Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Нарцис Торбов:

Северозападна България не е била сериозно засегната от Юстиниановата чума

Местността „Градище"
Снимка: Фейсбук - Александра Петрова

Скалният пролом Вратцата е живописен каньон на река Лева, който освен природна забележителност е и място, дълбоко свързано с историята и произхода на града.  В местността "Градище", която се намира непосредствено в подножието на скалния пролом, е имало селище още от времето на траките до османското владичество.

От години екип от врачански археолози под ръководството на доц. Нарцис Торбов проучва този многопластов исторически обект. При последните разкопки бяха намерени монети, за които могат да се направят някои любопитни изводи за мащабни епидемии от миналото като така наречената Юстинианова чума.

Проучва се църквата до прохода Вратцата, която е с дължина над 20 метра, защото тази година бяха разрити две пристроявания пред входа ѝ.

„И най-важното за мен са монетите. Ние имаме монети тази година от император Юстиниан, който управлява от 527 до 565 година. Едната монета е отсечена в Солун и въз основа на римските цифри, които са сложени върху реверса, става ясно, че монетата е отсечена през 564 година. Другата наша интересна монета, която ни дава възможност да разсъждаваме от кое време е била църквата, от кога тя е съществувала, е монета от Юстин II и София. Юстин II е управлявал от 565 до 578 година", каза в предаването "Нощен хоризонт" доц. Торбов.

Монетата, въз основа на римската цифра, която е поставена върху реверса, е отсечена през 574 година.

„Ние сме уверени вече, че църквата, която сме проучвали, заедно с двете пристроявания, направени пред входа, през 574 година е съществувала. Понеже нас ни уплашиха с всякакви пандемии, ние археолозите започнахме да обръщаме внимание на това, което е известно от историята и се оказа, че църквата, която е съществувала по времето на император Юстин и Юстиниан е пряко свързана с много голяма чумна епидемия, която е обхванала почти цяла Европа. Става дума за така наречената Юстинианова чума, като първата вълна на Юстиниановата чума е от 541 до 545 година или това са годините, през които е управлявал самият Юстиниан“.

Доц. Нарцис Торбов и Александра Петрова            Снимка: Александра Петрова

Сведения за тази епидемия има в много източници, но най-интересното е от Прокопий Кесарийски, който е написал няколко важни съчинения за управлението на император Юстиниан.

„От произведението на Прокопий Кесарийски за Персийската война става ясно, че Прокопий е бил очевидец на събитията. Той е загубил съпругата си, загубил е дъщеря си, загубил е част от слугите си. Известно е, че и самият император Юстиниан е бил заболял, но е успял да се излекува. Епидемията започва от Африка, от Африканските провинции на Византия, постепенно тя се прехвърля върху същинската европейска част и може да се предположи, че през 542 година и самият Константинопол е обхванат от чумната епидемия. Прокопий Кесарийски съобщава много потресаващи факти. Той казва, че за ден са умирали по 5 хиляди души, а е имало дни, в които са умирали и по 10 хиляди души. Не знаем дали тези сведения са преувеличени или не“.

Доц. Нарцис Торбов и Александра Петрова        Снимка: Александра Петрова

Според Нарцис Торбов населението от Северозападна България и района на Враца не е било масово обхванато от чумната епидемия.

Ако те бяха обхванати масово от чумната епидемия, първата ѝ вълна е през периода 541 - 545 година, едва ли местното население е щяло да има ресурс да изгради църква. Друго, което ме обнадеждава е следното, че империята е успяла за един относително кратък период от време да се възстанови, защото ние в нашия край намираме монети от тази година, които са сечени в Никомедия и в Солун, което означава, че след първата вълна 541 - 545 година правителството, управата, императорите, които са управлявали Византия са успели да възстановят целостта на  Византия“, подчерта доц. Нарцис Торбов.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38