Скалният пролом Вратцата е живописен каньон на река Лева, който освен природна забележителност е и място, дълбоко свързано с историята и произхода на града. В местността "Градище", която се намира непосредствено в подножието на скалния пролом, е имало селище още от времето на траките до османското владичество.
От години екип от врачански археолози под ръководството на доц. Нарцис Торбов проучва този многопластов исторически обект. При последните разкопки бяха намерени монети, за които могат да се направят някои любопитни изводи за мащабни епидемии от миналото като така наречената Юстинианова чума.
Проучва се църквата до прохода Вратцата, която е с дължина над 20 метра, защото тази година бяха разрити две пристроявания пред входа ѝ.
„И най-важното за мен са монетите. Ние имаме монети тази година от император Юстиниан, който управлява от 527 до 565 година. Едната монета е отсечена в Солун и въз основа на римските цифри, които са сложени върху реверса, става ясно, че монетата е отсечена през 564 година. Другата наша интересна монета, която ни дава възможност да разсъждаваме от кое време е била църквата, от кога тя е съществувала, е монета от Юстин II и София. Юстин II е управлявал от 565 до 578 година", каза в предаването "Нощен хоризонт" доц. Торбов.
Монетата, въз основа на римската цифра, която е поставена върху реверса, е отсечена през 574 година.
„Ние сме уверени вече, че църквата, която сме проучвали, заедно с двете пристроявания, направени пред входа, през 574 година е съществувала. Понеже нас ни уплашиха с всякакви пандемии, ние археолозите започнахме да обръщаме внимание на това, което е известно от историята и се оказа, че църквата, която е съществувала по времето на император Юстин и Юстиниан е пряко свързана с много голяма чумна епидемия, която е обхванала почти цяла Европа. Става дума за така наречената Юстинианова чума, като първата вълна на Юстиниановата чума е от 541 до 545 година или това са годините, през които е управлявал самият Юстиниан“.
Сведения за тази епидемия има в много източници, но най-интересното е от Прокопий Кесарийски, който е написал няколко важни съчинения за управлението на император Юстиниан.
„От произведението на Прокопий Кесарийски за Персийската война става ясно, че Прокопий е бил очевидец на събитията. Той е загубил съпругата си, загубил е дъщеря си, загубил е част от слугите си. Известно е, че и самият император Юстиниан е бил заболял, но е успял да се излекува. Епидемията започва от Африка, от Африканските провинции на Византия, постепенно тя се прехвърля върху същинската европейска част и може да се предположи, че през 542 година и самият Константинопол е обхванат от чумната епидемия. Прокопий Кесарийски съобщава много потресаващи факти. Той казва, че за ден са умирали по 5 хиляди души, а е имало дни, в които са умирали и по 10 хиляди души. Не знаем дали тези сведения са преувеличени или не“.
Според Нарцис Торбов населението от Северозападна България и района на Враца не е било масово обхванато от чумната епидемия.
„Ако те бяха обхванати масово от чумната епидемия, първата ѝ вълна е през периода 541 - 545 година, едва ли местното население е щяло да има ресурс да изгради църква. Друго, което ме обнадеждава е следното, че империята е успяла за един относително кратък период от време да се възстанови, защото ние в нашия край намираме монети от тази година, които са сечени в Никомедия и в Солун, което означава, че след първата вълна 541 - 545 година правителството, управата, императорите, които са управлявали Византия са успели да възстановят целостта на Византия“, подчерта доц. Нарцис Торбов.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..