Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вселената Япония

Водата, приказките и преходността в японската философия на ежедневието

Снимка: Pixabay

Що е то „икиру чикара“ и какво се крие зад силата на живота за японците? Шинтоизъм, дзен, фолклор, история, изкуство?

„Това е онази енергия в нас самите. Ние я носим. Докато живеем, тя е в нас. Понякога не я откриваме. Понякога е затрупана от ежедневни задължения, от отношения – къде приятни, къде неприятни. Тази жизнена сила ние трябва да я открием, да я отприщим, за да може тя да твори, да ни помага да живеем и да ни кара да се чувстваме добре.“ Това ни казва в предаването „Изотопия“ проф. Гергана Петкова, която завежда Катедра „Японистика“ към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

„Може би един от първите отговори за силата да живееш изобщо е осъзнаването, че нашият живот е съчетание от трудното и лесното, от приятното и неприятното, от страшното и красивото, от прекрасното и ужасяващото и тази комбинация винаги ни съпътства. Когато осъзнаем, че ин и ян, тъмното и светлото са винаги с нас, тогава осъзнаваме, че когато ни сполети нещастие, има място за надежда, а когато живеем в благоденствие, не бива да забравяме, че то не е вечно.“

Снимка: Pixabay

„Икиру чикара“ е понятие, което ни препраща към това как да върнем на днешните млади хора усещането за реалност, защото чрез виртуалността, а сега и чрез електронното обучение, все по-често се откъсваме от реалността, смята проф. Петкова.

Снимка: БГНЕС

Много от студентите, изучаващи "Японистика", идват привлечени от японската култура, споделя наблюденията си тя. И допълва, че вече доста години японците популяризират своята култура с мека сила или т. нар. soft power, която включва различни форми на културна дипломация.

„Това е един от конкретните примери как японците успяват да предадат философията за силата да живееш на всички поколения. На младите хора успяват да я предадат дори чрез изкуството, каквото е анимацията или музиката.“

Изложба, посветена на японската култура  Снимка: БГНЕС

Чрез съвременните форми на изкуството японците споделят с нас изконната си философия - онова, което прави Япония толкова успешна като икономика, общество и модел за подражание, изтъква Гергана Петкова. За нея лично е много въздействащ начинът, по който японците се радват на ежедневието.

„Става въпрос за съвсем обикновени неща – да речем, разцъфват вишните, и те всички едновременно се радват на този кратък период на цъфтеж - колкото красив, толкова и мимолетен. И тогава човек, гледайки отстрани, разбира, че японците като народ усещат преходността, от друга страна, усещат, че тук и сега е най-важното. Трябва да усетим красотата във всеки един момент.“

Снимка: Pixabay

В японските вярвания, особено в шинтоизма, водата е изключително важен фактор за пречистването – тя е онова, което ни помага да се отърсим от всичко неприятно и лошо в живота ни, разказва още проф. Гергана Петкова пред БНР.

„Дори се вярва, че ако имаш някакъв проблеми или болест, напишеш го на едно листче, сгъваш листчето и го пускаш в реката, в течаща вода. Японците вярват, че това ще те излекува, ще реши проблемите ти, защото тази течаща вода – тя ще тече, тече, тече и накрая ще отнесе всичките проблеми в една голяма черна дупка в средата на океана, където те ще изчезнат завинаги.“

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Чувството за дълг, отговорността и уважението към всички хора около теб са много силни чувства при японците, подчертава проф. Гергана Петкова.

„Те много често влизат в конфликт с вътрешния свят на човек. Младите хора в Япония често са изправени пред много сериозни дилеми как да съчетаят това. Има моменти, в които трябва да се намери изход. Много често изходът ни го дава изкуството.“

Ширакава  Снимка: Pixabay

Японските приказки са слабост и обект на професионален интерес за проф. Петкова. Според японските вярвания приказки трябва да се разказват само през нощта и само през зимата, защото иначе или ще се срутят планините около нас, или мишките, които са на тавана, „може да си свършат работата върху главите ни“, обяснява тя.

Още тайни от японската философия на ежедневието и една тъжна приказка чуйте в звуковия файл.

Фуджи  Снимка: Pixabay


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31

Д-р Антония Григорова: Намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище

Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..

публикувано на 22.06.25 в 06:31
Иво Прокопиев

Иво Прокопиев: Не се засягам особено на определението олигарх

" Тези ниски данъци , които не е ясно колко ще издържат в България, би трябвало всички да ги плащат и то с огромно удоволствие , защото България остана една от малкото държави в Източна Европа с плосък данък и с толкова ниско облагане, така че по-скоро би било абсурдно, ако някой се опитва да не плаща данъци". Това заяви пред БНР Иво Прокопиев ,..

публикувано на 20.06.25 в 18:27