Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вселената Япония

Водата, приказките и преходността в японската философия на ежедневието

Снимка: Pixabay

Що е то „икиру чикара“ и какво се крие зад силата на живота за японците? Шинтоизъм, дзен, фолклор, история, изкуство?

„Това е онази енергия в нас самите. Ние я носим. Докато живеем, тя е в нас. Понякога не я откриваме. Понякога е затрупана от ежедневни задължения, от отношения – къде приятни, къде неприятни. Тази жизнена сила ние трябва да я открием, да я отприщим, за да може тя да твори, да ни помага да живеем и да ни кара да се чувстваме добре.“ Това ни казва в предаването „Изотопия“ проф. Гергана Петкова, която завежда Катедра „Японистика“ към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

„Може би един от първите отговори за силата да живееш изобщо е осъзнаването, че нашият живот е съчетание от трудното и лесното, от приятното и неприятното, от страшното и красивото, от прекрасното и ужасяващото и тази комбинация винаги ни съпътства. Когато осъзнаем, че ин и ян, тъмното и светлото са винаги с нас, тогава осъзнаваме, че когато ни сполети нещастие, има място за надежда, а когато живеем в благоденствие, не бива да забравяме, че то не е вечно.“

Снимка: Pixabay

„Икиру чикара“ е понятие, което ни препраща към това как да върнем на днешните млади хора усещането за реалност, защото чрез виртуалността, а сега и чрез електронното обучение, все по-често се откъсваме от реалността, смята проф. Петкова.

Снимка: БГНЕС

Много от студентите, изучаващи "Японистика", идват привлечени от японската култура, споделя наблюденията си тя. И допълва, че вече доста години японците популяризират своята култура с мека сила или т. нар. soft power, която включва различни форми на културна дипломация.

„Това е един от конкретните примери как японците успяват да предадат философията за силата да живееш на всички поколения. На младите хора успяват да я предадат дори чрез изкуството, каквото е анимацията или музиката.“

Изложба, посветена на японската култура  Снимка: БГНЕС

Чрез съвременните форми на изкуството японците споделят с нас изконната си философия - онова, което прави Япония толкова успешна като икономика, общество и модел за подражание, изтъква Гергана Петкова. За нея лично е много въздействащ начинът, по който японците се радват на ежедневието.

„Става въпрос за съвсем обикновени неща – да речем, разцъфват вишните, и те всички едновременно се радват на този кратък период на цъфтеж - колкото красив, толкова и мимолетен. И тогава човек, гледайки отстрани, разбира, че японците като народ усещат преходността, от друга страна, усещат, че тук и сега е най-важното. Трябва да усетим красотата във всеки един момент.“

Снимка: Pixabay

В японските вярвания, особено в шинтоизма, водата е изключително важен фактор за пречистването – тя е онова, което ни помага да се отърсим от всичко неприятно и лошо в живота ни, разказва още проф. Гергана Петкова пред БНР.

„Дори се вярва, че ако имаш някакъв проблеми или болест, напишеш го на едно листче, сгъваш листчето и го пускаш в реката, в течаща вода. Японците вярват, че това ще те излекува, ще реши проблемите ти, защото тази течаща вода – тя ще тече, тече, тече и накрая ще отнесе всичките проблеми в една голяма черна дупка в средата на океана, където те ще изчезнат завинаги.“

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Чувството за дълг, отговорността и уважението към всички хора около теб са много силни чувства при японците, подчертава проф. Гергана Петкова.

„Те много често влизат в конфликт с вътрешния свят на човек. Младите хора в Япония често са изправени пред много сериозни дилеми как да съчетаят това. Има моменти, в които трябва да се намери изход. Много често изходът ни го дава изкуството.“

Ширакава  Снимка: Pixabay

Японските приказки са слабост и обект на професионален интерес за проф. Петкова. Според японските вярвания приказки трябва да се разказват само през нощта и само през зимата, защото иначе или ще се срутят планините около нас, или мишките, които са на тавана, „може да си свършат работата върху главите ни“, обяснява тя.

Още тайни от японската философия на ежедневието и една тъжна приказка чуйте в звуковия файл.

Фуджи  Снимка: Pixabay


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33