Марина Великова

" Отпечатъците, които Антарктида остави в мен, са много дълбоки.  Те дълго ще излизат на повърхността под най-различна форма.  Мястото е много силно и въздейства много дълбоко.  Отпечатъците са резултат на моите дълги размишления, на моето вглеждане в мястото, на чувствата, които минаваха през мен в този период". Това сподели пред БНР и..

публикувано на 31.05.24 в 11:59

Акварелната изложба на Марина Великова "Отпечатъци от Антарктика" - леденото приключение продължава

Тя е Марина Великова. Червени коси, синьо-зелени очи, авантюристичен дух и философска душа. Марина беше част от групата български артисти, които на 15 май през 1996-та година на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест, на 5350 метра надморска височина, осъществиха най-височинния концерт на планетата, влязъл в Книгата на рекордите на Гинес...

публикувано на 30.05.24 в 17:02